Bretagne Classic: Vanmarcke dokonale zvládol koncovku

zdroj: Sep Vanmarcke, twitter.com/RitaLoureiro9

Kalendár World Tour dnes pokračoval jednodňovou klasikou. Tentokrát to bola Bretagne Classic alebo známa ako GP Plouay. Na jazdcov bolo pripravených veľmi ťažkých 247 kilometrov. V profile bude čakať 12 stúpaní. Začiatok i koniec je v mestečku Plouay, ktoré patrí do depártmentu Morbhihan. Nachádza sa ako už názov napovedá v Bretónsku a žije to necelých 5 tisíc obyvateľov. Prvenstvo z minulého roka obhajuje Belgičan Oliver Naesen (ALM). Keďže dnes čakala poriadna porcia kilometrov, tak štart bol o 10:40 miestneho času. Do úniku dňa sa dostala francúzska štvorica Romain Sicard (Direct Energie), Romain Combaud (Delko Marseille Provence), Anthony Perez (Cofidis) a Johan Le Bon (Vital Concent).

Štvorka v úniku si postupne vypracovala náskok blížiaci sa k 7 minútam. Postupne však klesal a v polovici pretekov bol tesne nad 5 minútami. Presne tretina jazdcov v dnešnom štartovom poli bola i na minulotýždnovej jednorázovke v Hamurgu. O dvadsať kilometrov neskôr náskok klesol na úroveň troch minút a tak únik vedel, že to dnes nedopadne dobre. Na čele pelotón diktoval tempo tím AG2R la Mondiale. 85 kilometrov pred cieľom bola strata pelotónu už len minúta. O ďalších 10 kilometrov už bol únik definitívne zlikvidovaný a začínali sme od znova. Na stúpaní Côte de Kallforn zaútočil Oliver Naesen (ALM), no po šotolinovom úseku o 3 kilometre neskôr bol dostihnutý.

Freneticlké preteky pokračovali. Ďalším útočníkom bol Sep Vanmarcke (EFD). Belgičan taktiež neuspel, no hlavné pole favoritov obsahovalo už len približne 30 jazdcov. Medzi nimi nechýbal európsky šampión a veľký favorit Elia Viviani (DQT). K ruke mal ďalších troch domestikov a chystal sa na ďalšie víťazstvo. Štvoricu jazdcov tam mal i Lotto-Soudal, no útok musel prísť pred záverečným dojazdom. Do veľkých problémov sa dostal Oliver Naesen (ALM), ten strácal 25 sekúnd na skupinu a vyplytval veľa síl na dostihnutie. Na Côte de Marta začal mať problémy Viviani (DQT) a súperi pochopiteľne ešte pridali.

Záver

Na stúpaní Côte de Ty Marrec bola na čele trojica Benoot (LTS), Haig (MTS) a Vanmarcke (EFD). Trojica spolupracovala veľmi dobre a čoskoro mali 40 sekúnd na prenasledovateľov. Za nimi sa nespolupracovalo a to dávalo trojici veľké šance. 7 kilometrov pred cieľom mali 50 sekúnd a už určite víťaz bude z tejto trojice. Posledné stúpanie zvládli spoločne a 3 km pred cieľom začali taktické šachy. Benoot (LTS) nastúpil ako prvý, no Vanmarcke (EFD) ho nepustil. Austrálčan už nemal síl. Jazdec Education First následne vyštartoval a pohľadom sa doslova vysmial súperom a zaslúžene opanoval dnešnú klasiku.

Dojazd

Profil Bretagne Classic:

bretagne classic profil

Výsledky:

1.Sep Vanmarcke (Bel)EFD06:12:23
2.Tiejs Benoot (Bel)LTS00:00:03
3.Jack Haig (Aus)MTS
4.Michael Valgren (Den)DDD00:00:20
5.Amund Jansen (Nor)TJB
6.Benoit Consefroy (Fra)ALM
7.Greg Van Avermaet (Bel)CCC
8.Tim Wellens (Bel)LTS00:00:22
9.Florian Senechal (Fra)ALM00:00:28
10.Eduard Prades(Spa)MOV

 

Zdroj: bretagne-classique-ouest-france.bzh, procyclingstats.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár