Critérium du Dauphiné: Mühlberger na páske takmer zaskočil Alaphilippa

Zdieľaj článok:

Tradičné prípravné podujatie pred Tour de France Critérium du Dauphiné malo dnes na programe najdlhšiu, šiestu etapu. Tá mala 229 kilometrov a kopcovitý profil. Po zvlnenom strede etapy prišlo na rad stúpanie Col de Beaune (8,1 km; 6%). Po ňom sa zjazdom finišovalo v meste Saint-Michel-de-Maurienne. Pelotón sa dostal pod Alpy vo francúzskom regióne Rhône-Alpes.

Únik dnes vytvorili silní borci Alessandro De Marchi (CCC), Gregor Mühlberger (BOH) a Julian Alaphilippe (DQT). Počas väčšej časti etapy pršalo a jazdcom to nezľahčoval ani protivietor. Utečenci si postupne vytvorili náskok 14 minút, čiže pelotón im poskytol dostatok priestoru na súperenie o etapový vavrín. Rozdiel sa nezmenšoval a trojica dlho vedela, že jeden z nich dnes zdvihne ruky nad hlavu. Papierovo najsilnejším jazdcom bol  z úniku Alaphilippe. Mühlberger vie taktiež predviesť dynamickú útok. De Marchi je typickým tempárom bez dobrého šprintu, no s veľkou odolnosťou.

Na vrchárskych prémiách zbieral body Francúz Alaphilippe a dostal sa do vedenia v súťaži o bodkovaný dres. V tejto klasifikácii sa nachádzal vysoko po aktívnej druhej etape. Aj pred posledným stúpaním mali lídri náskok 9 minút. Hlavné pole viedli viaceré tímy ako Astana, Ineos, Jumbo-Visma alebo Mitchelton-Scott udržujúc vedúceho Adama Yatesa (MTS) v bezpečí.

Po zdvihnutí cesty sa únik držal pokope, dvakrát skúšal útoky Alaphilippe, no Mühlberger dokázal spokojne reagovať a De Marchi sa konštantným tempom vedel dolepiť. V najväčšej výhode bol Alaphilippe, ktorý mohol zaútočiť na stúpaní, v zjazde a prípadne sa mohol spoľahnúť aj na silný šprint.

Pred vrcholom posledného kopca v jednoduchších sklonoch chcel nohy súperov otestovať Talian De Marchi, nevyšlo to. Nabudil tým Mühlbergera, ktorý jazdca CCC na pár metrov odtrhol, no vrátil sa. Spojenie netrvalo dlho a Rakúšan opäť nastúpil. Po ďalšom spojení ešte sily pozbieral De Marchi a vystrelil poslednýkrát bez úspechu. Zrýchlenie opäť predviedol Mühlberger a do zjazdu prišiel s Alaphilippom na kolese. De Marchi už nemal čo ponúknuť a stratil kontakt.

Záver

Technický zjazd na úzkej ceste prešiel väčšinou na špici jazdec Bory, Alaphilippe nechcel riskovať. Do posledného kilometra prišiel prvý Mühlberger a na šprint trpezlivo čakal Alaphilippe. 150 metrov pred koncom z prvej pozície začal šprintovať rakúsky jazdec, neskôr sa od jeho kolesa odtrhol Francúz. Bol to veľmi vyrovnaný rýchlostný súboj a po prejdení pásky sa nevedelo, kto vyhral.

Napokon sa ukázalo, že Julian Alaphilippe vyhral etapu iba o pár centimetrov. 25-ročný Gregor Mühlberger sa statočne popasoval s rolou outsidera a takmer zaskočil lídra UCI rebríčka. Ten však ako skúsený jazdec v závere „hodil“ bicykel, čo mu pomohlo k víťazstvu. Po definitívnom oznámení výsledku mu určite odľahlo, čo dal jasne najavo. Tretí došiel De Marchi s odstupom 22 sekúnd.

27-ročný Julian Alaphilippe získal desiate víťazstvo v sezóne, čím potvrdil svoju dominanciu v roku 2019.  Ide o 36. prvenstvo tímu Deceuninck – Quick Step. Po prestávke sa Francúz spoľahlivo vrátil na víťaznú vlnu. Medzi jeho najväčšie tohtoročné úspechy patrí zásah na Strade Bianche, Miláno – San Remo a Valónskom šípe.

Celkové poradie

Team Ineos sa držal na špičke zriedeného pelotónu počas väčšiny stúpania, dlho ťahal Michal Kwiatkowski (INS). Všetci favoriti došli pokope a celkové poradie sa tak nemenilo. Skupina s Adamom Yatesom (MTS) došla s mankom 6 minút a 10 sekúnd. Brit je stále na čele celkovej klasifikácie. O tej sa rozhodne v posledných dvoch etapách závodu. Na rad prídu ťažké alpské etapy.

S kopcovitým terénom si nedokázal poradiť klasikár Wout van Aert (TJB) a prišiel o biely dres. Najlepším mladým jazdcom sa stal Bjorg Lambrecht (LTS). Alaphilippe je na čele vrchárskej súťaže. Tú bude chcieť získať hlavne na blížiacom sa Tour de France.

Posledný kilometer:

Profil:

Výsledky 6. etapy:

1. Julian Alaphilippe (Fra) DQT 6:00:54
2. Gregor Mühlberger (Aut) BOH
3. Alessandro De Marchi (Ita) CCC 0:00:22
4. Wout Poels (Ned) INS 0:06:10
5. Gorka Izagirre Insausti (Spa) AST
6. Jakob Fuglsang (Den) AST
7. Jack Haig (Aus) MTS
8. Adam Yates (GBr) MTS
9. Nairo Quintana (Col) MOV
10. Alexey Lutsenko (Kaz) AST

Celkové poradie:

1. Adam Yates (GBr) MTS 23:35:04
2. Dylan Teuns (Bel) BMT 0:00:04
3. Tejay Van Garderen (USA) EFD 0:00:06
4. Jakob Fuglsang (Den) AST 0:00:07
5. Steven Kruijswijk (Ned) TJB 0:00:24
6. Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:25
7. Emanuel Buchmann (Ger) BOH 0:00:26
8. Alexey Lutsenko (Kaz) AST 0:00:30
9. Nairo Quintana (Col) MOV 0:00:40
10. Wout Poels (Ned) INS

Zdroj: www.criterium-du-dauphine.fr

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.