Volta a la Comunitat Valenciana: Prvá etapa pre Scotsona

Tím FDJ

zdroj: twitter.com/groupamafdj

Prvú etapu pretekov Volta a la Comunitat Valenciana rozhodol záverečný zjazd do cieľa. V ňom bol najlepší Miles Scotson (FDJ). Austrálčan využil dobrú robotu tímového kolegu a ide do celkového vedenia pretekov.

Dnes sa konala prvá etapa pretekov Volta a la Comunitat Valenciana. Pôvodný termín bol kvôli pandémii zrušený a tak si to odniesla i štartová listina. Na tej chýbal obhajca prvenstva Tadej Pogačar (:uae:). Na jazdcov dnes čakal štart v Elche a dojazd v mestečku Ondara. V provincii Alicante bolo príjemné počasie s teplotami približne 16 stupňov Celzia. Počas etapy sa však očakávalo mierne zhoršenie. V profile bolo 5 dôležitých bodov. Jazdcov preverili 4 stúpania a jedna šprintérska etapa.

Profil 1. etapy

profil 1. etapy
procyclingstats.com/race/vuelta-a-la-comunidad-valenciana/2021/stage-1/today/profiles

Únik dňa

Do úniku dňa si naskočila pätica jazdcov. V skupine boli Maxime Cam (B&B Hotels p/b KTM), Stephen Bassett (Rally Cycling), Ibon Ruiz (Equipo Kern Pharma), Lennert Teugels (Tarteletto – Isorex) a Raffaele Radice (Mg.k Vis VPM). Po 50 kilometroch bol náskok 6 minút, no do cieľa ostávalo stále veľa kilometrov. Na vrchole druhého stúpania dňa Alcali bol rozostup od pelotónu 4 minúty a 30 sekúnd.

V polovici etapy sa náskok pohyboval na hodnote 5 minút. Následne však pelotón zabral a raketovým tempom sťahoval vedúcu skupinu. 60 kilometrov pred cieľom bol náskok už len niečo málo vyše minúty. O 15 kilometrov neskôr bolo hotovo, únik bol dostihnutý a tímy sa pripravovali na finále. Po chvíli sa oddelila 15-členná skupina a vypracovala si menší náskok. Dlho však ich nádej netrvala. 30 kilometrov pred cieľom začal dlhý zjazd až na cieľovú rovinku.

Záver

Hlavná skupina sa natiahla, výhodu mali technicky zdatní jazdci. Na čele bol vidieť hlavne Stefan Küng (FDJ). O desať kilometrov neskôr odskočil jeho tímový kolega Miles Scotson (FDJ). Švajčiar brzdil spoluprácu a Scotson navyšoval náskok. Počasie sa razantne zhoršilo a nepríjemný dážď bičoval jadzcov. 35-sekundový náskok naznačoval, že vedúci muž bol blízko k víťazstvu. 27-ročný cyklista napokon svoju úlohu zvládol i napriek takmer fatálnej chyby. Na kruhovom objazde spadol, no naskočil okamžite späť a pokračoval ďalej. Zajtra ho tak uvidíme v drese pre vedúceho pretekára pretekov.