3. etapa Okolo Romandie 2022: Patrick Bevin využil zaváhanie Haytera

Okolo Romandie 2022
3. etapa Okolo Romandie2022

3. etapa Okolo Romandie 2022 svojím kopcovitým profilom sľubovala zaujímavé cyklistické predstavenie. Napokon sa v cieli šprintovalo z vyselektovanej hlavnej skupiny. Najrýchlejšie nohy a cit pre šprint predviedol víťazný Patrick Bevin (ISN), ktorý tak využil zaváhanie Ethana Haytera (INS). Brit v závere až príliš vyčkával. Na treťom mieste finišoval priebežný líder Rohan Dennis (TJB), ktorý si tak upevnil pozíciu na čele celkovej klasifikácie.

3. etapa Okolo Romandie 2022 – priebeh

Profil:

Slávnostný štart

Cyklisti do štvrtého pretekárskeho dňa vyrazili krátko popoludní. V líderskom drese sa na štarte odprezentoval Rohan Dennis (TJB), ktorý si včerajšiu etapu postrážil.

Únik dňa

Prvé boje o vytvorenie celodenného úniku začali už na prvom klasifikovanom stúpaní dňa (Dompierre) krátko po štarte. Medzi jazdcami, ktorí mali najväčší záujem o členstvo v úniku, bola trojica: Nans Peters (ACT), Krist Neilands (ISN) a Rémi Cavagna (DQT). Signifikantný náskok na hlavný balík si však vytvorili až v zjazde. Bol to ale Krist Neilands, ktorý vyhral vrchársku prémiu tretej kategórie. Čo sa týka maximálneho rozostupu čelného tria od pelotónu, bolo to aj 5 minút.

Neilands zbiera vrchárske body

Keďže profil tretej etapy miestami pripomínal žraločie zuby, o stúpania (aj tie klasifikované) nebola núdza. V praxi však nepriniesli žiadne strhujúce cyklistické predstavenie, keďže aj stúpania na Châbles či Sassel ovládol práve Krist Neilands

Dompierre a Sédeilles

V záverečných 20 kilometroch etapy boli situované dve strmé stúpania. Do nich ako prví prišli jazdci z úniku, no pelotón jazdil iba 40 sekúnd pozadu. Preto na méte 18 kilometrov pred cieľom bol celodenný únik eliminovaný.

K prvým záverečným útokom došlo pred vrcholom finálneho stúpania. Bol to práve Carlos Verona (MOV), ktorý si útokom otestoval súperov a nakrátko sa na čele osamostatnil. Vrchársku prémiu ale vyhral Marc Hirschi (UAE).

Záver

Útok Marca Hirschiho však bol z kategórie zameraných na celkové poradie. To jeho rivali z top 10 dobre vedeli, a preto mu nenechali žiaden priestor. Pravdepodobnosť hromadného šprintu stále narastala. S takýmto scenárom nesúhlasil Rein Taaramäe (IWG), ktorý v záverečných 5 kilometroch skúsil zaútočiť. Jeho zámer však bol hneď znemožnený, a preto si to cyklisti v závere rozdali v hromadnom šprinte. V ňom mal skvelú pozíciu Ethan Hayter (INS), ktorý ale zo zákruty neskoro začal šprintovať. Zaváhanie využil za ním jazdiaci Patrick Bevin (ISN), ktorý disponoval neporovnateľne vyššou rýchlosťou. Na treťom mieste finišoval Rohan Dennis (TJB), ktorý si tak pripísal 4 bonifikačné sekundy do celkového poradia.