Vuelta a España: Úspešný únik priniesol víťazstvo Genieza a zmenu držiteľa červeného dresu

Vuelta a España 2018

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Zdieľaj článok:

Dvanásta etapa pretekov Vuelta a España zaviedla jazdcov do regiónu Galicia. Trasa dlhá 181,1 km viedla popri pobrežiu Atlantického ocánu. Štartovalo sa v malom meste Mondoñedo a finišovalo sa pri majáku Faro de Estaca pri meste Bares. Profil etapy bol zvlnený, cyklisti prešli dvomi kategorizovanými stúpaniami tretej kategórie. V posledných 20 km sa išlo po menších trojkilometrových stúpaniach. Do cieľa sa došlo po technickom zjazde.

O víťazstvo v etape si to opäť rozdali jazdci z úniku dňa. Ten sa dnes skladal z mimoriadne silných cyklistov. Po mnohých pokusoch o atak sa ku koncu vytvorila päťčlenná skupina. V nej si v šprinte pripísal víťazstvo 30-ročný Francúz Alexandre Geniez (FDJ). Druhý došiel 26-ročný Dylan Van Baarle (SKY) z Holandska. Ukrajinec Mark Padun (TBM) skončil na treťom mieste. V úniku dňa sa nachádzal aj Španiel Jesús Herrada (Cofidis). Ten vstupoval do etapy s dostatočnou malou stratou na dovtedy vedúceho Simona Yatesa (MTS) a obliekol sa do červeného dresu pre celkového lídra. Hlavná skupina s favoritmi došla 9 minút po 28-ročnom Herradovi. V nej tím Mitchelton-Scott veľmi nepracoval a dovolil Herradovi aspoň na krátko sa dostať do maillot rojo. Nový líder  má v celkovom poradí náskok 3:22 na druhého Brita, no nepredstavuje výraznú hrozbu pre favoritov v ďalších horských etapách. Všetci hlavní ašpiranti na titul dnes došli pohromade a zmeny v GC medzi nimi nenastali.

Peter Sagan (BOH) došiel na 95. mieste so stratou 12:16 na Genieza.

Priebeh etapy:

Atakovalo sa hneď na stúpaní Alto de Cadeira. Po ňom sa vytvoril únik dňa pozostávajúci z 18 kvaltiných jazdcov. Medzi nimi sa nachádzali napríklad vrchár Vincenzo Nibali (TBM), ktorého doplnil tímový kolega Mark Padun (TBM). Do úniku sa tradične zapojil aj Belgičan Thomas De Gendt (LTS). Ten bol opäť aktívny a bral body na obidvoch vrchárskych prémiách. Ďalší jazdci v úniku boli Gianluca Brambilla (TFR), Mikel Bizkarra (Euskadi – Murias), Davide Formolo (BOH), Lluís Mas (Caja Rural – Seguros RGA), Amanuel Gebregziabher (DDD), Dylan Teuns (BMC), Valerio Conti (TFR), Tiago Machado (ISN), Alexandre Geniez (FDJ), Dries Devenyns (DQT), Victor Campenaerts (LTS), Dylan Van Baarle (SKY), Jonathan Lastra (Caja Rural – Seguros RGA), Pablo Torres (Burgos-BH) a Jesús Herrada (Cofidis, Solutions Crédits). Posledný menovaný Španiel bol z nich na tom v celkovom poradí najlepšie, strácal 5:45 na vedúceho Simona Yatesa (MTS). Jeho tím Mitchelton-Scott podobne ako včera v pelotóne nejazdil tvrdé tempo a skôr šetril sily. Nepracoval ani tím Movistar a dovolil úniku vzdialiť sa. Náskok brejku sa tak postupne zvyšoval a po druhom kategorizovanom stúpaní mal odstup jednástich minút. Herrada mal tak vysokú šancu obliecť sa do červeného dresu.

zdrpj: twitter.com/lavuelta

Na nekategorizovanom stúpaní 40 km pred cieľom sa o útok pokúsil Nibali (TBM), no skupina zostala pohromade. V hlavnom poli začal napokon ťahať Movistar a pokúšal sa zbaviť niekoľkých domestikov tímu Mitchelton-Scott. V úniku sa aj naďalej útočilo. Nohy protivníkov otestoval Campenaerts a po ďalších nástupoch sa vytvorila nová skupina na čele. Boli v nej Brambilla, Formolo, Teuns, Geniez, Devenyns, Padun, Campenaerts a Van Baarle. Tí si vytvorili náskok jednej minúty. Virtuálny líder Herrada alebo Nibali vpredu chýbali.

V poslednej desiatke kilometrov sa začal boj o etapové víťazstvo. Skupinu ťahal európsky časovkárksy majster Campenaerts. Ten stiahol nástupy Van Baarleho alebo Paduna. Po ďalších útokoch sa do čela už nedostali Brambilla a Devenyn. Po serpentinách smerom k najsevernejšiemu cípu Španielska sa dostala šestica ešte pohromade. Pred posledným kilometrom nastúpil Dylan Teuns. Nasledovali ho iba Padun, Geniez a Campenaerts. Holanďan Van Baarle najprv nezachytil útok a bol zavesený iba na kolese Formola. Napokon sa však jazdec tímu Sky dokázal dostať do čela. V poslednom kilometri vyskúšal dlhý šprint Geniez, ktorý bol napokon úspešný. Nasledoval ho Van Baarle a na úzkej ceste musel pribrzdiť, pretože sa bál bariér popri ceste. Jazdec tímu Sky tak v závere nedokázal prešprintovať svojho protivníka.

Etapu ovládol Alexandre Geniez pred Dylanom Van Baarlem. Tretí došiel 22-ročný Mark Padun. Jesús Herrada skončil 2:32 za víťazom a to mu stačilo na to, aby sa dostal do červeného dresu. Hlavná skupina s favoritmi mala v cieli manko 11:39. Za cieľovou čiarou nastala kolízia medzi prvými troma jazdcami a usporiadateľom.

Pre Francúza ide o 14. profesionálne víťazstvo, už tretie na týchto pretekoch Grand Tour. Herrada sa stáva 88. Španielom v histórii, ktorý mal na sebe červený dres.

Profil:

zdroj: procyclingstats

Posledný kilometer

Výsledky 12. etapy:

1.Alexandre Geniez (Fra)FDJ4:22:59
2.Dylan van Baarle (Ned)SKY
3.Mark Padun (Ukr)TBM
4.Dylan Teuns (Bel)BMC
5.Victor Campenaerts (Bel)LTS0:00:02
6.Davide Formolo (Ita)BOH0:00:05
7.Gianluca Brambilla (Ita)TFR0:00:24
8.Dries Devenyns (Bel)DQT0:00:48
9.Thomas De Gendt (Bel)LTS0:02:27
10.Valerio Conti (Ita)UAE0:02:29

Celkové poradie:

1.Jesus Herrada (Spa)Cofidis50:28:56
2.Simon Yates (GBr)MTS0:03:22
3.Alejandro Valverde (Spa)MOV0:03:23
4.Nairo Quintana (Col)MOV0:03:36
5.Ion Izagirre (Spa)TBM0:03:39
6.Tony Gallopin (Fra)FDJ0:03:46
7.Emanuel Buchmann (Ger)BOH
8.Miguel Angel Lopez (Col)AST0:03:49
9.Rigoberto Uran (Col)EFD0:03:54
10.Steven Kruijswijk (Ned)LOT0:04:05

 

Zdroj: cyclingews

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.