12. etapa Giro d’Italia 2022: Životné prvenstvo pre Oldaniho

zdroj: @ Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

12. etapa Giro d’Italia 2022 priniesla odstúpenie ďalšieho šprintéra. Na štart sa nepostavil Caleb Ewan (:lts:). V samotnej etape zaznamenal životné prvenstvo Stefano Oldani (Alpecin-Fenix), ktorý triumfoval zo šprintu trojice.

Profil – 12. etapa Giro d’Italia 2022

Štart 12. etapy Giro d’Italia 2022

Priebeh

Únik

Dnešná etapa bola ako šitá na mieru pre únik. Prvý útok spustil tím Alpecin-Fenix, dvojica Oldani – Van der Poel zaútočila. Bola to však veľká hrozba a ostatné tímy robili všetko, aby im to prekazili. Po ich snahe to skúšalo hneď niekoľko iných cyklistov, no neúspešne. Po 35 kilometroch frenetického pretekania sme stále nemali únik dňa. Situácia sa nezmenila ani po ďalších 15 kilometroch. Rozuzlenie prišlo po 70 kilometroch, od pelotónu sa oddelila 25-členná skupina jazdcov. Najlepšie postaveným v úniku bol Wilco Kelderman (BOH). Holanďan mal stratu 11 minút v celkovom poradí.

Nalini - procycling

V úniku bol i Mathieu Van der Poel (Alpecin-Fenix) či Magnus Cort (:efd:). V polovici etapy sa situácia ukľudnila a čelná skupina dostala od pelotónu 5 minút. Na vrchole prvého stúpania dňa – Passo del Bocco bol Bauke Mollema (:tfr:). Holanďan pripísal 9 bodov do vrchárskej súťaže. Na stúpaní Valico di Trensasco odskočila trojica jazdcov. Útok zahájil Oldani (Alpecin-Fenix), pridal sa Lorenzo Rota (:iwg:) a Gijs Leemreize (:tjb:). Na vrchole mala trojica náskok 35 sekúnd, stíhala ich už len štvorica cyklistov. Van der Poel (Alpecin-Fenix) bol medzi odpadlíkmi a do boja o prvenstvo už nezasiahol.

Skokanom dňa bol Wilco Kelderman (BOH), v celkovom hodnotení sa virtuálne dostal do prvej desiatky. 25 kilometrov pred cieľom bol rozostup medzi skupinami na čele približne 40 sekúnd. Náskok sa nemenil s blížiacim sa cieľom a tak bolo jasné, že dnes niekto zaknihuje prvé víťazstvo v kariére.

Záver

Gijs Leemreize (:tjb:) vyskúšal pozornosť trojice ako prvý, keď 900 metrov pred cieľom zaútočil. Rota (:iwg:) však Holanďana nepustil do trháku. Napokon to bol v závere súboj dvoch Talianov. Oldani (Alpecin-Fenix) vystrelil ako prvý a Rota (:iwg:) kontroval. Druhý menovaný však už nemal dostatok síl a Oldani tak zaznamenal životné prvenstvo.

Absolútne vyčerpanie a radosť

12. etapa Giro d’Italia 2022 – výsledky

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár