Cort udržal červeného Rogliča (6. etapa Vuelta a Espaňa 2021)

Vuelta a España 2021
Magnus Cort 12. etapa Vuelta a Espaňa 2021

zdroj: Photogomezsport

6. etapa La Vuelta a Espaňa 2021 sa skončila na výbušnom dvojkilometrovom stúpaní. Dán Magnus Cort (EFN) odolal favoritom po tom, čo bol celý deň v úniku. V dramatickej koncovke druhý skončil staronový držiteľ červeného dresu Slovinec Primož Roglič (TJB). 

28-ročný Cort získal štvrtú víťaznú etapu z Vuelty v kariére. Na prudkom kopci Alto de la Montaña de Cullera sa odpútal od svojich kolegov z úniku. Až na pásku držal tempo a len tesne za sebou udržal druhého Rogliča, ktorý zaútočil zo skupiny favoritov 200 metrov pred koncom. Talian Andrea Bagioli (DQT) finišoval tretí, Alexandr Vlasov (AST) bol štvrtý.

Primož Roglič (TJB) si poradil s konkurentmi o červený dres. Obhajca celkového víťazstva opäť vedie preteky s náskokom 25 sekúnd na druhého Španiela Enrica Masa (MOV) a s 36 sekundami na tretieho Kolumbijčana Miguela Ángela Lópeza (MOV). Alejandro Valverde (MOV) s celkovou stratou 41 sekúnd je tretím jazdcom Movistaru v top 4, zatiaľ čo najlepším pretekárom Ineosu je Kolumbijčan Egan Bernal (INS) s rovnakou medzerou.

Roglič. ©Luis Angel Gomez / Photo Gomez Sport

Už len Alexandr Vlasov (AST) a Giulio Ciccone (TFR) strácajú na Rogliča menej ako minútu. V top 10 sa drží aj Lilian Calmejane (ACT), ďalšími favoritmi sú deviaty Mikel Landa (TBV) a desiaty Fabio Aru (TQA). Adam Yates (INS) je jedenásty.

Doterajší líder Kenny Elissonde (TFR) síce prežil viaceré pokusy o rozbitie pelotónu na vetre, ale v dramatickej koncovke odpadol z kolies najlepších jazdcov a stratil niekoľko minút.

Posledný kilometer 6. etapy – video:

Ako prebehla 6. etapa La Vuelta a Espaňa 2021?

Preteky sa presunuli k pobrežiu Stredozemného mora, do regiónu Valencia. Väčšina etapy bola rovinatá. Po tom, čo sa v posledných 20 km došlo na okruh s úzkymi cestičkami a bočným vetrom, sa etapa zakončila na strmom stúpaní Alto de la Montaña de Cullera (1,9 km – sklon 9,4%).

Profil: 6. etapa La Vuelta a España 2021

6. etapa Vuelta a Espaňa 2021
6. etapa Vuelta a Espaňa 2021. © Unipublic

V strednom pásme Španielska bolo 28 ºC. Počas dňa sa vietor zdvihol a každý sa musel držať na pozore.Po páde v piatej etape sa skončili ambície na celkové poradie pre Romaina Bardeta (DSM). Francúz utrpel mnohé odreniny, ale v etape pokračoval. Rovnako zelenú dostali aj Mikel Nieve (BEX), či Ben Zwihoff (BOH).

Pád na začiatku

Štart bol do klesania a bol nesmierne rýchly. Od prvého kilometri lietali útoky. Svoje šťastie skúšali i mená, ako Rob Stannard, Sep Vanmarcke, Max Schachmann, Jetse Bol, Florian Sénéchal. Márne.

Po 20 km sa udial hromadný pád, ktorý rozdelil pelotón. Všetci jazdci sa dokázali vrátiť do pretekov.

Nalini - procycling

Konečne únik

Ani po tridsiatich kilometroch nebolo rozhodnuté o úniku dňa. Konečne, jedna skupina sa oddelila.

Jetse Bol (Burgos-BH), Ryan Gibbons (UAE), Joan Bou (Euskaltel–Euskadi), Magnus Cort Nielsen (EFN) a Bert-jan Linderman (TQA) mali 100 km pred cieľom náskok viac ako päť minút.

Pätica zobrala všetky dostupné priečky na šprintérskej prémii. V zelenom drese sa aj po konci dňa nachádza Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix).

Kto ťahá?

Sedem minút náskoku. Vtedy si tímy BikeExchnage a Trek-Segafredo povedali, že pošlú na špicu nejaké sily. Trek nechcel ľahko prísť o červený dres Kennyho Elissonda, austrálska zostava cítila v závere šancu pre Michaela Matthewsa.

40 km pred cieľom bol náskok už len na hranici 3 minút. Pozície si na čele pelotónu chránili aj INEOS Grenadiers, Bahrain Victorious a Team Jumbo-Visma. Obávali sa vetra.

Ani dnešok sa nezaobišiel bez menších pádov. Na zemi sa v posledných 50 km ocitli Alex Kirsch (TFR) či Andrej Zajc (BEX) s jedným kolegom a domestikom z Alpecin-Fenix.Vietor rozbíja, ale nedostatočne

S 35 km do konca sa cyklisti ocitli na otvorených cestách s bočným vetrom o rýchlosti 25 km/h.

INEOS Grenadiers, Movistar Team a Alpecin-Fenix začali úradovať na špici. Chceli vytvoriť „terezíny“, čo sa im aj podarilo. V pelotóne sa začali vytvárať medzery. Vpredu sa vytvorila skupinka z 30 jazdcov, medzi nimi boli favoriti aj Primož Roglič.

V problémoch bol červený dres Kenny Elissonde, ktorý sa nachádzal v druhej skupine a za ním bola ešte jedna. Onedlho však bolo po všetkej akcii.

Movistar vs únik

27 km do cieľa sa hlavná skupina spojila, keďže sa zmenil smer jazdy i sila vetra. Únik mal náskok dvoch minút. Päť jazdcov spolupracovalo veľmi dobre a svoju výhodu dlhé kilometer udržiavali.

Ďalší vietor, bez strát

Keďže sa išlo po okruhu, otvorená sekcia sa mala prejsť ešte raz. 12 km pred cieľom sa vzadu nachádzal Hugh Carthy (EFN), ktorý s tímom museli mazať stratu. Po troch kilometroch boja sa im podarilo dostať sa naspäť, aj keď s minutými silami. Brit nakoniec etapu dokončil so stratou 2:30 min. Je na celkovej 33. priečke a svoje vlaňajšie pódium pravdepodobne nezopakuje.

Pelotón sa nepodarilo rozdeliť. S 8 km do konca mal stratu jednej minúty na únik.

Mnohé útoky na stúpaní

Na konci etapy fúkal silný zadný vietor na kopci. Až tak, že organizátori odstránili banner s posledným kilometrom.

Začiatkom stúpania prešiel únik s náskokom 25 sekúnd. Únik bol dostihnutý. Najdlhšie odolával Cort, ktorý sa v poslednom kilometri striasol Lindermana a mieril do cieľa.

Za nimi ťahali jazdci INEOS Grenadiers. Narváez, Carapaz a mali na kolese Egana Bernala (INS). Vytvorili elitnú skupinu. Viedli ju Primož Roglič a Egan Bernal. V posledných 600 metroch zaútočil Michael Matthews (BEX), stíhal ho Alexandr Vlasov (AST).

Napokon však všetko pokryl Roglič, ktorý nastúpil 150 metrov pred cieľom. Magnusa Corta dostihol, ale nepredbehol

Výsledky: 6. etapa La Vuelta a Espaňa 2021

01Magnus CortEF Education-NIPPO03:30:53
02Primoz RoglicJumbo-Visma+ 00
03Andrea BagioliDeceuninck-Quick Step+ 02
04Aleksandr VlasovAstana-Premier Tech+ 04
05Enric MasMovistar Team+ 04
06Michael MatthewsTeam BikeExchange+ 06
07Egan BernalINEOS Grenadiers+ 08
08Alejandro ValverdeMovistar Team+ 08
09Miguel Ángel LópezMovistar Team+ 09
10Felix GroßschartnerBORA-hansgrohe+ 16
11David De La CruzUAE Team Emirates+ 21
12Giulio CicconeTrek-Segafredo+ 25
13Adam YatesINEOS Grenadiers+ 25
14Jan PolancUAE Team Emirates+ 27
15Alex AranburuAstana-Premier Tech+ 27
16Fabio AruTeam Qhubeka NextHash+ 27
17Andreas KronLotto Soudal+ 27
18Louis MeintjesIntermarché-Wanty-Gobert+ 27
19Mikel LandaBahrain Victorious+ 27
20Richard CarapazINEOS Grenadiers+ 27

Celkové poradie: 6. etapa La Vuelta a Espaňa 2021

01Primoz RoglicJumbo-Visma21:04:49
02Enric MasMovistar Team+ 25
03Miguel Ángel LópezMovistar Team+ 36
04Alejandro ValverdeMovistar Team+ 41
05Egan BernalINEOS Grenadiers+ 41
06Aleksandr VlasovAstana-Premier Tech+ 53
07Giulio CicconeTrek-Segafredo+ 58
08Lilian CalmejaneAG2R Citroën Team+ 01:04
09Mikel LandaBahrain Victorious+ 01:12
10Fabio AruTeam Qhubeka NextHash+ 01:17
11Adam YatesINEOS Grenadiers+ 01:22
12Jan PolancUAE Team Emirates+ 01:42
13Antonio SotoEuskaltel-Euskadi+ 01:55
14Juan Pedro LopezTrek-Segafredo+ 02:05
15Felix GroßschartnerBORA-hansgrohe+ 02:09
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár