5. etapa Giro d’Italia 2022: V šprinte bol najrýchlejší Démare

Giro d'Italia 2022

zdroj: twitter.com/giroditalia/status/1524388574812119040/photo/1

Pelotón dnes absolvoval druhý deň na ostrove Sicília. Jediný kopec na trati spôsobil problémy favorizovaným šprintérom.  Aj napriek tomu 5. etapa Giro d’Italia 2022 finišovala hromadným dojazdom v rodnom meste hviezdy cyklistického sveta Vincenza Nibaliho (AST). Na posledných metroch bol najrýchlejší Arnaud Démare (FDJ). V tesnom závese s Fernandom Gaviriom (UAE) a Giacomom Nizzolom (ISN)

5. etapa Giro d’Italia 2022 – priebeh

Profil:

zdroj: www.giroditalia.it/en/tappe/tappa-5-del-giro-ditalia-2022-catania-messina/

Slávnostný štart

Cyklisti sa dnes vydali na cesty Sicílie pred poludním. Maglia Rosa dnes obliekal druhý muž včerajšej etapy na Etnu Juan Pedro Lopéz (TFR). Profil dnešnej etapy naznačoval, že priebežnú vedúcu pozíciu v celkovom poradí Španiel udrží aj na pevninu. Pelotón mal pred sebou 174 kilometrov dlhú trať.

Celodenný únik

Profil druhej sicílskej etapy naznačoval, že v závere budú o triumf zápoliť šprintérske zostavy. Aj napriek tomu bol v balíku záujem o predstavenie sa v úniku. Hneď po ostrom štarte atakovala pätica jazdcov. Pelotón doprial unikajúcim pretekárom odstup a situácia na trati sa upokojila.

Celodenný únik sa tak vyprofiloval pomerne rýchlo. Na čele jazdili Fín Jaakko Hänninen (ACT) a kvarteto domácich pretekárov Alessandro Tonelli (Bardiani CSF), Mattia Bais, Filippo Tagliani (obaja Drone Hopper – Androni Giocattoli) i Mirco Maestri (Eolo Kometa). Šprintérske tímy kontrolovali situáciu na trati a rozdiel medzi skupinami sa pohyboval na úrovni štyroch minút.

Výstup na Portella Mandrazzi a šprintéri v problémoch

Etapa prebiehala podľa tradičného šprintérskeho scenára. Pelotón šetril sily do predpokladaného hromadného dojazdu. Na prvej rýchlostnej prémii bral najviac bodov Filippo Tagliani (Drone Hopper – Androni Giocattoli). Jedinou prekážkou bol pre štartové pole hodnotený kopec druhej kategórie Portella Mandrazzi. Takmer dvadsať kilometrov merajúci výstup ako prvý zdolali jazdci z úniku, ktorí si rozdali body.

Počas výstupu balík zvýšil tempo a manko na čelo pretekov začalo klesať. Avšak do cieľa to stále bolo 106 kilometrov. V týchto momentoch sa v problémoch ocitol favorit do dnešného dojazdu Mark Cavendish (DQT). Brit sa spoločne so svojím súperom Calebom Evanom (LTS) pohybovali za pelotónom. Kontakt stratil aj Arnaud Demaré (FDJ). Rýchle tempo v hlavnom poli spôsobilo, že náskok úniku klesol pod minútu.

V klesaní udával tempo tím Intermarché-Wanty-Gobert a favorizovaní šprintéri sa pokúšali vrátiť do pelotónu. Najväčšie manko nabral Caleb Ewan (LTS). Austrálčan stratil päť minút, čo značilo že pravdepodobne dnes do boja o víťazstvo nezasiahne. Podobný osud postihol aj Marka Cavendisha (DQT). Denný únik bol dnes vďaka rýchlemu tempu v balíku pokorený už 65 kilometrov pred cieľom, keď sa na čele pelotónu objavil tím Israel – Premier Tech.

Dramatický záver

Balík nepoľavoval v rýchlosti a postupne ukrajoval zo zostávajúcich kilometrov. Na druhej prémii si to o bonusové sekundy rozdali medzi sebou jazdci z pelotónu. O ataky sa už nikto nepokúšal a čakalo sa na hromadný dojazd. Nervozita začala stúpať tri kilometre pred cieľom, keď sa na čele ukázali špurtérke vláčiky. V technicky náročnom závere sa pretekári na čele premiešali. Do najlepšej pozície priviedol svojho šprintéra Arnauda Démara (FDJ) tím Groupama FDJ. Francúz vyťažil s práce tímových kolegov maximum a svojím súperom nedal šancu. Druhé miesto patrilo Fernandovi Gaviriovi (UAE). Tretí finišoval domáci Giacomo Nizzolo (ISN).

5. etapa Giro d’Italia 2022 – výsledky

Po dvoch ostrovných etapách sa pelotón Giro d’Italia presunie v šiestej etape na pevninu Apeninského polostrova.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár