6. etapa Okolo Švajčiarska: Rui Costa odsunutý na druhé miesto

zdroj: Tour de Suisse / Sam Buchli

6. etapa Okolo Švajčiarska 2021 skončila víťazstvom z úniku. Víťazný vavrín si napokon na konto nepripísal Rui Costa (:uae:). Portugalčan bol odsunutý na druhé miesto, víťazom sa stáva Andreas Kron (:lts:).

V celkovom hodnotení sa nič zásadného neudialo. Pelotón to dnes pustil úniku a to využila v druhej polovici veľká skupina jazdcov. V nej bolo približne 40 ľudí. Do posledného stúpania však vstupovala iba trojica jazdcov. Medzi nimi bol papierovo najsilnejším Rui Costa (:uae:). Portugalčan síce urobil vlnu a vyviedol mladšieho Dána z rovnováhy, no vyzeral silnejšie. Jury napokon rozhodla o odsunutí Costu na druhé miesto.


Ako prebehla 6. etapa Okolo Švajčiarska 2021

V piatok sa konala už šiesta etapa pretekov Okolo Švajčiarska. Trasa ležala v kantóne Uri, ktorý leží neďaleko hraníc s Talianskom. V itinerári boli dve horské prémie prvej kategórie – Gotthardpass a Lukmanierpass. Lídrom pretekov bol Richard Carapaz (:ins:). Včera suverénne ovládol horský dojazd a obliekol sa do žltého dresu. Začiatok etapy bol naplánovaný tesne pred druhou hodinou, dojazd sa čakal o približne tri hodiny neskôr.

6. etapa Okolo Švajčiarska 2021 profil:

Stage 6 Tour de SUisse
Zdroj: tourdesuisse.ch/en/tds-2021/stage-plan/stage-6

Únik dňa

Hneď po štarte odskočila veľmi silná štvorica. V skupine bol majster sveta Julian Alaphilippe (:dqt:), Mattia Cattaneo (:dqt:), Marc Soler (MOV) a Antonio Nibali (:tfr:). Na vrchole Gotthardpassu mala štvorka náskok 40 sekúnd, následný zjazd však vyhovoval svetovému šampińovi, ktorý je excelentný technik. Po 60 kilometroch bola skupinka stále pokope, no náskok bol na úrovni jednej minúty. O desať kilometrov však bolo hotovo, pelotón skupinu dostihol.

Následne sa vytvorila na čele veľká skupina, kde bolo približne 40 jazdcov. Skupina favoritov bola tri minúty ďaleko. Pri nájazde na Lukmanierpass sa začala skupina v čele trhať. Do sóloúniku sa vydal David de La Cruz (:uae:) a vypracoval si drobný náskok. Za Španielom bola menšia skupinka, ktorá strácala 45 sekúnd. V hlavnom balíku kontroloval tempo tím Ineos. Na vrchole druhého stúpania dňa mal španielsky cyklista náskok 70 sekúnd, na hlavnú skupinu favoritov mal 4 minúty.V zjazde De La Cruz (:uae:) mierne strácal, na začiatku posledného stúpania dňa mal už iba 50 sekúnd. Skupina za Španielom sťahovala sekundu po sekunde a bolo len otázkou času, kedy dostihnú muža v čele. 8 kilometrov pred cieľom bol rozostup na hodnote 25 sekúnd. O kilometer neskôr bolo hotovo a etapa začínala od znova. Následne zaútočil Pernsteiner (TBV), doplnila ho dvojica ďalších jazdcov.

Záver

Do posledných kilometrov vstupovala trojica Pernsteiner (TBV), Kron (:lts:) a Rui Costa (:uae:) s drobným náskokom. Trojka náskok udržala a vstupovala do posledného kilometra pokope, Portugalčan bol najväčším favoritom. Predpoklady sa naplnili a Rui Costa (:uae:) zvíťazil, veľmi sa hneval Andreas Kron (:lts:). Dán bol pritlačený k bariére.

6. etapa Okolo Švajčiarska 2021 – výsledky:

Poz.JazdecTímČas
01Andreas KronLotto Soudal03:14:52
02Rui CostaUAE Team Emirates+ 00
03Hermann PernsteinerBahrain Victorious+ 01
04Gonzalo SerranoMovistar Team+ 03
05Pierre LatourTotal Direct Energie+ 03
06Hugo HouleAstana-Premier Tech+ 03
07Neilson PowlessEF Education-NIPPO+ 03
08Antwan TolhoekJumbo-Visma+ 03
09Matteo FabbroBORA-hansgrohe+ 50
10Andreas LeknessundTeam DSM+ 01:00

Okolo Švajčiarska 2021 – celkové poradie:

Poz.JazdecTímČas
01[ECU] Richard Carapaz[GBR] INEOS Grenadiers20:00:31
02[DEN] Jakob Fuglsang[KAZ] Astana-Premier Tech+ 26
03[GER] Maximilian Schachmann[GER] BORA-hansgrohe+ 38
04[FRA] Julian Alaphilippe[BEL] Deceuninck-Quick Step+ 53
05[COL] Rigoberto Uran[USA] EF Education-NIPPO+ 01:11
06[CAN] Michael Woods[ISR] Israel Start-Up Nation+ 01:32
07[NED] Sam Oomen[NED] Jumbo-Visma+ 02:19
08[COL] Esteban Chaves[AUS] Team BikeExchange+ 02:22
09[ITA] Domenico Pozzovivo[RSA] Qhubeka ASSOS+ 03:10

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár