2. etapa Okolo Poľska 2021: Joao Almeida zaútočil v správny čas

Okolo Poľska 2021
2. etapa Okolo Poľska 2021

2. etapa Okolo Poľska 2021 priniesla vďaka zvlnenému profilu strhujúci súboj o etapový vavrín. Záverečný kilometer totiž obsahoval pasáže, ktorých sklon atakoval až 15%. Najlepšie si s takýmto cieľovým stúpaním poradil Portugalčan João Almeida (:dqt:) a okrem víťazstva v etape berie žltý dres lídra pretekov. Všetko sa to zrodilo 1500 metrov pred cieľom, keď zaútočil. Druhý skončil Diego Ulissi (UAD). Tretia priečka patrí Matejovi Mohoričovi (TBV).

Ako prebiehala 2. etapa Okolo Poľska 2021?

Profil 2. etapy Okolo Poľska 2021

Začiatok ako z knihy

Hneď od úvodu etapy sa vyformoval celodenný únik. Jazdili v ňom cyklisti ako Stosz (poľský výber), Van der Hoorn (:iwg:), Langeveld (:efn:), Cullaigh (MOV) a Stalnov (AST). Ich časový náskok na pelotón sa pohyboval v intervale od dvoch do troch minút.

Image
únik dňa. zdroj: twitter.com/Tour_de_Pologne

Pribudli ďalší

88 kilometrov pred cieľom sa však preteková situácia zmenila. Čelné kvinteto malo k dobru iba 90 sekúnd, a preto z pelotónu zaútočila trojica v zložení Boaro (AST), Poestelberger (BOH) a Mullen (:tfr:). Napokon sa jej podarilo dostihnúť piatich cyklistov jazdiacich vpredu, a teda celodenný únik razom pozostával z ôsmych pretekárov. Kopce sa však ešte len blížili.

Nalini - procycling

Trio klasikárskych kopcov

Už na prvom „brdku“ z troch došlo k útoku. Jeho autorom bol Lukas Pöstelberger (BOH), ktorý rozhodne nebol spokojný s vývojom etapy. Preto vzal opraty do vlastných rúk a pretekal, čo to dalo. Jeho snaha bola odmenená výhrou na stúpaní druhej kategórie Kalwaria Pacławska. Do cieľa zostávalo 29 kilometrov.

Lukas Pöstelberger 24 kilometrov pred cieľom zaútočil z rozbehnutého pelotónu Biniam Ghirmay (:iwg:) a dostihol Pöstelbergera. S tým sa však neuspokojil a vyhral aj vrchársku prémiu Gruszowa. O etapovom víťazovi však nebolo ešte ani zďaleka rozhodnuté. Blízko však nebol ani jeden pretekár z čelného dua. Obaja boli pohltení hlavným poľom.

Záver

Záverečných 10 kilometrov bolo v réžii tímu Spojených arabských emirátov, ktorého jazdci okupovali čelo hlavnej skupiny. Záverečný kopec však vyzeral inak. 1500 metrov pred cieľom zaútočil Joao Almeida (:dqt:). O kilometer ho dostihol útočiaci Diego Ulissi (:uae:), ale Portugalčan Almeida ešte poslednýkrát vytiahol skvelé zrýchlenie a v špurte porazil Taliana.

2. etapa Okolo Poľska 2021: výsledky

01Joao AlmeidaDeceuninck-Quick Step04:41:3350