Vlasov lídrem Astany na Giro d’Italia

Nový lídr kazašské WorldTour stáje Astana – Premier Tech Rus Aleksandr Vlasov dostal životní šanci od šéfa týmu Vinokurova. Čtyřiadvacetiletý Rus, který ještě předloni závodil na Okolo Slovenska v týmu Gazprom – RusVelo má být lídrem svého týmu na Giro d’Italia.

Čtyřiadvacetiletý Rus je rozhodně kandidátem na stupně vítězů a má mírnou, ale významnou výhodu, která by mohla být během tří týdnů závodu na italských silnicích v květnu zásadní. Je totiž v konkurenci lídrů Ineosu či Jumbo-Visma považován za outsidera.

Vlasov pochází z města Vyborgu severně od Petrohradu, ale během své kariéry v Gazpromu závodil převážně v Itálii. Zná to tam velmi dobře. Je tichý, jako většina mladých ruských jezdců, ale také získal sebevědomí a přesvědčení, které vychází ze závodění a úspěšného rozvoje prostřednictvím selektivní italské amatérské scény. Soutěžil v minulosti hodně s italskými jezdci o příležitost dostat profesionální smlouvu. To vyžaduje odolnost, odhodlání a talent. Zdá se, že Vlasov má všechny tyto tři vlastnosti a jezdit na Giro d’Italia bude pro něj jako závodit doma.

„Itálie je pro mě jako druhý domov,“ řekl Aleksandr Vlasov potom, co ho Astana-Premier Tech potvrdila jako svého určeného lídra týmu na Giro d’Italia. „Za posledních šest let jsem se naučil italsky,“ připomíná Vlasov. V letech 2015 až 2017 jezdil Aleksandr Vlasov tři roky za tým Viris Maserati Sisal, kde žil ve Vigevanu poblíž Milána, a pak žil u Gardského jezera, když už jezdil za Gazprom v letech 2018 a 2019. Nyní žiji Vlasov v Andoře. V roce 2016 byl čtvrtý na Tour de L’Avenir za krajanem Pavlem Sivakovem.

Jeho sezóna 2017 byla konsistentní a vynesla mu profesionální smlouvu v Gazprom-RusVelo. Sólovým únikem zvítězil v horách na Toscana Terra di Ciclismo Eroica a poté porazil Joaa Almeidu a Roba Stannarda a vyhrál Giro d’Italia do 23 let. Byl také čtvrtý na Tour de L’Avenir a tak se ocitl v hledáčku týmů WorldTour.

Pokrok ve výsledcích u Vlasova pokračoval také v roce 2019, když skončil celkově třetí na španělské Vuelta Asturias a pátý na Kolem Rakouska, kde vyhrál horskou etapu s cílem na vrcholu Kitzbüheler Horn. Vlasov si vybojoval pozici lídra v Gazpromu, ale „vyslyšel volání“ z WorldTour a přestěhoval se do Astany, aby postoupil na nejvyšší úroveň WorldTour. Nebál se změny, ani výzvy. Stejně jako když se jako osmnáctiletý přestěhoval do Itálie.

Vlasov se měl loni v říjnu podělit o pozici lídra týmu s Fuglsangem a Lopezem na Giro d’Italia, ale kolumbijský cyklista spadl v úvodní časovce závodu. Vlasov také brzy skončil, když během 2. etapy slezl z kola: „Byl jsem opravdu nemocný, chytil jsem žaludeční virus a nemohl jsem pokračovat. Vysvětluje nyní Aleksandr Vlasov a chce potlačit fámy, že jeho vztah s Astanou byl během Giro d’Italia na kritickém bodě.

V úvodních dnech Vuelty Vlasov trpěl, ale zbytek závodu proběhl dobře. Vlasov skončil na Vueltě celkově jedenáctý. Byl v boji na všech horských prémiích a za za Hughem Carthym zaostal na Alto de l’Angliru jen o 16 sekund.

Než pro Vlasova začne Giro d’Italia 8. května, měl by jet ještě tradiční přípravný etapový závod Tour of the Alps. Olympijský silniční závod je dalším výkonnostním mezníkem Vlasova a jeho týmu. Giro d’Italia bude bezpochyby zlomovým okamžikem. Pódiové umístění nebo lepší mu významně zlepší pozici při rozhovorech o smlouvě s Astanou nebo případně Ineosem Grenadiers, který již o Vlasova projevil zájem.

Vlasov je odvážný, zdánlivě se nebojí jakéhokoli tlaku ze strany Astany, aby zůstal a chce udržet své možnosti o pokračování ve WorldTour otevřené: „Zahájím sezónu, a pak si promluvíme s Astanou o budoucnosti. Mohl bych zůstat, proč ne? Ale zvážím všechny možnosti a nabídky.“

Použité zdroje: cyclingnews