Vuelta 2021 1. etapa: Primož Roglič berie časovku a červený dres

Vuelta a España 2021
Primož Roglič La Vuelta a Espaňa 2021 1. etapa

zdroj: Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport

1. etapa Vuelta a Espaňa 2021 bola individuálnou časovkou v Burgose. Vyhral ju Primož Roglič (:tjb:), ktorý sa ako obhajca celkového titulu obliekol do červeného dresu.

Druhé miesto na trase dlhej 7,1 km získal domáci jazdec Alex Aranburu (AST), ktorý bol o šesť sekúnd pomalší ako bezkonkurenčný Roglič. Španiel bol dlhý čas v horúcom kresle, až ho z neho dostal Slovinec.

Tretí bol Jan Tratnik (TBV), štvrtý Tom Scully (:efn:). Piate miesto bral Čech Josef Černý (:dqt:), ktorý bol v cieli viditeľne nespokojný.

Z ďalších favoritov na celkové poradie stratil na Rogliča najmenej Rus Alexandr Vlasov (AST) – 14 sekúnd. V 17 sek. bol Romain Bardet (DSM), v 18 Enric Mas (MOV), v 21 Adam Yates (:ins:) a Miguel Ángel López (MOV). 25 a 27 sekúnd stratili ďalší veľkí favoriti, Ekvádorčan Richard Carapaz (:ins:), respektíve Kolumbijčan Egan Bernal (:ins:). Viac ako polminúty nabrali Hugh Carthy (:efn:) či Mikel Landa (TBV).

Vďaka najrýchlejšiemu medzičasu na stúpaní sa do bodkovaého dresu pre najlepšieho vrchára obliekol Američan Sepp Kuss (:tjb:). Najlepším jazdcom pod 25 rokov bol Talian Andrea Bagioli (:dqt:) na siedmom mieste.

„Je to šialené. Rozhodne som s týmto výsledkom rád. Bolo to iba sedem kilometrov, ale mimoriadne ťažkých,“ povedal Roglič v cieli. Víťazstvo získal na bicykli so zlatými prvkami, na znak jeho nedávneho víťazstva v časovke na olympiáde v Tokiu.

Pri tretej účastí na poslednej Grand Tour Vuelta a Espaňa opäť vyhral aspoň jednu etapu a obliekol si dres pre celkového lídra. Červnú bude mať na sebe už 26-krát.

Primož Roglič si ide po červený dres:

V nedeľu sa pokračuje rovinatou etapou, ktorá preverí šprintérov.

08Lawson CraddockEF Education-NIPPO+ 13

Ako prebehla 1. etapa Vuelta a Espaňa 2021?

© Luis Angel Gomez / Photogomezsport

V historickom jadre mesta Burgos sa jazdilo pri hrade a osemstoročnej katedrále. Stredobodom časovky dlhej 7,1 km sa stalo stúpanie Alto del Castillo (2,1 km – 3,4%). Po ňom sa zjazdovalo a do cieľa pri katedrále sa išlo po rovine. Časovka však priala tým, ktorí boli ochotní riskovať na viacerých zákrutách a rôznych povrchoch v meste.

Na severe Španielska panovali horúčavy s vysokou vlhkosťou. Začalo sa pri 36 ºC a končila sa pri príjemnejších podmienkach krátko pred deviatou.

Cyklistika: 1. etapa Vuelta a Espaňa 2021 – profil:

1. etapa Vuelta a Espaňa 2021
1. etapa Vuelta a Espaňa 2021. © Unipublic

Preteky od začiatku rozdávajú karty. V celkovom poradí sa pozerá hlavne na Primoža Rogliča. Silné zostavy však prináša INEOS Grenadiers (Egan Bernal, Adam Yates, Richard Carapaz, Tom Pidcock, či Pavel Sivakov), alebo Bahrain Victorious (Mikel Landa, Mark Padun, Jack Haig, Gino Mäder).

Prvé časy, kvalitný bol Adam Yates

Neznámi domáci jazdci, ktorí štartovali najskôr, si užili sekundy slávy. Pelayo Sanchez (Burgos-BH), či Sergio Roman (Caja Rural Seguros-RGA).

Z väčších favoritov zašiel 8:55 Omar Fraile (AST), hlavne vďaka zjazdu. To sa však s výkonom 8:52 min posunul do horúceho kresla jeden z možných lídrov Ineosu, Adam Yates (:ins:).

Landa skoro zmeškal štart, pes vnikol do cieľa

Španielsky vrchársky favorit Mikel Landa (TBV) minimalizoval svoje straty, s časom 9:11 strácal 20 sekúnd na Yatesa, čo nemusí byť pohroma.

Alex Aranburu položil laťku

Kolega Adama Yatesa Dylan van Baarle (:ins:) zajazdil výkon 8:44. Čas Holanďana bol síce kvalitný, ale úplne novú hranicu pokoril baskický jazdec Alex Aranburu (AST). Odolný šprintér dosiahol čas 8:38 min, riskoval na zjazdoch a dobre si rozložil sily.

O štyri sekundy bol pomalší Tom Scully (:efn:), ktorý sa prekvapivo držal na druhej priečke. Podobný čas, aj keď horší, zašiel jeho kolega a americký majster Lawson Craddock (:efn:).

Ani výbušní jazdci nenachádzali recept

Pred časovkou sa nádeje vkladali do odolných šprutérov, ako Michael Matthews (:bex:) či Matteo Trentin (:uae:), ale útok na víťazstvo z toho nebol. Podobne na tom bol Tom Pidcock (:ins:), ktorý si vyskúšal svojich prvých sedem kilometrov na Grand Tours v kariére.

Ale nie všetko, čoho sa 22-ročný Brit dotkne, sa premení na zázrak. Zašiel čas 9:08 min. Podobne na tom bol ďalší megatalent na štartovke, Quinn Simmons (:tfr:), ktorý dokonca ešte musel meniť bicykel.

Najlepší čas na medzičase dosiahol Sepp Kuss (:tjb:), lenže Američan svoje tempo neudržal do cieľa. Svoje tempo dobre držal Talian Andrea Bagioli (:dqt:), ale Aranbura neohrozil. Jeden z favorizovaných pretekárov, Max Schachmann (BOH), obsadil až zadnú priečku v top 20.

Vrchári nestrácali

Následne sa na trať dostávali aj lídri svojich tímov na celkové poradie. Nikto z nich nestrácal prehnané množstvo času. Rozdiely sa počítali približne v 20 sekundách, takáto krátka časovka nedokáže vytvoriť veľké medzery v rámci dobre pripravených vrchárov.

Enric Mas (MOV) mal v jednej zákrute problémy, ale stratu rovnováhy ustál.

Boj o červený dres

Ani Jan Tratnik (TBV) nedokázal ohroziť Aranaburua, Slovinec v cieli stratil dve sekundy. Rovnaký osud postihol aj Josefa Černého (:dqt:), ktorý skončil štyri sekundy za Baskom.

Ako posledný štartoval Primož Roglič, ktorý potvrdil rolu favorita.