Závod míru U23 2. etapa: Filippo Zana získal Dlouhé stráně

Filippo Zana 2. etapa Závod míru U23 2021

zdroj: © Závod míru U23 / Course de la Paix U23 Grand Prix Jeseníky

Filippo Zana ovládol horský dojazd na stúpaní Dlouhé stráně v 2. etape Závod míru U23 2021. Talian sa dostal na čelo celkového poradia českých mládežníckych pretekov.

Na druhom mieste skončil Belgičan Toon Clynhens s odstupom 53 sekúnd. Tretie miesto bral Slovinec Kristijan Hočevar. Táto trojica je aj na priebežnom pódiu, Hočevar je celkovo druhý s mankom 1:10 min na Zanu. Clynhens stráca o dve sekundy viac.

©Závod míru U23 / Course de la Paix U23 Grand Prix Jeseníky

2. etapa Závod míru U23 2021 merala 140 kilometrov. Obsahovala dva výjazdy na stúpanie k vodnej nádrží Dlohué stráně (12 km  – 6,5%) v pohorí Hrubý Jeseník na severovýchode Česka.

22-ročný Filippo Zana len nedávno odjazdil celú Grand Tour Giro d’Italia v drese Pro tímu Bardiani CSF Faizanè. V 18. etape dokonca skončil v úniku dňa a získal siedme miesto. Aj napriek dobrému vstupu do profesionálnej cyklistiky sa rozhodol zúčastniť sa jedných z najvýznamnejších medzinárodných pretekov mladíkov v rámci seriálu Nations Cup.

Najlepším českým jazdcom sa stal majster Európy v časovke juniorov Mathias Vacek. Skončil na 7. priečke so stratou 1:38 min. Vacek je zároveň najmladším jazdcom v top 10. Keďže Slováci na pretekoch nie sú typologickí vrchári, najlepším jazdcom reprezentácie bol Lukáš Kubiš na 44. mieste s mankom 8:51 min.

Lukáš Kubiš komentoval etapu na Instagrame:

„Dnešná kráľovská etapa nebola vôbec jednoduchá. Chalani boli aktívni, po štarte sa snažili dostať do úniku. Najlepšie najprv vyzeral Pavol Rovder, ale jeho sedemčlenná skupina sa stiahla. Nakoniec sa vytvoril trojčlenný únik, ktorý sme zišli ešte pred prvým kopcom, kde Nóri udávali nepríjemné tempo. Tomu som ešte dokázal odolať a na vrchole sme ostali asi štyridsiati.“

„Na cieľovom kopci to nakopli Taliani a ich tempo som už nevydržal a tak som odletel sedem kilometrov pred cieľom.“

Rovder napokon nedošiel v časovom limite. Z ďalších Slovákov etapu nedokončili Matej Blaško ani Adam Foltán.

V nedeľu sa preteky ukončia najdlhšou etapu s vrchárskym profilom okolo Jeseníku. Zana je veľkým favoritom na udržanie si žltého dresu.

Ako prebehla 2. etapa Závod míru 2021?

Od začiatku boli aktívni hlavne španielski reprezentanti. V úniku sa objavili GarciaLakzano a Mayo Pelayo Sanchez, ktorý ovládol vrchársku prémiu na predposlednom prejazde cez Dlouhé stráně. Vo vrchárskom drese však je pred posledným dňom Čech Petr Kelemen. V nedeľu je však k dispozícii veľké množstvo bodov a súťaž bude otvorená až do konca.

Mayo Pelayo Sanchez ako posledný odolával z úniku, ale bol dostihnutý pelotónom v posledných 20 kilometroch. Na začiatku stúpania sa útočilo, o útok sa pokúšal aj domáci jazdec Jakub Bouček, ale neúspešne. Rozhodujúci atak napokon zasadil Zana v strede stúpania a silným sólovým výkonom nedal nikomu šancu. Nasledovať sa ho pokúšal Hočevar, ale musel si vystúpiť z tempa. Slovinca napokon ešte dostihol Clynhens a Belgičan bral druhé miesto.

Celkový líder pred etapou Sorena Warenskjolda odpadol z hlavnej skupiny. Skončil s takmer polhodinovou stratou.