7. etapa Okolo Švajčiarska 2021: Rigoberto Uran v časovke ukázal, že nestarne

7. etapa Okolo Švajčiarska 2021

Sobota 12. júna patrila ťažkým súbojom proti chronometru. O ne sa postarala 7. etapa pretekov Okolo Švajčiarska 2021, ktoré vyvrcholia zajtra. Profilovo išlo o horskú časovku jednotlivcov, počas ktorej cyklisti nabrali nadmorskú výšku aj viac ako 2000 metrov nad morom. Dnešok bol teda rozhodne jedným z kľúčových dní v rámci boja o žltý dres víťaza pretekov. Najrýchlejšie 23-kilometrov dlhou traťou prešiel Rigoberto Uran (:efn:). Na druhom mieste skončil Julian Alaphilippe (:dqt:) a na treťom domáci Gino Mäder (TBV). Na čele celkovej klasifikácie nedošlo k zmene. Naďalej vedie Richard Carapaz (:ins:),

Ako prebiehala etapa?

Obrázok

Úvod v réžii Jonasa Rutscha

V prvej polovici štartovej listiny dnešnej časovky sa nachádzalo viacero známych mien ako napríklad Luke Rowe (:ins:), Janick Steimle (:dqt:) či Mark Soler (MOV). No bol to práve Jonas Rutsch (:efn:), kto stanovil v tom čase najrýchlejší čas. Trasu s ťažkým stúpaním a technickým zjazdom zvládol za 37 minút a 37 sekúnd a Marcovi Solerovi (MOV) nadelil takmer polovicu minúty.

Prichádzajú špecialisti

Druhá polovica štartového poľa časovky nepozostávala iba z favoritov na celkové poradie ale taktiež z viacerých špecialistov na súboje s časom. Medzi prvými v druhej časti dňa vyštartoval napríklad Rohan Dennis (:ins:), ktorý sa musel popasovať s nepríjemným protivetrom, či vracajúci sa Tom Dumoulin (:tjb:). O jeho plánoch na druhú časť tohtoročnej sezóny sa dozvieme až po olympiáde v Tokiu. Na trať sa vydal aj Soren Kragh Andersen (DSM), ktorý neskrýval veľké odhodlanie. Napokon, bol to práve on, kto v cieli stanovil nový najlepší čas (37 minút a 6 sekúnd).

Dlho sa však v líderskom kresle neohrial, pretože ho z neho hneď „vykopol“ práve Tom Dumoulin (:tjb:) s časom 36:58. Prekvapenie však prišlo vzápätí v podobe Gina Mädera (TBV), ktorý o dve sekundy porazil Toma Dumoulina.

Obrázok

Vyvrcholenie

Záverečné dejstvo časovky jednotlivcov začalo veľkolepo – čo favorit na zisk žltého dresu, to výborný medzičas na vrchole stúpania. Rozhodujúci bol však najmä zjazd do cieľového Andermattu. Naopak, nedarilo sa Maximilianovi Schachmannovi (BOH) a Jakobovi Fuglsangovi (AST), ktorí v stúpaní veľa stratili. Pódium sa tak otvorilo ďalším pretekárom.

Prvým z GC jazdcov s výrazným náskokom bol Rigoberto Uran (:efn:), ktorý porazil Gina Mädera o viac ako 50 sekúnd. Rigoberta nezdolal ani Julian Alaphilippe (:dqt:). Úradujúci majster sveta sa zaradil na priebežné druhé miesto, na ktorom aj ostal po skončení etapy. Potom do cieľa prišla dvojica Schachmann – Fuglsang. Obaja sa zaradili do druhej desiatky výsledkovej listiny. Žltý dres si udržal Richard Carapaz (:ins:) vďaka kvalitnému výkonu. Zo svojho náskoku však stratil. Najmä v porovnaní s Rigobertom Uranom.

7. etapa Okolo Švajčiarska 2021: priebežné celkové poradie

V celkovej klasifikácii sa na samotnom čele neudiala zmena – naďalej vedie Ekvádorčan Richard  Carapaz (:ins:). Avšak, cyklisti sa na iných priečkach premiešali. Na druhé miesto sa dostal Rigoberto Uran, ktorý zaostáva iba o 17 sekúnd. Tretie miesto si udržal Julian Alaphilippe. Maximilian Schachmann a Jakob Fuglsang sa prepadli na štvrtú, resp. piatu priečku. Domenico Pozzovivo sa vyšplhal o dve miesta nahor.

10 2 Esteban Chaves Team BikeExchange+ 04:29

Zajtra je na programe najťažšia etapa pretekov Okolo Švajčiarska, ktorou tento najprestížnejší týždňový cyklistický sviatok skončí.