UAE Tour preview: Prvé preteky Frooma po zranení

UAE Tour 2020
froome

zdroj: twitter.com/chrisfroome

Už tento víkend odštartuje ďalší podnik World Tour. Na Blízkom východe začne UAE Tour, kde sa predstaví silná konkurencia v celkovom poradí. Na jazdcov bude pripravených vyše tisíc kilometrov rozdelených do siedmych etáp. Veľkou správou je návrat Chrisa Frooma (INS). Brit utrpel na minuloročnom Critériu Du Daphiné hororový pád, ktorý ohrozil jeho kariéru. Rodák z Nairobi sa však postupne z najhoršieho vylízal a ja späť v pretekárskom rytme. Na štartovej listine bude chýbať obhajca titulu Primož Roglič (TJB). Slovinec zvolil iný program a predstaví sa na pretekoch Paríž – Nice.

Trasa je tento rok iná. Dôvodom je uzávierka ciest kvôli opravám. Rozhodovať sa bude už v tretej etape, kde nás čaká dojazd na Jebel Hafeet. Toto takmer 11-kilometrové stúpanie rozhodovalo už aj v minulosti. Posledné dva ročníky bol na vrchole ako prvý Alejandro Valverde (MOV). Tento rok nebude časovka a tak sa táto etapa stáva kľúčovou pre celé preteky. Štvrtá etapa prinesie znova dojazd na Jebel Hafeet ale z druhej strany. Tam bude stúpanie už miernejšie. Nahnať nejaké sekundy bude možné, no nečakáme iné zloženie vedúcej skupiny. Ostatné etapy budú viac-menej záležitosťou šprintérov. Tí sem dorazili v požehnanom množstve a v obrovskej kvalite.

Predošlí víťazi:

2019 Primož Roglič
2018 Alejandro Valverde
2017 Rui Costa
2016 Tanel Kangert
2015 Esteban Chaves

Trasa

1. etapa The Pointe Palm Jumeirah – Dubai Silicon Oasis, 148 km
2. etapa Hatta – Hatta Dam, 168km
3. etapa Al Qudra Cycle Track – Jebel Hafeet, 184 km
4. etapa Zabeel Park – Dubai City Walk, 173 km
5. etapa Al Ain – Jebel Hafeet, 162 km
6. etapa Al Ruwais – Al Mirfa, 158 km
7. etapa Al Maryah Island – Abu Dhabi Breakwater, 127 km

Favoriti UAE Tour

Šprintéri

Na štarte bude ohromné množstvo kvalitných šprintérov. V itinerári pre nich budú minimálne 4 etapy, možno aj päť. Tieto čísla tak prilákali elitných jazdcov ako Pascal Ackerman (BOH), Arnaud Demare (FDJ), Sam Bennett (DQT), Fernando Gaviria (UAE), Mark Cavendish (TBM), Caleb Ewan (LTS) a Dylan Groenewegen (TJB). Pre Ackermanna a Bennetta to bude prvý súboj po odchode Íra z Bory. Obaja už zaknihovali prvenstvá tento rok a tak bude ich súboj viac než pikantný. Austrálčan Ewan má na pažbe dva zárezy z Tour Down Under, Gavíria zase tri z Vuelty a San Juan.

Celkové poradie

Na štarte sa predstaví víťaz z roku 2018 – Alejandro Valverde (MOV), ktorý tu minulý rok skončil na druhom mieste. Debut tento rok zažije okrem Chrisa Frooma (INS) i Adam Yates (MTS). Wilco Kelderman (SUN) prichádza na Blízky východ s piatym miesto z Tour de la Provence. Trek posiela do boja kométu z minulého roka Giulia Cicconeho (TFR). Talian už stihol vyhrať tento rok Trofeo Laigueglia. Alexey Lutsenko (AST) určite skúsi potrápiť súperov. Kazach ovládol posledné dva ročníky Tours of Oman. Víťaz Volta a la Comunitat Valenciana – Tadej Pogačar (UAE) bude mať na domácom podniku veľkú podporu. Zabudnúť nemôžme ani na Rafala Majku (BOH) a Wouta Poelsa (TBM).

Zdroj: theuaetour.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár