2. etapa Okolo Slovenska 2022: Mladík Archie Ryan dobil Štiavnicu, Černý novým lídrom

Okolo Slovenska 2022
2. etapa Okolo Slovenska 2022

zdroj: https://twitter.com/rrchieryan/status/156

2. etapa Okolo Slovenska 2022 previedla cyklistov z Hlohovca do historickej Banskej Štiavnice kopcovitou trasou. V slovenskom centre pamiatok UNESCA sa klasikárske finále odohralo na krátkom dláždennom stúpaní. Zo svojho prvého triumfu sa tešil 20-ročný Ír Archie Ryan (TJB), ktorý si len nedávno na Tour de l’Avenir vybojoval celkové štvrté miesto. Druhý finišoval Mauri Vansevenant (DQT). Tretie miesto vybojoval Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa). 

Čo sa týka priebežného líderstva, žltý dres si zajtra oblečie Jozef Černý (DQT), ktorý predlžuje víťaznú hegemóniu tímu Quick-Step Alpha Vinyl. Priebežne vedie o 4 sekundy pred druhým Stefanom de Bodom (AST).

V priebehu etapy sa prezliekal aj bodkovaný dres, ktorý si zajtra už Matúš Štoček neoblečie. Novým najlepším vrchárom je Lorenzo Fortunato. 

2. etapa Okolo Slovenska 2022 – priebeh

Profil:

22 2 profil
https://www.okoloslovenska.com/sk/rocniky/66-rocnik/etapy/2-etapa

Štart:

Pelotón sa do 2. etapy vydal spod zámku v Hlohovci a ihneď po štarte svojou aktivitou hýril Matúš Štoček (ATT Investments). Dôvodom bola prvá vrchárska prémia v Tepličkách, ktorá sa napokon stala jeho korisťou. Na trati však ostávalo ešte oveľa viac bodov do vrchárskej súťaže a keďže sa Matúš Štoček nedokázal prebojovať do čela pretekov, o bodkovaný dres v priebehu etapy prišiel.

Na obrázku môže byť 9 ľudí, stojaci ľudia, bicykel a vonku
https://www.facebook.com/photo?fbid=530991312359625&set=a.487741220017968

Trio v čele

Až po prvej vrchárskej prémii sa vytvoril únik v zložení Ján Bárta (Elkov – Kasper), Miká Heming (ATT Investments) a Felix James Meo (Maloja Pushbikers). Spoločnou prácou si dokázali na pelotón vybudovať maximálne tri minúty náskoku. Situácia na trati teda bola aj dnes veľmi kontrolovaná celkami s licenciou World Tour. Aj z toho dôvodu vyselektovaný pelotón dostihol čelnú trojicu už v stúpani na Červenú Studňu (1. kategória).

Čo sa týka boja o cenné body na prémiách. Najväčší záujem o ne prejavila dvojica Heming – Bárta.

Na obrázku môže byť 3 ľudia, bicykel a cesta

Červená Studňa

Ako už bolo zmienené, od stúpania na Červenú Studňu, diváci mohli v čele sledovať už len skupinku favoritov vedenú stajňami Caja Rural a Equipo Kern Pharma. Medzi nimi jazdil aj Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa), ktorý jednoznačne ovládol stúpanie prvej kategórie. Následne víťaz na Monte Zoncolane z Gira 2021 predviedol svoje vrchárske kvality aj na ďalšom stúpaní v Štiavnických Baniach, a teda bolo jasné, že bodkovaný dres v nasledujúcej etape uvidíme práve na ňom.

Čo sa týka boja o žltý dres lídra pretekov, Ethan Vernon (DQT), víťaz z prvých dvoch pretekárskych dní, sa 40 kilometrov pred cieľom už v čele nenachádzal. Quick-Step tak ďalej rátal so svojimi vrchárskymi kalibrami – Maurim Vansevenantom a Jamesom Knoxom. Nezaostával ani Jozef Černý (DQT), ktorý bol virtuálnym lídrom.

Zo slovenských cyklistov sa vpredu nikto nenachádzal. Martin Svrček (DQT), ktorý bol doposiaľ v celkovej klasifikácii na 10. mieste, po vzornej tímovej práci v prvej polovici etapy jazdil vlastným tempom.

Do Štiavnice potichu

Záverečné desiatky kilometrov od stúpania na Štiavnicke Bane sa niesli v znamení pokoja. Pretekári jazdili v konštantnom tempe, neútočilo sa. Vyčkávalo sa na posledné stúpanie prvej kategórie (Klinger), ktoré bolo situované priamo v cieľovom meste. Cestu doň divákom a možno aj cyklistom spríjemnil pohľad na zámok Svätý Anton, ktorý bol postavený v baroku v symbolike kalendára (4 vchody, 12 komínov, 52 izieb a 365 okien) a ukrýva zlatý salón, ktorý Mária Terézia darovala ako svadobný dar svojej dcére Márii Antoinette.

Na obrázku môže byť príroda
https://www.facebook.com/photo/?fbid=530852652373491&set=pb.100063462826357.-2207520000..

Klinger a záverečné útoky

K prvému útoku po dlhšej dobe došlo presne pri druhom prejazde cieľovou čiarou v Banskej Štiavnici. Dopredu sa predieral Lorenzo Fortunato, ktorého sa dokázali chytiť deviati pretekári. Medzi nimi boli tí najväčší favoriti ako Mauri Vansevenant (DQT), Mikel Nieve (Caja Rural) či dokonca aj rodák z Olomouca Jakub Otruba (Elkov – Kasper), ktorý s Černým zvádzal boj o priebežné líderstvo.

Záver

3000 metrov pred cieľom sa o záverečný útok pokúsil Lorenzo Fortunato. Spočiatku jeho nástup nevyzeral nádejne, no ubiehajúce metre ukázali opak. Zvyšní pretekári však Taliana mali stále na dohľad, no mačacie hlavy a s nimi aj cieľ sa blížili. Napokon sťahovanie do vlastných rúk zobral jeden z pretekárov tímu Astana, ktorý tak simultánne pripravil víťaznú pôdu pre Archieho Ryana (TJB), ktorý v záverečných metroch odolal zvyšujúcemu sa výkonu Mauriho Vansevenanta, ktorý napokon finišoval na druhom mieste.

2. etapa Okolo Slovenska 2022 – výsledky

Pozrite tiež:

Zajtra je na programe 3. etapa, ktorá taktiež prevedie cyklistov cez kopce.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár