Tour de France v číslach

Kittel

zdroj: twitter.com/marcelkittel

Preteky Tour de France 2017 sú za nami a my sa pozrieme na tohtoročnú edíciu z pohľadu čísiel. Jeden z najtesnejších ročníkov skončil víťazstvom Chrisa Frooma (SKY). Trasu dlhú 3 540 kilometrov pokoril iba o 54 sekúnd rýchlejšie ako druhý Rigoberto Uran (CDT). Rozdiel medzi tretím Romainom Bardetom (ALM) a štvrtým Mikelom Landom (SKY) bol dokonca iba jedna sekunda. Pre rodáka z Nairobi to bol už štvrtý titul za posledných 5 rokov. Poďme sa pozrieť na ďalšie zaujímavé čísla.

49

Na pretekoch sa predstavilo 49 debutantov. Tím Wanty – Groupe Gobert prišiel s celou deviatkou nováčikov. Víťaznú etapu si nepripísali, no do cieľa dorazili ako jeden z mála tímov v plnom zložení.

12

Dvanásť tímov sa tešilo z víťaznej etapy. Nad všetkými vyčnievali dva tímy – Quick – Step Floors a Sunweb. Prvá menovaná stajňa si odniesla 5 víťazných etáp vďaka Marcelovi Kittelovi. Druhý tím 4 víťazstvá vďaka Michaelovi Matthewsovi a Warrenovi Barguilovi. Obaja získali po dve prvenstvá. Bora-Hansgrohe a LottoNL-Jumbo idú domov s dvoma výhrami. Sky, FDJ, Astana, Direct Energie, Cannondale-Drapac, AG2R La Mondiale, Trek-Segafredo a Dimension Data získali po jednej etape.

18

Vekový rozdiel medzi najmladším a najstarším účastníkom Tour bol 18 rokov. Zástupcom nastúpujúcej generácie bol 22-ročný Elie Gesbert, ktorý hájil farby tímu Fortuneo – Oscar. Na opačnom konci sa ocitol 40-ročný Haimar Zubeldia (TFR).

17

Sylvain Chavanel z tímu Direct Energie sa pripojil k Stuartovi O’Gradymu a Jensovi Voigtovi. Táto trojica sa delí o vedenie v rebríčku v počte účastí na Tour de France. Francúz nevynechal ani jeden ročník od roku 2001.

716 590

Počet eúr, ktoré získal tím SKY na Tour de France. Vďaka víťazstvu Chrisa Frooma (SKY) pristálo do kasy 500 tísic. Ďalšie peniaze pridal Mikel Landa (SKY), ktorý skončil celkovo štvrtý a celý tím, ktorý triumfoval v súťaži tímov.

1 047

Takmer tretinu celkovej trasy strávil Thomas De Gendt (LTS) v úniku. Ani tento výkon mu nestačil na zisk titulu pre najagresívnejšieho jazdca pretekov. Cenu si odviezol domáci Warren Barguil (SUN).

2 642

Najvyššie položené miesto bolo vo výške 2 642 metrov nad morom. Na Col du Galibier “ležala” cena Henriho Desgrangea. Tú si vybojoval Primož Roglič (LOT).

 

zdroj: cyclingnews.com

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.