Valónsky šíp: Neskutočný Alaphilippe znova valcoval

Valónsky šíp 2019
Alaphilippe víťazí na Strade Bianche 2019.

zdroj: twitter.com/deceuninck_qst

Dnes sa konala 83. edícia ardenskej klasiky Valónsky šíp. Na pelotón čakalo 195,5 kilometrov a 11 stúpaní, ktoré boli rozmiestnené v druhej polovici trate. Organizátori tak chceli zmeniť už klasický priebeh, kde sa vždy rozhodne na záverečnej stene Mur de Huy. Toto stúpanie dnes bolo v itinerári celkom trikrát. Na štart sa dnes postavil i náš Peter Sagan (BOH). Ten pôvodne nebol v súpiske Bory, no na poslednú chvíľu si štart rozmyslel. Do úniku dňa sa dnes dostala pätica jazdcov. Skupina bola v zložení Joseph Rosskopf (CCC), Robin Carpenter (Rally UHC Cycling), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen-Balkoise), Tom Wirgten (Wallonie Bruxelles) a Koen Bouwman (TJB). Únik si postupne vypracoval náskok až 5 minút.

Ten sa však po sto kilometroch pretekania začal postupne zmenšovať. Na stúpaní Côte de Cherave odpadol Belgičan Van Rooy. O niekoľko kilometrov neskôr ho nasledoval Luxemburčan Wirgten a na čele tak ostala len trojica. 50 kilometrov pred cieľom mali náskok 2 minúty a 30 sekúnd. V hlavnom balíku sa stále držal i náš reprezentant, okrem neho tam boli i všetci favoriti pretekov. Nepríjemný vietor komplikoval snahu útočníkom, náskok o 10 kilometrov klesol o minútu. Medzičasom na čele pelotónu udávala tempo stajňa Deceunick Quick-Step. Ich líder a hlavný favorit Alaphilippe (DQT) mal technické problémy a musel meniť bicykel. Návrat do skupiny favoritov však zvládol a o 5 kilometrov bol znova v hre o prvenstvo.

35 kilometrov pred cieľom prišiel pád, v ktorom bolo namočených 5 jazdcov. Preteky tak skončili i pri Iona Izagirreho (AST). V ten istý moment na jednom zo stúpaní zvoľnil tempo náš reprezentant a preteky pre neho taktiež skončili. V zjazde z Côte de Cherave prišiel další pád. Odskákali si to jazdci ako Kreuziger (DDD), Adam Yates (MTS) či Pozzovivo (TBM), ktorý potreboval okamžitú pomoc lekárov. Vďaka pádom a chaosu sa roztrhal celý pelotón. Od favoritov si odskočila početná skupina, v ktorej bol aj Tim Wellens (LTS). Movistar na čele skupiny favoritov drel a pritiahol si skupinu na rozdiel 15 sekúnd. Onedlho bolo znova všetko pokope.

Záver

Ako prvý vyrazil osamotene Tomasz Marczynski (LTS), vypracoval si náskok 20 sekúnd. Za ním sa vydal Matej Mohorič (TBM), ktorý Poliaka dohnal na značke 9 km do cieľa. Dvojica mala 15-sekúndový náskok na favoritov, no blížilo sa dnes už tretíkrat stúpanie na Côte de Cherave a ich vyhliadky neboli úplne ideálne. Ihneď v začiatku bol náskok zlikvidovaný a všetko otvorené. Pri nájazde na Mur de Huy bolo v skupine približne 30 jazdcov. V závere ako prvý nasadil k útoku Jakob Fuglsang (AST), jeho tempu stačil iba Alaphilippe (DQT). Svetový šampión Valverde (MOV) nedokázal akceptovať tempo a odpadol. Francúz vyčkával a na posledných metroch zdolal Dána a obhajil tak prvenstvo z minulého roka.

Finiš:

Profil:

Výsledky:

1.Julian Alaphilippe (Fra)DQT4:55:14
2.Jakob Fuglsang (Den)AST
3.Diego Ulissi (Ita)UAE0:00:06
4.Bjorg Lambrecht (Bel)LTS0:00:08
5.Maximilian Schachmann (Ger)BOH
6.Bauke Mollema (Ned)TFR
7.Patrick Konrad (Aut)BOH
8.Michael Matthews (Aus)SUN
9.Jelle Vanendert (Bel)LTS0:00:11
10.Enrico Gasparotto (Ita)DDD

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár