Giro d’Italia 2022: Bora rozsekala celý pelotón (14. etapa)

zdroj: @ Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

14. etapa Giro d’Italia 2022 skončila prvenstvom Simona Yatesa (BEX). Brit nastúpil tesne pred cieľom a favoriti ho nechali ísť. Heroicky sa dnes držal vedúci López, no napokon neudržal ružový dres. Ten si po etape oblečie Richard Carapaz (INS).

Profil – 14. etapa Giro d’Italia 2022

Štart 14. etapy Giro d’Italia 2022

Priebeh

Únik

Dnes to bolo od začiatku vo frenetickom tempe. Únik nie a nie vytvoriť. Náznak prišiel na prvom stúpaní dňa – Il Pilonetto. Tam si pre 9 bodov prišiel vedúci muž tejto súťaže – Diego Rosa (Eolo-Kometa). Na vrchole sa vďaka tejto aktivite oddelila 11-členná skupina, no pelotón bol iba niekoľko sekúnd za nimi. Po prekonaní vrcholu zabalil preteky Tom Dumoulin (TJB), dôvodom boli bolesti chrbta. Najlepšie postaveným mužom v úniku bol Ivan Ramiro Sosa (MOV). Kolumbijčan mal takmer 8 minút stratu v celkovom poradí. 90 kilometrov pred cieľom bol náskok 60 sekúnd.


Následne tímy v pelotóne zvoľnili a náskok rástol každým metrom. Napokon prekonal medzeru i Oscar Riesebeek (Alpecin-Fenix), 12-členná skupina mala tri minúty náskok. V jednom zo stúpaní však nasadila Bora pekelné tempo a náskok klesol k minúte. V skupine favoritov razom ostala približne dvadsiatka jazdcov. Čoskoro Bora zvalcovala i únik, v čele pretekov tak bolo približne 25 ľudí. Na vrchole Supergy bol ako prvý Kelderman (BOH), problémy mal Valverde (MOV). Španiel strácal dve minúty na čelo. Trojica Bory i naďalej tlačila.

Nalini - procycling

Ďalším jazdcom z elitnej desiatky, ktorý atak Bory podcenil bol Guillaume Martin (COF). Francúzovi sa desiatka v celkovom hodnotení vzďaľovala. Na Colle della Maddalena bol znova ako prvý Kelderman (BOH), v poradí vrchárov poskočil na 5. miesto. Holanďan však o chvíľu zvesil nohy, jeho práca pre dnes skončila. Následne sa začalo nastupovať, veľmi dobre vyzeral Hindley (BOH), Carapaz (INS) či Nibali (AST). Heroicky výkon stále podával Pedro López (TFR), líder poradia sa držal zubami – nechtami.

Pred vrcholom Supergy však nastúpil Richard Carapaz (INS), nikto nereagoval a virtuálne šiel do ružového. Pri nájazde na Colle della Maddalena však mal iba 25 sekúnd, nevyzeral na bicykli veľmi komfortne. Za ním sa spojila skupina ôsmich ľudí a nedala mu dýchať. Napokon ho dostihla trojka Nibali, Hindley a Yates. Štvorica pokračovala v zjazde zo stúpania, ihneď sa do čela predral technik Nibali.

Záver

Simon Yates (BEX) zaútočil tesne pod vrcholom posledného stúpania. Ihneď si vypracoval náskok, trojica za ním sa uspokojila a nechala ho ísť. Brit si prvenstvo napokon nenechal ujsť. Druhý došprintoval Jay Hindley (BOH). Tretí Carapaz (INS), ktorý sa oblečie do maglia rosa.

14. etapa Giro d’Italia 2022 – výsledky

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár