Závod míru U23 2021 preview: Budúce hviezdy už teraz

Závod míru U23 2021

zdroj: © Jan Brychta © Jesenická Cyklistická z.s.

Preteky mieru, alebo Závod míru U23 Grand Prix Jeseníky 2021 sa konajú v dňoch od 3. do 6. júna. Každoročne ide o jedno z najprestížnejších podujatí mladíkov na svete. Stačí len spomenúť, že v posledných sezónach na moravských a sliezskych kopcoch hviezdili mená ako Tadej Pogačar, Marc Hirschi, David Gaudu, Andreas Leknessund alebo Tao Geoghegan Hart.

Prológ Závod míru U23 2021

prológ Závod míru U23 2021
© Jesenická Cyklistická z.s.

Vo štvrtok sa začne krátkym prológom v Jeseníku na trase dlhej 3,4 km. Ide o technickú trasu, kde bude každý prejazd zákrutou mimoriadne dôležitý. Predstaví sa tu 11 národných tímov do 23 rokov.

1. etapa Závod míru U23 2021

1. etapa Závod míru U23 2021

V piatok sa v prvej riadnej etape vydajú reprezentačné tímy z Jeseníka do Rýmařova. Organizátori sľubujú dramatické šprintérske vyvrcholenie na Námestí míru. V etape dlhej 131 km sa nachádza niekoľko kopcov, kde sa celkovo nazbiera 1800 výškových metrov. Etapa si posvieti hlavne na veľké klasikárske talenty.

2. etapa Závod míru U23 2021

2. etapa Závod míru U23 2021
© Jesenická Cyklistická z.s.

Druhá etapa v sobotu je vrchárska. Z mesta Bruntál sa prejde cez horské prémie Třemešek a Hraběšice, aby sa až dvakrát vystúpalo na jedno z najnáročnejších českých stúpaní – výjazd Uhlířskou cestou ku nádrži Dlouhé stráně. Okrem vrchárskych schopností sa preveria aj tie zjazdárske. Desaťkilometrové finálne stúpanie má prevýšenie 800 metrov.

3. etapa Závod míru U23 2021

3. etapa Závod míru U23 2021
© Jesenická Cyklistická z.s.

V nedeľu sa preteky ukončia najdlhšou etapu, ktorá meria až 171 kilometrov. Vedie po kopcovitom jeseníckom okruhu, ktorý v minulosti ovládali Tadej Pogačar, David Gaudu alebo Andreas Leknessund, teda najväčšie talenty World Tour pelotónu. Nejedná sa o finále do kopca, ale horské prémie v strede etapy určite rozhodnú o celkovom víťazovi.

Rejvíz, Příčný vrch, Kostelní vrch, z ktorého sa cyklisti dostanú na Andělskou horu, Vrbno pod Pradědem, Jelení vrch, Příčný vrch a z Dolního údol. Nalseduje sedemkilometrové stúpanie na Rejvíz, zjazd a 14 kilometrov do cieľa v Jeseníku na Masarykovom námestí.

Sazka hlavným sponzorom pretekov

Medzinárodné české preteky tento rok pod seba zobrala lotéria Sazka, ktorá prebrala aj najväčší podnik v Česku – Czech Tour, po novom Sazka Tour.

Tímy na Závode míru U23 Grand Prix Jeseníky 2021

Rakusko, Belgicko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Kazachstan, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Švajčiarsko.

Favoriti Závod míru U23 2021

Súbežne so Závodom míru sa koná Baby Giro, takže niektorí jazdci si vybrali práve Giro Ciclistico d’Italia. Stále sa však na štart v Jeseníku postavia zaujímaví pretekári. Jedným z nich je Nemec Florian Lipowitz, ktorý bol celkovo 18. na Pro podniku Okolo Álp. Práve vďaka jeho predstaveniam v kopcoch (17. v kráľovskej etape) je pasovaný za jedného z najväčších favoritov.

Silnú generáciu majú aj Nóri, za ktorých sa budú chcieť ukázať lídri Idar Andersen a Søren Wærenskjold. Prvého si môžete pamätať z neskorého úniku v prvej etape Okolo Álp, druhý Nór sa v šprintoch na Okolo Turecka umiestňoval okolo top 10.

Aj domáci jazdci majú dobré šance na vysoké umiestnenie. Formu z poľského etapáku GP Orlen majú tretí Pavel Bittner a Petr Kelemen z Česka. Okrem nich sa na Závode míru predstaví aj majster Európy v časovke juniorov Mathias Vacek.

Taliansky vrchár Filippo Zana dokonca odjazdil celé Giro d’Italia, pričom jeho kolega Mattia Petrucci má formu z posledných U23 pretekov. Valentin Paret-Peintre by sa mal v dobrom svetle ukázať v drese Francúzska. Z nedávneho Okolo Maďarska si dobré nohy odváža Slovinec Kristjan Hočevar.

Slovensko budú reprezentovať Matúš Štoček, Lukáš Kubiš, Adam Foltán, Matej Blaško, Filip Lohinský a Simon Nagy.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár