Vuelta a España: Tretie belgické víťazstvo

Vuelta a España

zdroj: twitter.com/Eurosport_UK

19. etapa poslednej Grand Tour ponúkla zaujímavý profil k útokom. Do úniku sa dostala 19-členná skupina. V nej nechýbali Davide Villella (CDT) a Matteo Trentin (DQT). Obom išlo hlavne o prémie. V skupine boli i mená ako Nicolas Roche (BMC), Rui Costa (UAE), Thomas De Gendt (LTS) či Bob Jungels (DQT). Stíhaciu jazdu zahájila ďalšia menšia skupinka, v ktorej bol Romain Bardet (ALM). Onedlho bol náskok na pelotón vyše 12 minút. Davide Villella (CDT) uchmatol 10 bodov na Alto de la Colladona a priblížil sa k celkovej výhre v súťaži vrchárov. Pred druhým stúpaním sa rozhodol Edward Theuns (TFR), že zoberie osud etapy do svojich rúk a nastúpil. Belgičana doplnil líder vrchárskej súťaže a dvojica si vypracovala 25 sekúnd na veľkú skupinu v úniku. Talian si vzal ďalšie body na vrchole druhého stúpania. Na jedinej šprintérskej prémii si všetky body zobral Matteo Trentin (DQT). Z početnej skupiny na čele vystúpil Iván García (TBM). Na poslednom kopci ho naháňali s minútovou stratou Matej Mohoric (UAE) a David Arroyo (Caja Rural-Seguros). Predbehli ich Nicolas Roche (BMC), Romain Bardet (ALM) a Rui Costa (UAE). Francúz Bardet sa nakoniec vydal sám a začal doháňať Garcíu, ktorý ho počkal pred koncom stúpania.

Pelotón so stratou vyše 14 minút  došiel oveľa neskôr na záverečné stúpanie Alto San Martín de Guerces. Tam zaútočil Alberto Contador (TFR), ktorý stále nezložil svoje zbrane. Nasledoval ho Ilnur Zakarin (ISN), ktorý je hrozbou pre Wilca Keldermana (SUN) v celkovom poradí. Tímový kolega Contadora, Theuns (TFR), naňho počkal a rozhodol sa mu pomôcť až do cieľa.

Záverečný zjazd

García (TBM) vedel, že Bardet (ALM) je jednoznačne lepším zjazdárom. Španiel však mal motiváciu etapu vyhrať. Finišovalo sa v jeho rodnom meste Gijón, kde sa narodil a vyrastal . Roche (BMC) a Costa (UAE) to dotiahli na vedúcu skupinu. Štvorica to hrala skôr takticky. Za sebou mali však ďalšiu skupinu s Jungelsom (DQT), Pantanom (TFR), De Gendtom (LTS) a De Tierom (LOT). Tí ich dobehli a zvýšil sa tak okruh favoritov na etapové víťazstvoV posledných dvoch kilomteroch sme videli niekoľko útokov, no nakoniec došlo na záverečný šprint celej skupiny. V nej zúžitkoval svoje skúsenosti Thomas De Gendt (LTS) a pridal tretie belgické víťazstvo na tejto Vuelte. Pred ním to dokázali Lampaert (DQT) a Sander Armée (LTS). Tri etapové triumfy má aj jeho tím Lotto Soudal.

Poradie v celkovej klasifikácii

Z Contadorovej snahy nakoniec nebolo nič. Tímy Sky a Sunweb pridali na temepe pelotónu a dvojica Contador – Theuns bola pohltená. Takže pred zajtrajšou poslednou horskou etapou sa nič nezmenilo. Bodovaciu súťaž vedie Froome (SKY), vrchársku Villella (CDT).

Slováci na Vuelte

Na pretekoch štartoval iba Michaela Kolářa (BOH). Ten bohužial nedokončil 2. etapu a jazdec Bory – Hansgrohe tak nebude mať dobré spomienky na svoju prvú Grand Tour.

Záverečný kilometer

Výsledky 19. etapy

1.Thomas De Gendt (Bel)LTS03:35:46
2.Jarlinson Pantano (Col)TFR
3.Iván García (Spa)TBM
4.Rui Costa (Por)UAE
5.Floris De Tier (Bel)LOT
6.Bob Jungels (Lux)DQT
7.Romain Bardet (Fra)ALM
8.Nicolas Roche (Ire)BMC
9.Daniel Navarro (Spa)Cofidis, Solutions Crédits
10.Koen BouwmanLOT00:0:45

Celkové poradie

1.Christopher Froome (GBr)SKY72:03:50
2.Vincenzo Nibali (Ita)TBM00:01:37
3.Wilco Kelderman (Ned)SUN00:02:17
4.Ilnur Zakarin (Rus)ISN00:02:29
5.Alberto Contador (Spa)TFR00:03:34
6.Miguel Angel Lopez (Col)AST00:05:16
7.Michael Woods (Can)CDT00:06:33
8.Fabio Aru (Ita)AST
9.Wout Poels (Ned)SKY00:06:47
10.Steven Kruijswijk (Ned)LOT00:10:26


zdroj: cyclingnews.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár