2. etapa Okolo Romandie 2021: Sonny Colbrelli sa poučil

Okolo Romandie 2021
Sonny Colbrelli 3. etapa Critérium du Dauphiné 2021

zdroj: @Bettiniphoto @TeamBahrainVictorious

2. etapa Okolo Romandie 2021 ponúkla kopcovitú skúšku. Na konci sa radoval Talian Sonny Colbrelli (TBM), keď využil dobrú prácu svojho tímu. Peter Sagan (BOH) si na poslednom stúpaní dňa vystúpil z tempa. Slovák skončil na 101. mieste so stratou 17:32 na víťaza.

Náročné stúpanie Col de la Vue-des-Alpes prežili zo šprintérov iba Sonny Colbrelli (TBM) a Patrick Bevin (ISN). Najlepšia dvojica si to rozdala v samotnom závere, kde bol 30-ročný Talian rýchlejší. Dokonal i skvelú prácu svojho tímového kolegu Damiana Carusa (TBM).

Víťazný Talian opäť vyštartoval ako prvý, ale tentokrát dokázal udržať svoju rýchlosť na miernom klesaní až na pásku. Napravil svoje druhé miesto z prvej etapy, v ktorej prehral s Petrom Saganom. Získal prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. Tretie miesto v hromadnej koncovke bral domáci Marc Hirschi (UAE).

Do cieľu v Saint-Imier mierila zriedená skupina zložená z 36 pretekárov, o jej zmenšenie sa počas dňa postaral tím INEOS Grenadiers. Rohan Dennis (ISN) pracoval pre svojich kolegov, ale udržal sa na čele celkovej klasifikácie. Na druhé miesto sa vďaka bonusovým sekundám z posledných dvoch etáp posunul Bevin. Geraint Thomas (INS) a Richie Porte (INS) sa posunuli na tretiu, repsektívne štvrtú priečku.

V piatok je na programe klasikárska etapa, v ktorá pred cieľom obsahuje krátke stúpanie a bude sa pravdepodobne útočiť.

Peter Sagan Supacaz
Reklama

2. etapa Okolo Romandie 2021 – video z cieľu:

Ako prebehla 2. etapa Okolo Romandie 2021?

Peter Sagan nastúpil v zelenom drese ako líder bodovacej súťaže:

Štvrtková etapa švajčiarskych pretekov viedla z La Neuveville do mesta Saint-Imier. Mala 165 kilometrov a nastúpalo sa 3400 výškových metrov. Na programe bolo šesť stúpaní, pričom posledné La Vue-des-Alpes malo 7,7 km s 6,8% vrcholilo 17 km pred cieľom. Na záver bol pripravený technický zjazd a krátka rovina.

V okolí bernského kantónu na západe Švajčiarska bolo 10 ºC, zamračené a miestami pršalo. Fúkal severný vietor o rýchlosti 15 km/h.

2. etapa Okolo Romandie 2021 – profil:

2 etapa Okolo Romandie 2021
2. etapa Okolo Romandie 2021. zdroj: Tour de Romandie

Erik Baška odstúpil

O 13:00 sa na štart nepostavili Alexej Lutsenko (AST) ani Dries Devenyns (DQT).

Po štarte sa ihneď útočilo až pod začiatok prvého stúpania dňa. Vtedy mal viditeľné problémy s tempom Slovák Erik Baška (BOH), ktorý z hlavnej skupiny odpadol medzi prvými. 45 minút po začiatku etapy 27-ročný jazdec odstúpil.

Únik nedostával veľa priestoru

Až na vrchole prvého stúpania dňa Préles bola situácia s únikom dňa stabilizovaná. Vpredu boli s minútovým náskokom: Hermann Pernsteiner (TBV), Chris Hamilton (DSM), Davide Villella (MOV), Rein Taaramäe (IWG), Anwtan Tolhoek (TJB) a Jonathan Caicedo (EFN).

Embed from Getty Images

Najlepšie postaveným jazdcom v celkovom poradí bol Austrálčan Hamilton, ktorý mal na vedúceho Rohana Dennisa z INEOS Grenadiers stratu 29 sekúnd. Preto si britský tím držal utečencov pod kontrolou – s odstupom dvoch minút. Tempo sa postupne behom dňa zvyšovalo, so 60 km do cieľa bol pelotón postupne zmenšený.

47 km pred cieľom na šprintérskej prémii zaútočil Estónčan Taaramäe a vydal sa na sólovú jazdu. Parťáci z úniku sa pomaly ale isto približovali k pelotónu a 25 kilometrov pred cieľom boli pohltení. Jazdec Intermarché Wanty Gobert tak ostal osamotený na čele. V hlavnom balíku udával tempo tím Ineos, ktorý bránil dres vedúceho jazdca poradia. Na začiatku stúpania Peter Sagan (BOH) zvoľnil a zapojil sa do grupeta za skupinou favoritov. Išlo pravdepodobne o cieľené vypustenie, keďže nepočítal s tým, že by tempo Ineosu udržal.

Col de la Vue-des-Alpes

Stále početná skupina čoskoro pohltila Taaramäeho (IWG) a otváral sa priestor na ďalšie útoky. Skúsili to Michael Woods (ISN), Fausto Masnada (DQT) a Kenny Elissonde (TFR). Strojovým tempom však ich snahu zrušil vedúci muž Rohan Dennis (INS). Austrálčan pracoval pre Richie Porteho (INS) či Gerainta Thomasa (INS). Po prejazde vrcholu bolo v skupine približne 30 jazdcov. Najväčšími favoritmi v tento moment bol Sonny Colbrelli (TBM) a Patrick Bevin (INS). Obaja jazdci prežii náročné stúpanie.

Sonny Colbrelli ovládol záver

Najlepšiu pozíciu v závere mala trojica Bahrainu Victorious. Rozbehnuté to bolo na Colbrelliho (TBM), ktorému Caruso urobil parádny rozjazd. Zo zadu vyštartoval Patrick Bevin (ISN), no nestačilo to a Talian tak využil dobrú prácu svojho tímu.

2. etapa Okolo Romandie – výsledky:

Poz.JazdecTímČas
01Sonny ColbrelliBahrain Victorious04:21:42
02Patrick BevinIsrael Start-Up Nation+ 00
03Marc HirschiUAE Team Emirates+ 00
04Clément ChampoussinAG2R Citroën Team+ 00
05Diego UlissiUAE Team Emirates+ 00
06Wilco KeldermanBORA-hansgrohe+ 00
07Ilan Van WilderTeam DSM+ 00
08Fausto MasnadaDeceuninck-Quick Step+ 00
09Rui CostaUAE Team Emirates+ 00
10Marc SolerMovistar Team+ 00

Priebežné poradie

Poz.JazdecTímČas
01Rohan DennisINEOS Grenadiers08:39:48
02Patrick BevinIsrael Start-Up Nation+ 08
03Geraint ThomasINEOS Grenadiers+ 09
04Richie PorteINEOS Grenadiers+ 09
05Sonny ColbrelliBahrain Victorious+ 09
06Marc HirschiUAE Team Emirates+ 11
07Jesus HerradaCofidis+ 14
08Mattia CattaneoDeceuninck-Quick Step+ 15
09Wilco KeldermanBORA-hansgrohe+ 16
10Ilan Van WilderTeam DSM+ 16
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár