Vuelta a España: Óscar Rodríguez dokonale zaskočil Rafala Majku a na La Camperona sa tešil z prvého víťazstva v kariére

Vuelta a España 2018

zdroj: twitter.com/bwin_es

Po troch viac-menej oddychových etapách prišli na rad náročné stúpania, v ktorých sa vyhráva a prehráva súboj o celkové poradie. Trinásta etapa merala 174,8 kilometra a viedla z mestečka Candás v Carreñe na severe Španielska na kopec prvej kategórie La Camperona. Ten mal dĺžku 8,3 kilometra s priemerným sklonom 7,5%. V niektorých úsekoch sa však sklon priblížil k hodnotám okolo 20%. Predtým museli jazdci zdolať ďalšie stúpanie prvej kategórie Puerto de Tarna dlhé 13 km. To sa nachádzalo 70 km pred cieľom.

23-ročný Španiel Óscar Rodríguez (Euskadi – Murias) si pripísal premiérové víťazstvo na profesionálnej scéne po tom, čo sa na prudkom stúpaní dotiahol a nakoniec aj predbehol 28-ročného Poliaka Rafala Majku a 26-ročného Dylana Teunsa (BMC), ktorí sa museli uspokojiť s druhým a tretím miestom.

Svoju misiu ubrániť červený dres pre celkového lídra dnes úspešne zvládol Španiel Jesús Herrada (Cofidis). Ten síce skončil vyše minútu a pol za GC favoritmi, no jeho náskok na druhého Simona Yatesa (MTS) sa zmenšil na čas 1:42. Brit sa dnes z hlavných ašpirantov na celkové víťazstvo ako jediný držal s Nairom Quintanom (MOV). Kolumbijčan sa tak v celkovom poradí posunul na tretie miesto. O tri priečky v GC si dnes polepšili aj Kolumbijčania Miguel Ángel López (AST) a Rigoberto Urán (EFD).

Peter Sagan (BOH) došiel v zadnej skupine na 151. mieste 28:37 po víťazovi. Slovák je s 83 bodmi na druhom mieste v bodovacej klasifikácii. Súťaž o zelený dres vedie Španiel Alejandro Valverde (MOV). Ten má na konte o dva body viac.

Priebeh etapy:

Viacero dotereajších etáp na Vuelte ukázalo, že má cenu zaútočiť a zúčastniť sa úniku dňa. Preto to dnes vyskúšalo rovno 29 jazdcov. Zo známych vrchárov bez dobrej pozície v GC tam boli napríklad Rafal Majka (BOH), Ben King (DDD), Bauke Mollema (TFR), Sergio Henao (SKY), Laurens De Plus (DQT), Gorka Izagirre (TBM), Ilnur Zakarin (ISN), Merhawi Kudus (DDD), Dylan Teuns (BMC) alebo Nicola Conci (TFR). Do čelnej skupiny sa dostal aj Thomas De Gendt (LTS). Belgický špecialista na úniky bol aktívny a bral body na prvom stúpaní tretej kategórie a aj na ťažšom kopci označenom jednotkou. Úniku sa zúčastnil aj priebežný líder vrchárskej klasifikácie Luis Ángel Maté (Cofidis) a na Puerto de Tarna si zobral štyri body za tretie miesto. Španiel aj naďalej ostáva na čele súťaže o biely dres s modrými bodkami. V úniku spadol Belgičan Lauren De Plus a zobral so sebou niekoľko ďalších jazdcov, no všetci sa pozbierali a pokračovali v jazde.

Pelotón viedli vrchárske tímy ako Astana na čele s  Miguelom Ángelom Lópezom(AST), kde pomáhal aj Čech Jan Hirt (AST). Ďalej ťahali celky Movistar s lídrom Nairom Quintanom (MOV) alebo LottoNL-Jumbo s Stevenom Kruijswijkom (LOT) a Georgom Bennettom (LOT). Na čele sa predviedol aj tím Cofidis s priebežným lídrom Jesúsom Herradom (Cofidis). Vedúce tímy nepripustili výrazný odstup brejku a strata bola približne päťminútová. Pred záverečným stúpaním to boli štyri minúty. Vo vedúcej skupine pomáhali Majkovi jeho tímoví kolegovia Marcus Burghardt (BOH) a Jay McCarthy (BOH).

3,5 km pred cieľom zaútočil Rus Zakarin, no svoj pokus vzdal. O kilometer neskôr zaútočil Majka a nasledoval ho Kudus. Stalo sa tak na pasážach so sklonom 15%. Eritrejčan Kudus nestačil na Poliakovo tempo a dobehol ho aj Teuns. Majka nešiel v 20-percentných pasážach naplno a bol zavesený za svojim protivníkov. Na vedúcu dvojicu sa dotiahol Óscar Rodríguez (Euskadi – Murias) a vypracoval si slušný náskok v poslednom kilometri. Majka zareagoval až 500 metrov pred cieľom a mladého jazdca zjavne podcenil. Pomaly začal sťahovať náskok baskického jazdca, no Rodríguez to dokázal dotiahnuť do cieľa osamote.

Óscar Rodríguez vyhral na stúpaní La Camperona pred Rafalom Majkom a Dylanom Teunsom. 23-ročný Španiel v cieli zjavne nemohol uveriť tomu, čo stalo. Skvelá bola aj divácka podpora, ktorú mladík dostal. Cyklista získal prvé víťazstvo v kariére s náskokom 19 sekúnd pred skúsenym dvojnásobným držiteľom bodkovaného dresu z Tour de France.

zdroj: twitter.com/CiclismoInter

Boj o celkové poradie v pelotóne

V hlavnej skupine na stúpaní ako prvý atakoval Enric Mas (DQT). Jack Haig (MTS) však začal pomáhať Simonovi Yatesovi (MTS) a zneškondil pokusy o útoky. Aktívny bol aj Wilco Keldermann (SUN). Smoliarom dňa sta stal Miguel Ángel López. Kolumbijčan doplatil na mechanické problémy. V závere sa odčlenila dvojica Nairo Quinatana Simon Yates. Potom sa k nim priblížil Enric Mas. V cieli sa však vytvorili viaceré rozdiely. Kolumbijčan Quinatan prišiel do cieľa ako prvý z GC favoritov s časom 2:32. Simon Yates bol šesť sekúnd pomalší a Mas stratil ďalšie tri sekundy. Pásku potom postupne pretínali Alejandro Valverde (MOV) Thibaut Pinot (FDJ) s časom 2:49. Miguel Ángel López sa dokázal veľmi dobre dostať späť do hry a o tri sekundy zaostal za predošlou dvojicou. Nasledovala skupina s Keldermannom, Davidom De La Cruzom (SKY), Steven om Kruijswijkom a Rigobertom Uránom (EFD). Tí mali čas 2:57. Ostatní favoriti ako Ion Izagirre (TBM), Tony Gallopin (FDJ), Emanuel Buchmann (BOH) a Fabio Aru (UAE) nabrali straty niekoľko desiatok sekúnd. To sa odrazilo v celkovej klasifikácii.

Dojazd:

Profil etapy

zdroj procyclingstats

Výsledky 13. etapy:

1. Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 4:17:05
2. Rafal Majka (Pol) BOH 0:00:19
3. Dylan Teuns (Bel) BMC 0:00:30
4. Bjorg Lambrecht (Bel) LTS 0:00:38
5. Laurens De Plus (Bel) DQT 0:00:43
6. Merhawi Kudus (Eri) DDD 0:01:00
7. Ilnur Zakarin (Rus) ISN 0:01:12
8. Pieter Serry (Bel) DQT 0:01:21
9. Edward Ravasi (Ita) UAE 0:01:25
10. Benjamin King (USA) DDD 0:01:27

 

Celkové poradie:

1. Jesus Herrada (Spa) Cofidis 54:50:19
2. Simon Yates (GBr) MTS 0:01:42
3. Nairo Quintana (Col) MOV 0:01:50
4. Alejandro Valverde (Spa) MOV 0:01:54
5. Miguel Angel Lopez (Col) AST 0:02:23
6. Rigoberto Uran (Col) EFD 0:02:33
7. Ion Izagirre (Spa) TBM 0:02:35
8. Tony Gallopin (Fra) FDJ 0:02:40
9. Steven Kruijswijk (Ned) LOT 0:02:44
10. Emanuel Buchmann (Ger) BOH 0:02:47

 

Zdroj: cyclingnews

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár