4. etapa Arctic Race of Norway 2021: Walsleben vyhral tesne pred dôchodkom

4. etapa Arctic Race of Norway 2021

zdroj: ARN/Gautier Demouveaux

Záverečná 4. etapa Arctic Race of Norway 2021 priniesla zaujímavé vyvrcholenie najsevernejších cyklistických pretekov v Európe. Z etapového víťazstva sa tešil napokon Philipp Walsleben z celodenného úniku (Alpecin Fenix), ktorý po sezóne ukončí profesionálnu kariéru. Rozzúrenému pelotónu však dokázal odolávať až do posledného milimetra. Druhý skončil Nikki Terpstra (Totral Energies). Celkovú klasifikáciu ovládol Ben Hermans (:isn:). Slováci nebojovali o popredné umiestnenia.

Ben Hermans
Ben Hermans. © ARN/Thomas Maheux

Ako prebehla posledná etapa Arctic Race of Norway?

Profil

Obrázok

Hra úniku

Keďže išlo o záverečnú etapu kopcovitého rázu, do úniku si od úvodu etapy naskočilo viacero pretekárov: Erik Nordsaeter Resell (UNO-X Pro Cycling), Aime de Gendt (:iwg:), Niki Terpstra (Total Energies), Champion Thomas (COF), Philipp Walsleben (Alpecin Fenix), Alexandre Delettre (Delko), Eduard-Michael Grosu (Delko), Ceriel Desal (Bingoal) a Tore Andre Vabø (Delko). Spoločne si vypracovali viac ako dvojminútový náskok, ktorý si udržali až do finálnej kopcovitej pasáže.

Nalini - procycling

Záverečná 50-ka

50 kilometrov do cieľa si vedúca čelná skupina držala viac ako dvojminútový náskok na pelotón. Na jeho čele pracovali tímy Bora hansgrohe, UNO-X Pro Cycling a Israel Start-Up Nation. O víťazovi v etape absolútne nebolo rozhodnuté, pretože klasikárske kopce sa ešte len blížili.

Image

Harstad a Novkollen v hlavných úlohách

Hlavnými prekážkami na záverečnom okruhu boli krátke no zato strmé stúpania Novkollen a Harstad. Ako prví ich náročnosť okúsili jazdci z celodenného úniku. Ich časový náskok sa však pomaličky scvrkával a 20 kilometrov pred cieľom bol len máločo cez minútu.

19 kilometrov pred cieľom došlo k výraznej selekcii v čele pretekov. Vpredu sa vyformovala šestica tých najsilnejších. Medzi nimi bol aj Niki Terpstra, avšak už to bola otázka sekúnd. Konkrétne tridsiatich.

To sa nepáčilo Philippovi Walslebenovi, ktorý zaútočil 11 kilometrov na cieľovú pásku. O pár kilometrov nato k útokom došlo aj v hlavnom poli, ale šťastena ich nestretla. Tempo bolo naozaj vysoké. Napriek tomu Philipp Walsleben dokázal odolávať až do cieľovej čiary, ktorú preťal ako prvý, pretože až o sekundu neskôr do cieľa dorazil unavený Nikki Terpstrom.

4. etapa Arctic Race of Norway 2021: celkové poradie

Ben Hermans si teda zo severu Nórska odnáša celkový triumf. V konečnom meradle porazil Nóra Odda Christiana Eikinga len o dve sekundy a o šesť zas tretieho Victora Lafaya.

01 Ben HermansIsrael Start-Up Nation15:04:02200