Okolo Romandie 2021 etapy a trasa: Sagan, Ganna pred Girom

Okolo Romandie 2021
Primož Roglič

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Etapy Okolo Romandie 2021 sa konajú od 27. apríla do 2. mája. Trasa z mesta Oron do Fribourgu prejde naprieč celým regiónom na západe Švajčiarska. Preteky majú dĺžku 684 kilometrov, obsahujú šesť etáp, z toho dve budú individuálne časovky. Na pretekoch sa zúčastnia okrem iných aj Peter Sagan (BOH), Filippo Ganna (:ins:), Richie Porte, Geraint Thomas (:ins:) alebo Marc Hirschi (:uae:).

Vysiela Eurosport 2 každý deň od 15:30. Etapy Okolo Romandie 2021 majú predpokladaný koniec približne o 17:30.

Trasa 74. ročníka Okolo Romandie 2021

zdroj: Tour de Romandie

Okolo Romandie 2021 etapy

Prológ Okolo Romandie 2021  – prológ – (utorok 27. apríla) – 4,05 km

Prológ Okolo Romandie 2021

Preteky sa začali krátkou individuálnou časovkou v meste Oron. V poslednom kilometri sa stúpalo priemere 6,5%. Všetkých porazil tím INEOS Grenadiers. Rohan Dennis (:ins:) vyhral o deväť sekúnd pred Geraintom Thomasom a Richiem Portom.

1. etapa Okolo Romandie 2021

Kopcovitá etapa v Aigle a Martigny je zložená z okruhu, ktorý sa prešiel štyrikrát. Obsahoval stúpania Produt (3 km – 6,7%) a Chamoson (2,1 km – 6,2%). Šancu využili odolní šprintéri. Cieľ prišiel po 21-kilometrovej rovine.

V ťažkom šprinte proti vetru bol najsilnejší Peter Sagan (BOH). O dĺžku bicykla porazil Sonnyho Colbrelliho (TBV).

Víťaz 1. etapyPeter Sagan (BOH)
Peter Sagan5. miesto (+ 0:12)

2. etapa Okolo Romandie 2021  – (štvrtok 29. apríla) – 165,7 km

2 etapa Okolo Romandie 2021

V treťom dni bola na rade kopcovitá etapa s prvými dlhými stúpaniami pretekov. Po piatich vrchárskych prémiách druhej kategórie prišlo najťažšie v závere. Kopec La Vue-Des-Alpes vrcholilo 15 km pred koncom a má dĺžku 7,8 km s priemerným sklonom 6,7%. Po zjazde sa finišuje v mestečku Saint-Imier.

Na kopcoch sa o zriedenie pelotónu postatral tím INEOS Grenadiers. V 48-člennom pelotóne v závere ostali Sonny Colbrelli (TBV) a Patrick Bevin (:isn:). Prvý menovaný Talian nezaváhal a získal prvé víťazstvo v sezóne.

Víťaz 2. etapySonny Colbrelli (TBV)
Celkový líderRohan Dennis (INS)
Peter Sagan101. miesto (+ 7:32)

3. etapa Okolo Romandie 2021  – (piatok 30. apríla) – 168,7 km

3 .etapa Okolo Romandie 2021
3. etapa Okolo Romandie 2021

V posledných desiatich kilometroch sa na okruhu nachádzali ťažké stúpania. Chables (1,3 km – 7,8%) a Les Granges (2,3 km – 8,2%), ktoré sú veľmi prudké. V náročnom daždivom počasí vyšiel útok na poslednom stúpaní Marcovi Solerovi (MOV), ktorý vyhral etapu a obliekol sa do žltého dresu.

Víťaz 3. etapyMarc Soler (MOV)
Celkový líderMarc Soler (MOV)
Peter Sagan3. miesto (+ 0:22)

4.  etapa Okolo Romandie 2021  – (sobota 1. mája) – 161,3 km

4. etapa Okolo Romandie 2021

5. etapa Okolo Romandie 2021  – individuálna časovka – (nedeľa 2. mája) – 16,19 km

5. etapa Okolo Romandie 2021

Na zvlnenej časovke vo Fribourgu sa prekvapenie nekonalo. Geraint Thomas (:ins:) skončil štvrtý a celkovo ovládol preteky. Michael Woods (:isn:) časovku nezvládol, stratil viac ako minútu. Rémi Cavagna (:dqt:) získal etapový triumf v drese francúzskeho majstra.