7. etapa Okolo Švajčiarska 2021: Rigoberto Uran v časovke ukázal, že nestarne

7. etapa Okolo Švajčiarska 2021

Sobota 12. júna patrila ťažkým súbojom proti chronometru. O ne sa postarala 7. etapa pretekov Okolo Švajčiarska 2021, ktoré vyvrcholia zajtra. Profilovo išlo o horskú časovku jednotlivcov, počas ktorej cyklisti nabrali nadmorskú výšku aj viac ako 2000 metrov nad morom. Dnešok bol teda rozhodne jedným z kľúčových dní v rámci boja o žltý dres víťaza pretekov. Najrýchlejšie 23-kilometrov dlhou traťou prešiel Rigoberto Uran (EFN). Na druhom mieste skončil Julian Alaphilippe (DQT) a na treťom domáci Gino Mäder (TBV). Na čele celkovej klasifikácie nedošlo k zmene. Naďalej vedie Richard Carapaz (INS),

Ako prebiehala etapa?

Obrázok

Úvod v réžii Jonasa Rutscha

V prvej polovici štartovej listiny dnešnej časovky sa nachádzalo viacero známych mien ako napríklad Luke Rowe (INS), Janick Steimle (DQT) či Mark Soler (MOV). No bol to práve Jonas Rutsch (EFN), kto stanovil v tom čase najrýchlejší čas. Trasu s ťažkým stúpaním a technickým zjazdom zvládol za 37 minút a 37 sekúnd a Marcovi Solerovi (MOV) nadelil takmer polovicu minúty.

Prichádzajú špecialisti

Druhá polovica štartového poľa časovky nepozostávala iba z favoritov na celkové poradie ale taktiež z viacerých špecialistov na súboje s časom. Medzi prvými v druhej časti dňa vyštartoval napríklad Rohan Dennis (INS), ktorý sa musel popasovať s nepríjemným protivetrom, či vracajúci sa Tom Dumoulin (TJB). O jeho plánoch na druhú časť tohtoročnej sezóny sa dozvieme až po olympiáde v Tokiu. Na trať sa vydal aj Soren Kragh Andersen (DSM), ktorý neskrýval veľké odhodlanie. Napokon, bol to práve on, kto v cieli stanovil nový najlepší čas (37 minút a 6 sekúnd).

Dlho sa však v líderskom kresle neohrial, pretože ho z neho hneď “vykopol” práve Tom Dumoulin (TJB) s časom 36:58. Prekvapenie však prišlo vzápätí v podobe Gina Mädera (TBV), ktorý o dve sekundy porazil Toma Dumoulina.

Obrázok

Vyvrcholenie

Záverečné dejstvo časovky jednotlivcov začalo veľkolepo – čo favorit na zisk žltého dresu, to výborný medzičas na vrchole stúpania. Rozhodujúci bol však najmä zjazd do cieľového Andermattu. Naopak, nedarilo sa Maximilianovi Schachmannovi (BOH) a Jakobovi Fuglsangovi (AST), ktorí v stúpaní veľa stratili. Pódium sa tak otvorilo ďalším pretekárom.

Prvým z GC jazdcov s výrazným náskokom bol Rigoberto Uran (EFN), ktorý porazil Gina Mädera o viac ako 50 sekúnd. Rigoberta nezdolal ani Julian Alaphilippe (DQT). Úradujúci majster sveta sa zaradil na priebežné druhé miesto, na ktorom aj ostal po skončení etapy. Potom do cieľa prišla dvojica Schachmann – Fuglsang. Obaja sa zaradili do druhej desiatky výsledkovej listiny. Žltý dres si udržal Richard Carapaz (INS) vďaka kvalitnému výkonu. Zo svojho náskoku však stratil. Najmä v porovnaní s Rigobertom Uranom.

7. etapa Okolo Švajčiarska 2021: priebežné celkové poradie

V celkovej klasifikácii sa na samotnom čele neudiala zmena – naďalej vedie Ekvádorčan Richard  Carapaz (INS). Avšak, cyklisti sa na iných priečkach premiešali. Na druhé miesto sa dostal Rigoberto Uran, ktorý zaostáva iba o 17 sekúnd. Tretie miesto si udržal Julian Alaphilippe. Maximilian Schachmann a Jakob Fuglsang sa prepadli na štvrtú, resp. piatu priečku. Domenico Pozzovivo sa vyšplhal o dve miesta nahor.

10 2 Esteban Chaves Team BikeExchange+ 04:29

Zajtra je na programe najťažšia etapa pretekov Okolo Švajčiarska, ktorou tento najprestížnejší týždňový cyklistický sviatok skončí.