Vuelta a España: Úvodnú časovku ovládol Dennis

Vuelta a España

zdroj: twitter.com/CiclismoInter

Zdieľaj článok:

Posledná Grand Tour sezóny Vuelta a España začala dnes individuálnou časovkou v Málage na juhu Španielska. Trať merala osem kilometrov a mala prevažne rovinatý profil. Na trase sa však nachádzali viaceré kruhové objazdy, technické pasáže alebo zatáčka v tvare písmena U, ktorá mohla jazdcov rozhodiť z tempa. Na piatom kilometri čakalo na pretekárov kilometrové stúpanie s priemerným sklonom 5,5%. Nasledoval zjazd a cez park Paseo del Parque sa finišovalo v centre druhého najväčšieho mesta Andalúzie.

Austrálsky časovkársky majster Rohan Dennis (BMC) vyhral prológ s časom 9:39 a oblečie sa do červeného dresu. 28-ročný špecialista tak vyhral individuálne časovky na všetkých pretekoch Grand Tour. Druhý skončil Michal Kwiatkowski (SKY), ktorý trať pokoril za 9:45. Pomyselné pódium uzavrel európsky majster Victor Campenearts (LTS). Peter Sagan (BOH) stratil v cieli 38 sekúnd a obsadil 58. miesto.

„Kwiatkowski ma dostal pod tlak. Dúfam som, že bude mať pomalší čas a budem pod menším stresom. Dal som do toho všetko a dúfal vo výrhu,“ povedal víťaz prológu.

V horúcom kresle sa na začiatku držal holadnský časovkársky majster Dylan Van Baarle (SKY) s časom 9:59. Ako prvý sa dostal pod hranicu 10 minút. Z favoritov na celkové poradie dokončil prvý Richie Porte (BMC), no čas 10:30 nepatril k najlepším. Jeho horší výkon však nebol prekvapením, krátko pred Vueltou ho postihli žalúdočné problémy. Nový najlepší čas 9:56 potom dosiahol Nélson Oliviera (MOV). Ten bol však pokorený Michalom Kwiatkowskim o 10 sekúnd. Poliak sa však na horúcom kresle neudržal až do konca a musel sa uspokojiť s druhým miestom.

zdroj: twitter.com/kwiato

Jazdci na celkové poradie

Kwiatkowski však skončil zo všetkých GC lídrov na tom najlepšie. Dobrý čas zajazdil deviaty Ion Izagirre (BMT), ktorý je lídrom tímu Bahrain-Merida, keďže Vincenzo Nibali (BMT) berie Vueltu ako prípravu na svetový šampionát. Talian skončil v cieli s mankon 40 sekúnd na víťaza. Rovnako na tom bol aj Adam Yates (MTS) a Thibaut Pinot (FDJ) Víťaz Vuelty z roku 2015 Fabio Aru (UAE) stratil o sekundu menej. Dobrý časovkársky výkon podal Wilco Keldermann (SUN), ktorý skončil na desiatom mieste.

Alejandro Valverde (MOV) stratil 24 sekúnd, tímový líder Nairo Quintana (MOV) 30 sekúnd. Rovnakú stratu mal aj Simom Yates (MTS) a Ilnur Zakarin (KAT). V tíme Bora – hansgrohe ide na celkové poradie Nemec Emanuel Buchmann (BOH). Ten bol o 29 sekúnd pomalší ako Dennis. Tím Astana poslal do boja o červený dres Miguela Ángela Lópeza. Ten v cieli stratil 35 sekúnd.

Tím LottoNL – Jumbo má dvoch lídrov. Steven Kruijswijk (LOT) prešiel pásku so stratou 29 sekúnd, George Bennett (LOT) 42. Ďalší favorit, Rigoberto Urán (EFD), mal manko 45 sekúnd. Z veľkých vrchách bol na tom najhorie Richie Porte.