Carapaz vedie, Roglič stratil. Daždivú 6. etapu Vuelta 2020 vyhral Ion Izagirre

Vuelta a España 2020
Ion Izagirre 6. etapa Vuelta a Espaňa, vedie Carapaz

zdroj: ©PHOTOGOMEZSPORT2020

6. etapa Vuelta a España 2020 pripravila vrchársku skúšku pre pretekárov. Vrchársku etapu vyhral Ion Izagirre (AST). Zmeny sa diali aj v celkovom poradí. V ťažkých podmienkach sa Richard Carapaz (INS) udržal v prednej skupine favoritov a je v červenom drese. Primož Roglič (TJB), Dan Martin (ISN) či Enric Mas (MOV) zo skupiny odpadli.6. etapa Vuelta a España 2020 mala 146,4 kilometrov v Pyrenejách. Záverečnému kopcu predchádzali tri menšie stúpania druhej a tretej kategórie. Záver mal 14,6 kilometrov o priemernom sklone 4,6%. Jednalo sa však o nepravidelné stúpanie so zmenami sklonu. Niektoré úseky boli v podstate rovinaté, ale našli sa aj sedempercentné pasáže. Posledná etapa pred prvým dňom voľna ešte sľubovala veľkú drámu.

Etapa zmenila svoj profil, keď z nej bol vynechaný cieľ na stúpaní Col du Tourmalet. Francúzske úrady nedovolili usporiadanie podujatia na ich území.

6. etapa Vuelta a España 2020 – profil:

6. etapa Vuelta a España 2020
zdroj: lavuelta.es

Priebeh etapy

Počas celého horského dňa pršalo a bolo chladno, pod 7 stupňov. Na začiatku etapy sa po viacerých útokoch a zoskupeniach úniku na čele vytvorila 20-členná skupina.

Z nej na predposlednom stúpaní dňa zaútočil Gorka Izagirre (AST), ale ešte na päte posledného kopca ho dostihli ďalší jazdci zo skorého úniku Cattaneo (DQT), Cavagna (DQT), Henao (UAE), G. Martin (COF), Zimmermann (CCC), Costa (UAE), Ion Izagirre (AST), Van Baarle (INS), Storer (SUN), Woods (EFD) boli v hre o etapu.

Na pelotón mali náskok dvoch minút. Na chvíľu z hlavnej skupiny odpadol Primož Roglič (TJB). Slovinský líder Vuelty sa dokázal s pomocou tímových kolegov 22 kilometrov pred koncom dostať naspať.

Situáciu ale využil tím Movistar a nastolil tvrdé tempo. Hlavná skupina bola už dosť zriedená, ale boli v nej všetci favoriti.

Ion Izagirre vyhral 6. etapu z úniku

Spomínaná 11-členná skupina bola aj v posledných kilometroch na čele a bojovala o etapu. Útok vo veľmi ťažkých poveternostných podmienkach vyskúšal Michael Woods, ale nevyšlo to.

Tri kilometre pred koncom zo skupinky nastúpil Ion Izagirre (AST) a dostal posledných jazdcov z úniku ako Costa, Woods, Martin alebo Van Baarle na väčší odstup.

Baskický jazdec Ion Izagirre (AST) vyhral 6. etapu Vuelta a España 2020 s náskokom 25 sekúnd na Woodsa a Ruia Costu. Najprv nemusel v úniku pracovať, keďže jeho brat Gorka útočil ďaleko pred cieľom. 31-ročný Španiel získal 13. profesionálne víťazstvo v kariére a dokázal, že najlepší je vo veľmi ťažkých podmienkach. Zároveň je ďalším jazdcom, ktorý dokončil svoju zbierku zo všetkých troch Grand Tours (Giro d’Italia, Vuelta a Espaňa, Tour de France).


Roglič a Mas stratili čas, Carapaz či Carthy najsilnejší

Na poslednom stúpaní sa odohrávali druhé preteky. Najprv sa De la Cruz (UAE) či Gaudu (FDJ) pokúšali oddeliť z 30-člennej grupy, ktorú stále viedol Movistar. Silný sa zdal byť nástup víťaza druhej etapy Marca Solera (MOV). Zvyšok pelotónu sa začal trieštiť.

Prvou veľkou stratou bol muž v červenom drese Primož Roglič (TJB), ktorý dnes vôbec nevyzeral najlepšie. Jeho slabú chvíľu využil tretí muž celkovej klasifikácie Richard Carapaz (INS) a zaútočil so štyrmi kilometrami do cieľa.

V novo-vytvorenej Carapazovej skupine boli z celkových favoritov Soler, Poels (TBM), De la Cruz či Großschartner (BOH). V poslednom kilometri z tejto skupiny útočil Hugh Carthy (EFD) a z favoritov skončil v etape ako prvý, na víťaza stratil 48 sekúnd.

Carapaz a Soler Vuelta a Espana 2020
Carapaz a Soler. ©PHOTOGOMEZSPORT2020

Víťaz Giro d’Itaia 2019 Carapaz na neho stratil sedem sekúnd. V závere sa zlomil aj Dan Martin (INS) a bol o 28 sekúnd pomalší ako Ekvádorčan. Roglič dokázal v závere limitovať svoje straty. Na Carapaza stratil 43 sekúnd.

Ešte väčšie manko dnes nabral líder Movistaru Enric Mas (MOV). Ten do cieľa prišiel 5 sekúnd po Rogličovi.

Dnes síce nastali malé rozdiely, ale čo-to napovedali o forme jednotlivých aktérov v celkovom poradí.

Celkové poradie vedie Carapaz

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa INEOS Grenadiers (@ineosgrenadiers),


Richard Carapaz (INS) je novým lídrom Vuelta a Espaňa. Na druhé miesto sa so stratou 18 sekúnd presunul Hugh Carthy (EFD), ktorý dnes podal jeden zo svojich najlepších výkonov kariéry. Tretí je víťaz tretej etapy Dan Martin (INS) s 20 sekundami.

27-ročný Carapaz patril pred pretekmi k najväčším favoritom na titul. Pravdepodobne je najsilnejším vrchárom na podujatí, do konca ostáva ešte 12 etáp. Prvá päťke v približne jednej minúte ešte sľubuje veľkú drámu.Primož Roglič dnešnú krízu prežil a má iba polminútové manko. To by nemalo byť nič strašné, keďže na programe je ešte časovka, ktorá mu vyhovuje. Uvidíme však, či to nejde o pokles formy 30-ročného Slovinca, ktorý má za sebou aj veľmi náročnú Tour de France. Piaty je Enric Mas, ktorý stráca už viac ako minútu.

Posunuli sa aj Großschartner či SolerEsteban Chaves (MTS) prišiel tesne po Rogličovi a je ôsmy. Do top 10 sa dostali De la Cruz a Alejandro Valverde (MOV).

6. etapa Vuelta a España 2020 – výsledky:

1.Ion Izaguirre InsaustiSpaAST3:41:00
2.Michael WoodsCanEFD0:00:25
3.Rui CostaPorUAE
4.Rob PowerAusSUN0:00:27
5.Michael ValgrenDenNTT
6.Guillaume MartinFraCOF
7.Mattia CattaneoItaDQT0:00:38
8.Hugh CarthyGBrEFD0:00:48
9.Gorka Izagirre InsaustiSpaAST0:00:53
10.Sergio Luis Henao MontoyaColUAE0:00:55

6. etapa Vuelta a España 2020 – priebežné celkové poradie:

1.Richard CarapazEcuINS24:34:39
2.Hugh CarthyGBrEFD0:00:18
3.Daniel MartinIrlISN0:00:20
4.Primoz RoglicSloTJB0:00:30
5.Enric MasSpaMOV0:01:07
6.Felix GrossschartnerAutBOH0:01:30
7.Marc SolerSpaMOV0:01:42
8.Esteban ChavesColMTS0:02:02
9.David De la CruzSpaUAE0:02:46
10.Alejandro ValverdeSpaMOV0:03:00

Zdroj: lavuelta.es 


  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár