4. etapa Giro d Italia 2021 preview: Prvý test vrchárov

Giro d'Italia 2021

4. etapa Giro d Italia 2021 ponúkne prvú vrchársku zápletku pretekov. O víťazstve či prehre Gira sa tu nerozhodne, ale uvidíme, ako vyzerajú jednotliví ašpiranti na ružový dres.

Predošlá tretia etapa sa skončila dramatickým viťazstvom úniku. Taco van der Hoorn (IWG) získal životné víťazstvo, s odstupom za ním šprintovali Davide Cimolai (ISN) a Peter Sagan (BOH).

utorok 11. mája 2021
Dĺžka
: 187 km
Profil: vchársky, 3000 nastúpaných výškových metrov
Štart: 12:05, Piacenza
Predpokladaný dojazd: ~17:15, Sestola

4. etapa Giro d’Italia 2021 – trasa

Pelotón sa presunie do regiónu Emilia Romagna. Prvá časť etapy je rovinatá, ale po odchode z regionálneho hlavného mesta Parma sa cyklisti prvýkrát dotknú väčších kopcov v Apeninách. Stále však nejde o nič náročné.

4. etapa Giro d Italia 2021 – profil:

4. etapa Giro d'Italia 2021
4. etapa Giro d’Italia 2021

Začne sa stúpať ku šprintérskej prémii o body do súťaže o cykleménový dres (15 bodov a menej pre prvých 8 jazdcov). Tie by si mal zobrať únik dňa. Po polovici etapy príde na rad trojkové stúpanie Castello di Carpinetti. Po klesaní sa začne stúpať na tiahle Montemolino, ktoré sa bude s pribúdajúcimi kilometrami sťažovať.

Svoju rolu zohrá nekategorizované stúpanie Montecreto (4 km – 7,3%) 13 km pred koncom. Rozhodujúce momenty prídu na veľmi prudkom Colle Passerino (4,3 km – 9,5%) vrcholiace dva kilometre pred koncom. Nasleduje osemstometrový zjazd a ďalšia rampa do cieľa.

Etapa obsahuje niekoľko nepríjemných klesaní a technických momentov. Predpoveď počasia navyše neveští nič jednoduché.

4. etapa Giro d’Italia 2021 – mapa:

zdroj: giroditalia.it

Počasie

V okolí mesta Modena má pršať. Vo vysokých nadmorských výškach sa bude teplota držať pod hranicou 10 stupňov. Všetko znepríjemní aj vietor o rýchlosti 20 km/h s oveľa vyššími nárazmi.

4. etapa Giro d Italia 2021 – favoriti

Okrem krátkej časovky v úvode sme nemali možnosť vidieť ozajstných vrchárov. Môžeme len hádať, ako na tom jednotliví kandidáti skutočne sú.

Simon Yates (BEX) prichádza na preteky s najlepšou vrchárskou formou, ktorú ukázal na Okolo Álp. Strmé sklony mu mimoriadne pasujú. Otázkou však je, či chce byť Brit agresívny od prvej príležitosti. V roku 2018 sa mu to nevyplatilo.

Simon Yates Pavel Sivakov
Simon Taes opúšťa Pavela Sivakova. (c) Josef Vaishar

João Almeida (DQT) je ďalším veľkým favoritom hlavne pre svoj silný šprint, ktorý môže prísť vhod pri príchode väčšej skupiny do cieľa. V druhej etape bojoval o sekundy na prémii Remco Evenepoel (DQT), pre ktorého to bude prvý vrchársky test po ôsmich mesiacoch.

Remco Evenepoel
Remco Evenepoel. (c) Massimo Paolone/LaPresse

Egan Bernal (INS) by si želal dlhší kopec na záver. Dostane ich v treťom týždni, teraz si vyskúša svoju formu.

Mikel Landa (TBV), Alexander Vlasov (AST) či Hugh Carthy (EFN) nemajú takú výbušnosť, aby vytvorili najväčšie rozdiely. Budú sa snažiť udržať sa vpredu. Útočiť by však mal Dan Martin (INS), ktorý je na strmých sklonoch veľmi dobrý.

Giulio Ciccone (TFR) bude s radosťou spomínať na svoju víťaznú etapu z roku 2016, práve na stúpaní Sestola. Svoje nohy po páde a operácii zápästie otestuje Vincenzo Nibali (TFR).

Kedysi na podobných kopcoch vyčíňal Romain Bardet (DSM). Z ďalších jazdcov, ktorí môžu byť vpredu, vyberáme mená ako Davide Formolo (UAE), Jai Hindley (DSM), Harm Vanhoucke (LTS), Marc Soler (MOV), Pavel Sivakov (INS), George Bennett (TJB) alebo Ruben Guerrerio (EFN).

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár