Tour de France: Hromadný dojazd ovládol znova nový muž

Tour de France pokračujú po dni voľna jedenástou etapu. Po dnešnom dni sa presúvame do kopcov, potom budú mať rýchlici šancu už iba v dvoch etapách. Trasa smerujúca z mesta Albi v regióne Stredné Pyreneje mieri ešte viac na juh, do metropoly oblasti – Toulouse. Zaujímavých by malo byť hlavne posledných 35 kilometrov, ktoré majú zvlnený charakter s 500 nastúpanými metrami. Pripravených je 167 kilometrov, kde budú dve vrchárske prémie a jedna šprintérska. Štartové mesto má približne 60-tisíc obyvateľov a leží v južnom regióne Stredné Pyreneje. Prezývku dostalo „červené mesto“. V dnešnom dojazdovom meste žije približne pol milióna ľudí a nazýva sa „ružové mesto“. Prezývky vznikli podľa tehál, ktoré boli použité pri väčšine historických budov.

Do dnešnej etapy ako jediný nenastúpil Rick Zabel (ISN). Do úniku dňa si naskočil „miestny chlapec“ Lilian Calmejane (Total Direct Energie), okrem neho tam boli Stephane Rossetto, Anthony Perez (obaja Cofidis) a Aime De Gendt (Wanty-Groupe Gobert). Po 40 kilometroch pretekania mala štvorica náskok 3 minúty a nevyzeralo to, že pelotón povolí viac. Čelo hlavného balíka kontrolovali tímy Deceuninck Quick-Step a Jumbo-Visma. Na šprintérskej prémii sa vďaka úniku bojovalo len o 11 bodov, ktoré uchmatol Elia Viviani (DQT). Za Talianom však o bod menej zobral Peter Sagan (BOH) a v kľude si kontroloval náskok v bodovacej súťaži.

60 kilometrov pred cieľom sa náskok zmenšil na dve minúty a s únikom to nevyzeralo dobre. O 30 kilometrov neskôr to bolo už len niečo vyše minúty, no vietor začal miešať kartami a v pelotóne panovala nervozita. O niekoľko metrov prišiel veľký pád, najviac to odskákala hviezda tímu Total Direct Energie – Niki Terpstra. Holanďan sa len horko-ťažko zbieral z vozovky. Okamžite sa držal za rameno čo neveštilo nič dobrého. Podľa neskorších informácii si zlomil lopatku a Tour pre neho definitívne skončila. Porte (TFR), Ciccone (TFR) či Quintana (MOV) stratili v incidente čas a ihneď povolali domestikov, aby ich doniesli do hlavného poľa. Talian, ktorý nosil žltý dres sa obetoval a nechal svojich domestikov pracovať pre lídra tímu a pre dnešok to zabalil, keď nabral 5 minút stratu.

Záver

Únik bol definitívne pohltený 4 kilometre pred páskou a tlačenica o pozície na čele mohla začať. Jumbo-Visma už ako tradične bol veľmi silný, doplnila ich silná zostava Sunwebu. Oproti tomu bol Peter Sagan (BOH) už len v spoločnosti Daniela Ossa (BOH). Dylan Groenewegen (TJB) mal k dispozícii trojicu domestikov vo vláčiku. Holanďan vyštartoval ako prvý, no Caleb Ewan (LTS) sa za ním vyviezol a na posledných metroch ho o centimetre predstihol. Sagan (BOH) sa zavesil za Vivianiho (DQT), no v rozhodujúcom momente spravil malú chybičku, keď sa rozhodol, že pôjde po pravej strane. Tam ho zbrzdil odstupújuci cyklista z vláčiku Jumbo-Vismy. Tourminátor napokon skončil na 4. mieste a zobral dôležité body.

Celkové poradie

V celkovom poradí sa nič zásadného nezmenilo, jazdci na čele prežili dnešok bez újmy. Naďalej vedie domáca hviezda Julian Alaphilippe (DQT).

Fotofiniš

Profil:

zdroj: letour.fr

Dojazd

Výsledky 11. etapy:  

1.Caleb Ewan (Aus)LTS3:51:26
2.Dylan Groenewegen (Ned)TJB
3.Elia Viviani (Ita)DQT
4.Peter Sagan (Svk)BOH
5.Jens Debusschere (Bel)ISN
6.Sonny Colbreli (Ita)TBM
7.Jasper Philipsen (Bel)UAE
8.Cees Bol (Ned)SUN
9.Alexander Kristoff (Nor)UAE
10.Warren Barguil (Fra)Arkéa Samsic

Celkové poradie:

1.Julian Alaphilippe (Fra)DQT47:18:41
2.Geraint Thomas (GBr)INS0:01:12
3.Egan Bernal (Col)INS0:01:16
4.Steven Kruijswijk (Ned)TJB0:01:27
5.Emanuel Buchmann (Ger)BOH0:01:45
6.Enric Mas (Esp)INS0:01:46
7.Adam Yates (GBr)MTS0:01:47
8.Nairo Quintana (Col)MOV0:02:04
9.Daniel Martin (Irl)UAE0:02:09
10.Thibaut Pinot (Fra)FDJ0:02:33

Bodovacia súťaž:

1.Peter Sagan (Svk)BOH257
2.Elia Viviani (Ita)DQT184
3.Sonny Colbrelli (Ita)TBM174

Vrchárska súťaž:

1.Tim Wellens (Bel)LTS43
2.Thomas De Gendt (Bel)LTS37
3.Giulio Ciccone (Ita)TFR30

Súťaž jazdcov do 25 rokov:

1.Egan Bernal (Col)INS47:19:57
2.Enric Mas (Spa)MOV0:00:30
3.David Gaudu (Fra)FDJ0:03:16

Zdroj: letour.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár