Tour de Yorkshire: Víťazná premiéra tímu Ineos v dejisku svetového šampionátu

zdroj: twitter.com/faustocoppi60

Od 2. do 5. mája sa v Anglicku konali etapové preteky Tour de Yorkshire (kategória 2.HC). Tie ponúkli štyri etapy s rovinatým alebo zvlneným profilom stvoreným pre útočnú cyklistiku. V najväčšom regióne Anglicka – Yorkshire sa v septembri budú konať majstrovstvá sveta, čiže sme mohli vidieť malú ochutnávku miestnych podmienok a taktiež skvelej diváckej kulisy. Piaty ročník Tour de Yorkshire rozhodne nesklamal.

Extrémne tesné víťazstvo Asselmana z úniku

Prvá etapa z Doncaster do Selby merala 182 kilometrov. Vyhral ju Holanďan Jesper Asselman z pro-konti celku Roompot – Charles.

zdroj: twitter.com/cycling_360

V upršanom počasí si naskočil do celodenného úniku s Vermaerkom (Hagens-Bermans Axeon), Bighamom (Ribble Pro Cycling) a Nallym (Veľká Británia). Tí donútili pracovať World Tour tímy Katusha-Alpecin, Team Ineos a Dimension Data so šprintérmi.

Úchvatný záber pelotónu; zdroj: twitter.com/alanheighton

V posledných piatich kilometroch však utečencom hrali do karát úzke cestičky, ktoré nedovolili veľkým tímom z 30-sekundového manka razantne ukrojiť. Štvorka veľmi pekne spolupracovala a chytená bola iba sto metrov pred páskou. Najviac síl pozbieral 29-ročný Asselman, ktorý za sebou udržal špurtéra Filippa Fortiniho z Cofidisu a Van Genechtena z Vital Concept a získal životný triumf. Favorizovaní šprintéri Cavendish (DDD), Lawless (INS) či Zabel (ISN) sa tak museli skloniť pred bojovnosťou útočníkov.

Víťazné vykúpenie Katushe prišlo v druhej etape zásluhou Zabela

Druhá etapa z Barnsley do Bedale bola korisťou pre Ricka Zabela (ISN), syna legendárneho Erika.

zdroj: twitter.com/letouryorkshire

132 kilometrov bolo rovinatých, finiš bol dosť chaotický. Únik bol dostihnutý v poslednej desiatke kilometrov, najviac práce odvádzali tímy CCC a najmä Dimension Data pre Marka Cavendisha (DDD). Britský šprintér bol v poslednom kilometri zablokovaný. Skoro vyštartoval Nemec Rick Zabel (ISN) a udržal to až na pásku. Druhý došiel Boy van Poppel (Roompot – Charles) a za ním Chris Lawless (INS).

Pre 25-ročného Zabela ide o druhé kariérne víťazstvo, ukončil tak vyše štvorročné víťazné suchoty. Naposledy sa radoval na Okolo Rakúska v roku 2015. Prvé miesto sa istotne zišlo aj jeho tímu Katusha – Alpecin. Ten mal na konte iba jedno víťazstvo, a to Marcela Kittela (ISN) z menších pretekov vo februári. Nemecký šprintér sa pretekov kvôli zdravotným problémom nezúčastnil.

Tretia etapa s náročnejším profilom priniesla víťazstvo Kampa

Etapa medzi mestami Bridlington a Scarborough ponúkla zvlnený profil s päticou kategorizovaných kopcov. Radoval sa Dán Alexander Kamp (Riwal Readynez Cycling Team).

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Víťaz vzišiel zo silnej selektívnej skupiny, ktorá sa utvorila v polovici závodu. Tempo výrazne zvýšili World Tour tímy a na prudkom kopci Côte de Grosmont sa uvoľnila dvadsiatka silných jazdcov. Nikto sa neopovážil zaútočiť, Grega Van Avermaeta (CCC) poctivo chránili spolujazdci. Finiš etapy musel byť posunutý, keďže na tom pôvodnom sa nachádzala voda po prílive. Išlo sa po pobreží Severného mora. V šprinte o víťazstvo bol prekvapivo najrýchlejší 25-ročný Kamp pred domácim Chrisom Lawlessom (INS) a Belgičanom Avermaetom.

Druhý muž tejto etapy Lawless sa vďaka dobrým umiestneniam a bonusovým sekundám v predošlých etapách dostal do modrého dresu pre priebežného lídra pretekov.

Finále v Leeds prinieslo víťazstvo Van Avermaeta, Lawless sa statočne držal v kopcoch

Poslednú etapu dlhú 175 kilometrov vyhral Greg Van Avermaet (CCC). Celkový triumf si v kopcovitej etape udržal Brit Chris Lawless (INS).

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

50 km pred koncom sa o pritvrdenie tempa sympaticky pokúsil tím minulého víťaza Riwal Readynez. 20 km pred cieľom sa pelotón začal deliť po nástupe Chrisa Frooma (INS). Jeho kolega Eddie Dunbar (INS) to využil a na klesaní zaútočil. Alexander Kamp a tím CCC tak začali stíhať skupinku s Dunbarom. Íra chytil až zrýchlením 5 km pred páskou Van Avermaet (CCC), na kopci sa ho bez váhania chytil Lawless. Skupina Dána vzadu začala strácať. Na čele tak boli Avermaet, Lawless a pracujúci  Dunbar. Priebežne vedúci jazdec sa s Belgičanom dohodol na striedaní. Van Avermaet tak radšej pomohol pri ťahaní, o celkový triumf nezabojoval, neostávalo ani mnoho priestoru. Lawless tak pri šprinte zvoľnil a nechal 33-ročného jazdca CCC vyhrať etapu.

Celkové poradie

23-ročný Lawless celkovo ovládol Tour de Yorkshire. V etapách bol veľmi konzistentný, jeho bilancia z podujatia je 9. – 3. – 2. – 2. Pre predstaviteľa mladej generácie Ineos, bývalého tímu Sky, ide o životný a prelomový úspech. V poslednej etape symbolicky spolupracoval s ďalším mladíkom, Dunbarom, ktorý má 22 rokov. V pelotóne pre nich pracoval „starší jazdec” Froome (INS). Ten sa iba len pripravuje na Tour de France. Práve na týchto pretekoch sa udiala premena sponzora, majiteľ chemického koncernu Ratcliffe je určite rád, že tím má v jazdcoch jasnú budúcnosť.

Druhý skončil minuloročný víťaz Greg Van Avermaet. Ten dosiahol svoje druhé víťazstvo v sezóne. Jarnú časť tak ukončuje bez zásahu v klasikách, víťazil iba etapových podnikoch. Jeho tím taktiež dosiahol štvrté víťazstvo v sezóne.

Bodovaciu súťaž vyhral Lawless. Vrchársky dres za prémie získal Arnaud Courteille z tímu Vital Concept – B&B Hotels.

Top-10 pretekov:

1. Christopher Lawless (GBr) INS 15:18:12
2. Greg Van Avermaet (Bel) CCC 0:00:02
3. Edward Dunbar (Irl) INS 0:00:11
4. Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:15
5. James Shaw (GBr) Swiftcarbon Pro Cycling 0:00:25
6. Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
7. Tom-Jelte Slagter (Ned) DDD
8. Scott Thwaites (GBr) Vitus Pro Cycling p/b Brother UK 0:00:28
9. Connor Swift (GBr) Madison Genesis
10. Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Charles
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár