Tri dni De Panne: V súboji najlepších šprintérov zvíťazil Groenewegen

Tri dni De Panne 2019

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Zdieľaj článok:

Názov týchto belgických pretekov klame, keďže od roku 2018 sa nejedná o tradičný trojdňový podnik. Závod Tri dni De Panne sa zúžil na jednodňovú záležitosť pre šprintérov. Od tejto sezóny sa táto jednorazovka nachádza aj v kalendári World Tour, čo na štart prilákalo kvalitných jazdcov. Trasa viedla z mesta Bruggy do De Panne a mala dĺžku 200 kilometrov. V prvej časti trate sa nachádzali kratšie kopčeky a úseky s dlažobnými kockami, no od 110. kilometra to bola čistá rovina a všetky rozdiely sa zmazali.

Jasha Sütterlin (MOV), Stan Dewulf (LTS), Jimmy Janssens (Corendon Circus), Senne Leysen (Roompot Charles), Adrien Garel (Vital Concept – B&B Hotels) a Mathijs Paasschens (Wallonie-Bruxelles) vytvorili únik dňa. Ihneď si vytvorili päťminútový náskok, no favorizované celky všetko kontrolovali. Akcia prišla ešte na najvýraznejšej prekážke dňa – hellingene Kemmelberg, 120 km pred cieľom. Na ňom si z hlavného balíka nastúpili Edward Theuns (TFR), Fernando Gaviria (UAE), Danny Van Poppel (TJB), Lukas Pöstelberger (BOH) a Marco Haller (KAT). Pracovať však začal Deceuninck-Quick Step a tento odvážny pokus silných jazdcov zmaril.

Na okruhu v De Panne sa udial pri zúžení cesty hromadný pád. Najvýraznejšie meno, ktoré sa ocitlo na zemi, bol šprintérsky líder Bora – hansgrohe Pascal Ackermann (BOH). Spločne s ním na zaváhanie jedného jazdca z Israel Cycling Academy doplatili aj napríklad Mads Pedersen (TFR), Jens Keukeleire (LTS) či Chris Lawless (SKY).

Po dolapení brejku sa všetko schyľovalo k hromadnému šprintu. Pelotón viedol poľský tím CCC, ktorý pracoval pre Jakuba Mareczka (CCC). Svoj šprintérsky vlak však mal opäť sformovaný tím Deceuninck-Quick Step, ktorý ťahal aj na sektoroch, ktoré boli otvorené a panoval tam bočný vietor.

Záver

V najvýhodnejšej pozícii bol po celý čas taliansky šampión Elia Viviani (DQT). Obhajca titulu z poslednej sezóny sedel za svojím rozbiehačom Michaelom Mørkøvom (DQT). Talian síce v posledných 500 m musel zalepiť malú medzeru, no v ostávajúcich stovkách metroch sa Viviani nachádzal na druhej priečke za dánskym majstrom. Svoj šprint otvoril v predposlednej stovke metrov. Odpovedal Fernando Gavíria (UAE), ktorý šprintoval na druhej strane cesty. V posledných metroch sa za Kolumbijčanom skrýval Dylan Groenewegen (TJB), ktorý sa na vzduchu ocitol až pri značke 50 metrov pred cieľom. Holanďan napokon dokázal byť v cieli najrýchlejší a o dĺžku bicykla vyhral Tri dni De Panne. Rolu porazeného si prebral Gavíria, tretí došiel Viviani.

Je to piate víťazstvo 25-ročného rýchlika v tejto sezóne, zvíťazil už na Okolo Valencie, Okolo Algarve a dve etapy pridal na Paríž – Nice. Potvrdil, že momentálne je v posledných metroch najrýchlejším špurtérom, keďže v cieli premohol dvojicu najlepších šprintérov na svete.

Štvrtý skončil Nacer Bouhanni (Cofidis), piaty bol Justin Jules (Wallonie-Bruxelles) a aj napriek aktivite tímu Sky sa ich šprintér Kristoffer Halvorsen (SKY) umiestnil až na šiestej priečke. Talian Mareczko sa v poslednom kilometri úplne pripravil o získané pozície na čele a neskončil ani v prvej desiatke. Zlá atmosféra panuje aj v tábore Katusha – Alpecin, keďže ich šprintér Marcel Kittel (KAT) sa nedokázal udržať v najlepšej skupine.

Posledný kilometer:

Profil:

Zdroj: twitter.com/faustocoppi60

Výsledky:

1. Dylan Groenewegen (Ned) TJB 4:36:32
2. Fernando Gaviria (Col) UAE
3. Elia Viviani (Ita) DQT
4. Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis
5. Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles
6. Kristoffer Halvorsen (Nor) SKY
7. Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept-B&B Hotel
8. Luka Mezgec (Slo) MTS
9. Giacomo Nizzolo (Ita) DDD
10. Mike Teunissen (Ned) TJB

Zdroj: cyclingnews

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.