1. etapa Vuelta 2020: Roglič začal najlepšie

Vuelta a España 2020
Roglič 1. etapa Vuelta 2021

zdroj: twitter.com/twocGAME

Vuelta a España – posledná Grand Tour sezóny sa dnes začala vo veľkom štýle. 1. etapa Vuelta 2020 priniesla náročné kopcovité finále, ktoré ovládol Primož Roglič (TJB). Ten sa zároveň stal prvým majiteľom červeného dresu pre celkového lídra španielskych pretekov, ktoré vlani vyhral. Druhý skončil po špurte malej skupiny elitných vrchárov Richard Carapaz (INS) a tretí Dan Martin (ISN).

Prvýkrát od roku 1986 sa v jeden deň konali súbežne dve Grand Tours. Dnes bola na programe ešte 16. etapa Giro d’Italia. Tieto dve trojtýždňové etapáky sa spolu stretli 12. a 13. mája 1986, kedy Vuelta končila vtedy v bežnom dátume. Týždeň dvoch Grand Tours je samozrejme spôsobený pandémiou.

1. etapa Vuelta a España sa začala v baskickom meste Irún. Ako väčšina etáp na 75. ročníku, ide sa po severe Španielska cez viaceré kopce. Štyri kategorizované stúpania počkali na jazdcov v prvom dni dlhom 173 km. Finiš prišiel po stúpaní Alto de Arrate (5 km – 7,7%) a dvojkilometrovej rovine. Posledný kilometer bol do mierneho klesania po stúpaní známom napríklad z Okolo Baskicka.

Počas dňa pršalo a k tomu fúkal silný vietor. V posledných kilometroch išlo o silný bočný protivietor.

1. etapa Vuelta 2020 – profil:

1. etapa Vuelta a Espana 2020
1. etapa Vuelta a Espana 2020. zdroj: lavuelta.es

V úniku Wellens či Cavagna

Jasha Sütterlin (SUN), Rémi Cavagna (DQT), Quentin Jaregui (ALM), Aritz Bagües (Caja Rural-Seguros RGA), Tim Wellens (LTS) a Jetse Bol (Burgos-BH) sa po 10 km oddelili od pelotónu, spojili sa a vytvorili skorý únik dňa.

Na rovinatej sekcii pelotón ovládal Team Jumbo-Visma a nedovolil brejku vzdialiť sa na viac ako na štyri minúty, pričom väčšinu dňa sa strata pelotónu pohybovala iba okolo dvoch minút.

Martínez spadol, Frank a Van Wilder odstúpil

Jeden z vrchárskych favoritov na celkové poradie Daniel Felipe Martínez (EFD) bol v hromadnej kolízii 90 km pred cieľom. S ním spadli traja kolegovia z EF Pro Cycling. Každý z nich sa dokázal postaviť a pokračovať, museli dohnať minútovú stratu. To sa im po 10 km podarilo.

176 jazdcov sa postavilo na štart 75. ročníka Vuelty, ale už po prvej hodine sa odstupovalo.

O pár kilometrov po incidente, ešte pred prvým kategorizovaným stúpaním dňa, odstúpili Mathias Frank (ALM) a Ilan Van Wilder (SUN). Prvý Švajčiar bol ešte pred Vueltou chorý a necítil sa dobre. 20-ročný Belgičan Van Wilder bol na štarte najmladším jazdcom belgickej povojnovej histórie v prvej etape Grand Tour.

O hodinu spadol a odstúpil Frankov tímový kolega Alexandre Geniez (ALM).

Jaregui dostihnutý 25 km pred cieľom, Froome či Ion Izagirre odpadli

Z úniku počas dňa útočil aj Cavagna, ale jeho sólo jazda nevyšla. Keď sa postupne jeho kolegovia z úniku vzdávali, 26-ročný Francúz Jauregui odolal najdlhšie. Predtým boli s ním ešte Bol a Sütterlin. O útok sa snažil aj Lastra (Caja Rural – Seguros RGA), ale jeho pokus nevyšiel.

Na čele balíka bol okrem papierovo najsilnejšieho tímu pretekov Jumob-Visma aj Movistar Team. Zrýchlenie tempa v skupine bolo príliš pre miestneho jazdca Iona Izagirra (AST) a dvojnásobného víťaza Vuelty Chrisa Frooma (INS), ktorý sa nedostal do starej formy po devastačnom páde spred roka. Pred záverečným kopcom spadol favorit etapy Michael Woods (EFD), kvôli vozidlám pri trati.

Záverečné stúpanie Alto de Arrate

INEOS Grenadiers stále mal veľkého favorita celých pretekov Richarda Carapaza (INS) a aj 10 km pred očakávaným stúpaním. Hlavná skupina sa na stúpaní zmenšila, mala už len niečo okolo 30 jazdcov. Odpadol z nej aj Alexander Vlasov (AST).

Následne tvrdé tempo až do útoku zasadil 4,5 km pred cieľom Sepp Kuss (TJB) a roztrhal tak hlavnú skupinu. Boli v nej už len najsilnejší jazdci dňa: Dan Martin (ISN), Kuss, Richard Carapaz (INS), Enric Mas (MOV), Felix Großscchartner (BOH), Hugh Carthy (EFD), Esteban Chaves (MTS) a Primož Roglič (TJB). Odpadli aj Dumoulin (TJB) alebo Valverde (MOV).

Roglič vyhral 1. etapu Vuelta a Espaňa 2020

Roglič vyhral 1. etapu Vuelta a Espaňa. ©PHOTOGOMEZSPORT2020

Skupina najlepších vstúpila do rovinatej dvojkilometrovej časti s väčším náskokom na prenasledovateľov. Nastupoval Carthy, ale po jeho neúspechu sa zo sedla posadil Roglič a až Slovinec si vypracoval väčší náskok do klesajúcich 800 metrov.

Primož Roglič (TJB) začal svoju obhajobu titulu z Vuelty najlepšie, vyhral 1. etapu. Na páske mal náskok jednej sekundy. Vyštartoval v správny moment, kedy sa už trasa zľahčovala. V cieli získal 10 bonusových sekúnd, Carapaz a Martin 6 a 4.

Slovinec dnes dokonal výborný slovinský deň, keď na Gire vyhral z úniku Jan Tratnik. Najlepšia krajina podľa UCI rebríčka sa stala prvou krajinou, ktorá má víťazov na všetkých Grand Tours v tejto sezóne.

30-ročný Roglič získal ďalšie víťazstvo v sezóne. Vyhral už Tour de l’Ain, etapu na Dauphiné či Tour de France. Tam bol v žltom drese až do 20. etapy. Chuť si napravil prvým monumentov v kariére Liege-Bastogne-Liege a dnes rovnako ukázal, že je odhodlaný aj po prekvapivom neúspechu na Tour. Od prvého dňa skrátenej 18-dňovej Vuelty získal červený dres hneď pri prvej príležitosti. Zajtra je tiež na programe kopcovitá etapa, ale s cieľom po dlhšom klesaní.

Jazdi ako Valverde, Dumoulin, Guillaume Martin stratili viac ako minútu.

1. etapa Vuelta 2020 (video):

Vuelta a Espaňa 2020 – výsledky:

1.Primož Roglič (Slo)TJB04:22:34
2.Richard Carapaz (Ecu)INS00:01
3.Daniel Martin (Ire)ISN
4.Jhoan Esteban Chaves (Col)MTS
5.Felix Großschartner (Aut):aut:
6.Enric Mas (Spa)MOV
7.Hugh Carthy (GBr)EFD00:04
8.Sepp Kuss (ISA)TJB00:10
9.George Bennett (NZl)TJB00:40
10.Andrea Bagioli (Ita)DQT00:51

Vuelta a Espaňa 2020 – priebežné poradie:

1.Primož Roglič (Slo)TJB4:22:24
2.Richard Carapaz (Ecu)INS00:05
3.Daniel Martin (Ire)ISN00:07
4.Jhoan Esteban Chaves (Col)MTS00:11
5.Felix Großschartner (Aut)BOH
6.Enric Mas (Spa)MOV
7.Hugh Carthy (GBr)EFD00:14
8.Sepp Kuss (ISA)TJB00:20
9.George Bennett (NZl)TJB00:50
10.Andrea Bagioli (Ita)DQT01:01
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár