2. etapa Okolo Katalánska 2021: Rohan Dennis vyhral časovku

Okolo Katalánska 2021
Rohan Dennis 2. etapa Okolo Katalánska 2021

zdroj: Fabio Ferrari/LaPresse

2. etapa Okolo Katalánska 2021 bola individuálna časovka. Vyhral ju Austrálčan Rohan Dennis (:dqt:) s časom 22:27 min. Priebežným lídrom sa stal João Almeida (:dqt:) z Portugalska. Slovák Peter Sagan (BOH) na víťaza stratil 2:45 min a obsadil 107. priečku.

30-ročný Dennis ovládol 19. časovku v kariére, medzi nimi sú aj dva tituly majstra sveta. Naposledy sa radoval ešte na MS v roku 2019 a ide tak o jeho prvý triumf z drese INEOS Grenadiers. Na trase dlhej 18,5 porazil o päť sekúnd Francúza Rémigo Cavagnu (:qst:). V meste Banyoles stratil 28 sekúnd tretí João Almeida (:dqt:).

„Je super byť zasa prvý. Tím ma vždy podporoval a veril mi. Znamená to pre mňa veľa. Posledný rok bol pre mňa ťažký, dosiahol som mnoho druhých a tretích miest, ale z tohto víťazstva sa naozaj teším,“ povedal v cieli Dennis.

Portugalčan Almeida skončil z kandidátov na celkový triumf najlepšie. Po druhom dni je celkovým lídrom, keďže Dennis pred etapou stratil viac ako dve minúty. Víťaz prvej etapy Andreas Kron (:lts:) nabral dvojminútovú stratu a prepadol sa mimo top 30.

Z vrchárov, ktorí v nasledujúcich dňoch ovládnu toto podujatie, sa na 28 sekundách držal Američan Brandon McNulty (:uae:), momentálne druhý v boji o líderský dres. Španiel Luis Leon Sanchez (AST) naviazal na druhé miesto z predošlej etapy a priebežne je tretí.

Až traja jazdci z INEOS Grenadiers sú na popredných priečkach. Richie Porte (:ins:) skončil šiesty so stratou 35 sekúnd, Adam Yates (:ins:) siedmy s 38 sekundami a Geraint Thomas (:ins:) desiaty s mankom na hodnote 47. Kvalitné piate miesto dosiahol jeden z lídrov Jumbo-Visma Steven Kruiswijk (:tjb:).

Vrchár z úspešného úniku z predošlej etapy Lennard Kämna (BOH) mal v cieli manko 1:15 a udržal sa v top 10 celkovej klasifikácie.

Z BORA – hansgrohe dnes vyšiel lepšie Wilco Kelderman (BOH), ktorý je na 12. mieste v časovke s odstupom 53. Viac času dnes stratili jazdci ako Hugh Carthy (:efn:), Sepp Kuss (:tjb:) alebo Simon Yates (:bex:). Vrchárska špička je však od seba stále oddelená nie viac ako minútou a dlhé kopce ešte všetko zamiešajú.

V stredu je na programe prvý vysokohorský finiš na stúpaní Vallter 2000.

Ako prebehla 2. etapa Okolo Katalánska 2021?

Časovka v Katalánsku?

Volta Ciclista a Catalunya sú v programe World Tour zapísané ako výsostne vrchárske preteky. Časovka – prológ – bola naposledy v roku 2010. V roku 2017 sa odohrala tímová časovka. Účasť individuálnej časovky je prekvapivá, ale je vítaným spestrením v boji o celkový titul. Utorok sa prešlo 18,5 kilometra na trase okorenej viacerými stúpaniami a technickými zákrutami. Najdlhší kopec prišielv prvých 6 km, malo 3 km o 3,7%. V závere sa išlo 500 metrov o 6%, išlo sa smerom dole a na 275-metrovú rampu do cieľa v Banyoles.

Profil: 2. etapa Okolo Katalánska 2021

2. etapa Okolo Katalánska 2021
2. etapa Okolo Katalánska 2021. zdroj: voltacatalunya.cat

Cavagna v horúcom kresle

Poloblačno a bez vetra, ktorý by ovplyvnil výsledok. Také podmienky počkali na 165 jazdcov. Neštartovali Rui Costa (:uae:), Pieter Serry (:dqt:), ktorí včera spadli po strete s motorkou organizátorov. Do druhej etapy nezasiahli ani Jan Bakelants (:iwg:) a Nico Roche (DSM). Ír bol v kontakte s členom tému, ktorý mal Covid-19.

Ako prvý na trať vyrazil Čech Karel Vacek (:tqa:), ktorý dosiahol čas 25:32 min. O pár minút najrýchlejší medzičas dosiahol jeho krajan Josef Černý (:dqt:) a v cieli dosiahol výsledok 23:05, čo ho posunulo na priebežnú prvú priečku. Napokon skončil na ôsmej priečke.

Rémi Cavagna 2. etapa Okolo Katalánska 2021
Rémi Cavagna v časovke. © A.S.O./Alex Broadway

Rémi Cavagna (:dqt:) o šesť sekúnd predbehol svojho tímového kolegu a v cieli dosiahol vtedy najrýchlejší čas 22:32 min s priemernou rýchlosťou 49,26 km/h. Dostal sa do horúceho kresla a nebolo veľa kandidátov, ktorí by ho zosadili.

Peter Sagan

31-ročný Slovák absolvoval druhú časovku po návrate z COVID-19. Pokračuje vo svojej príprave na Okolo Flámska a následné Giro d’Italia. V cieli mal stratu  2:45 na Dennisa.

Dennis najrýchlejší

O 21 sekúnd následne časovku prešiel Tejay Van Garderen (:efn:).

To už bol na trati dvojnásobný majster sveta Rohan Dennis (:ins:). Najlepší bol už na medzičase a v cieli z toho bol výsledok 22:27 min s priemernou rýchlosťou 49,443 km/h. Pred etapou strácal na celkového lídra 2:16 min a bolo tak nepravdepodobné, že by zaútočil na celkový triumf.

Jazdci na celkové poradie

1:24 stratili vrchári Lucas Hamilton (:bex:) aj Sepp Kuss (:tjb:), približne minútu Rigoberto Urán (:efn:). Iba 34 sekúnd a priebežné štvrté miesto sa podarilo dosiahnuť Richiemu Portovi (:ifn:). O pár sekúnd bol lepší Brandon McNulty (:uae.) s 22:55. Podobný výsledok so stratou 35 sekúnd mal Adam Yates (:ins:), ďalší z lídrov Ineosu. Manko 47 sekúnd mal Geraint Thomas (:ins:).

Ani Steven Kruiswijk (:tjb:) sa nestratil a na Dennisa stratil iba 33 sekúnd a zaradil sa medzi plejádu vrchárov s podobným časom. Joao Almeida (:dqt:) potvrdil svoje kvality časov +0:27 na víťaza.

Výsledky: 2. etapa Okolo Katalánska 2021