7. etapa Giro d’Italia 2022: Po celodennom úniku si etapový vavrín pripísal Bouwman

Giro d'Italia 2022

zdroj: twitter.com/giroditalia/status/1525132724226359296/photo/1

7. etapa Giro d’Italia 2022 priniesla dramatické zápolenie v kopcoch. Po náročných úvodných kilometroch sa dokázala odpútať unikajúca skupina. Posledný výstup zdolalo ako prvé kvarteto pretekárov, ktoré si to o etapový vavrín rozdalo na záverečných metroch. Dlhý únik pretavil vo víťazstvo Koen Bouwman (TJB). Za ním finišoval Bauke Mollema (TFR) s Davidem Formolom (UAE).

7. etapa Giro d’Italia 2022 – priebeh

profil:

zdroj: giroditalia.it/en/tappe/stage-7-giro-ditalia-2022-diamante-potenza/

Slávnostný štart

Na pelotón dnes čakal deň v horách. 192 kilometrová trať viedla cez štyri hodnotené stúpania. Ešte pred štartom prišla správa, že do pretekov už nezasiahne jeden z kľúčových domestikov Marka Cavendisha,  Michael Morkov ( obaja DQT). Maglia rosa naďalej niesol Juan Pedro Lopéz (TFR).

Etapa pre únik

Profil etapy bol ideálnym pre víťazstvo z úniku. Pár kilometrov po ostrom štarte sa pred pelotónom ocitol Thomas De Gent (LTS). Belgičan získal pár sekúnd k dobru. Avšak ataky stále prichádzali. O  vytvorenie odstupu sa pokúšal aj Mathieu Van der Poel (Alpecin Fénix). Nervozita na trati pretrvávala. Čoskoro bolo štartové pole opäť pokope. Rovinatý úvod rozuzlenie v podobe úniku nepriniesol.

Cyklisti pokračovali v naháňačke za únikom. Prišiel pokus muža v ružovom drese Juana Pedra Lopéza (TFR). Nasledovali ho Richard Carapaz (INS), Mathieu Van der Poel (Alpecin Fénix) či  Lennard Kämna (BOH). Prvé stúpanie balík význame nenadelilo. Šprintéri začali strácať kontakt s pelotónom a dnes bojovali s časovým limitom.

Až na dlhom výstupe na Monte Sirino sa dokázala odpútať skupina pretekárov. Po mnohých pokusoch sa pred balíkom pohybovala sedmička. V tej figurovali Wout Poels (TBV), Davide Villella (COF), Koen Bouwman, Tom Dumoulin ( obaja TJB), Davide Formolo (UAE), Bauke Mollema (TFR) i Diego Andrés Camargo (EFN).

Pokojné chvíle

Situácia na trati sa upokojila. Náskok vedúcej skupiny sa zvyšoval a ustálil sa na piatich minútach. Nasledovali nudné kilometre, ktoré viedli k rýchlostnej prémii. Body si rozdelili jazdci v úniku. 66 kilometrov pred cieľom stratil kontakt s čelom pretekov Davide Villella (COF), ktorý sa nevyhol pádu. K Talianovi sa po pár minútach pridal Wout Poels (TBV). V pelotóne udával tempo tím Ineos Grenadiers.

Tretí výstup dňa tak ako prvý pokorila pätica v úniku. Na vrchole si to o body rozdelila dvojica Koen Bouwman (TJB) a Davide Formolo (UAE). Úspešnejší bol prvý menovaný. Holanďan sa po dnešnej aktivite na kopcoch zajtra oblečie do modrého dresu. 44 kilometrov pred cieľom sa na čelo pretekov dotiahol Davide Villella (COF). V týchto momentoch mal balík päťminútové manko.

Záverečné kilometre

Na poslednom kopci dňa, 30 kilometrov pred cieľom, si začali pretekári vo vedúcej skupine nastupovať. Z pôvodného úniku sa vytrvali  Tom Dumoulin (TJB), Bauke Mollema (TFR) i Davide Formolo (UAE). Každý z tohto tria sa pokúsil zbaviť svojich súperov. Najdlhšie to vydržal Talian. K trojici sa dokázal dotiahnuť aj Koen Bouwman (TJB).

Ako nasvedčoval vývoj dnešného dňa, o víťazstvo si to dnes rozdala vedúca štvorica, ktorá v klesaní disponovala dostatočným náskokom. Na záverečných 10 kilometroch prišli ďalšie ataky. Kontakt stratil Tom Dumoulin (TJB). Holanďan sa však dokázal vrátil späť na čelo pretekov. O víťazovi rozhodli po 127 kilometrovom úniku posledné metre, kde mal najviac síl Koen Bouwman (TJB), ktorého rozbehol tímový kolega Tom Dumoulin (TJB). Druhý preťal cieľ Bauke Mollema (TFR) v tesnom závese s Davidem Formolom (UAE).

7. etapa Giro d’Italia 2022 – výsledky

Zajtra bude pelotón 105. ročníka Giro d’Italia štartovať i finišovať v prístavnom Neapole.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár