Critérium du Dauphiné: Na stúpaní Valmorel dosiahol Ír prvé víťazstvo v sezóne

zdroj: twitter.com/CiclismoInter

Zdieľaj článok:

Piata etapa 70. ročníka Critérium du Dauphiné mala 130 kilometrov a obsahovala tri kategorizované stúpania. Prvé dve sa nachádzali v prvej polovici trasy. Posledný kopec patril do najvyššej kategórie HC. Bol dlhý 12,7 kilometra a priemerný sklon dosahoval hodnotu 7%. Práve na vrchole VC Valmorel sa nachádzal aj cieľ etapy vedúcej z mesta Grenoble.

Na prvom stúpaní vyhral vrchársku prémiu Dario Cataldo (AST), ktorý si vylepšil pozíciu na čele súťaže o kráľa hôr. Únik dňa vytvorilo 9 jazdcov: Dario Cataldo, Edward Ravasi (UAE), Nicolas Edet (Cofidis), Carlos Verona (MTS), Laurens De Plus (QST), Matteo Fabbro (KAT), Alexis Gougeard (ALM), Bruno Armirail (FDJ) a Thomas De Gendt (LOT).

Títo jazdci prešli rovinatú časť trasy. Z úniku zostali do záverečného stúpania do Valmorel Nicolas Edet a Laurens De Plus. Do posledných desiatich kilometrov sa s nimi držal ešte Edward Ravasi, ale pelotón si všetkých postrážil. 5 kilometrov do cieľa bol pohltený aj posledný bojovník, Francúz Edet. O správne tempo hlavnej skupiny sa starali tímy Sky a Mitchelton-Scott.

3,7 kilometra pred cieľom výskušal šťastie Marc Soler (MOV), víťaz tohtoročnej edície Paríž – Nice. Tento útok vyprovokoval Adama Yatesa (MTS), ktorého nasledovala väčšina hlavných favoritov. Z tejto skupiny onedlho nastúpil Daniel Martin (UAE), ktorý sa 3 kilometre pred cieľom vydal na sólovú jazdu. Bolo už isté, že žltý dres dnes zmení majiteľa. Gianni Moscon (SKY) totiž nestačil na väčšinu vrchárov. Na pomoc mu prišiel aj Michal Kwiatkowski (SKY), ktorý sa taktiež rozlúčil s ambíciami na celkové víťazstvo.

Martinove tempo bolo silné. V poslednom kilometri sa od Romaina Bardeta (ALM) odtrhol Thomas Geraint (SKY). Brit začal sťahovať čas Martina a v 10-percentnom stúpaní predviedol skvelé tempárske zručnosti. Etapu ovldáol Dan Martin. Pre 31-ročného Íra ide o prvé víťazstvo v tejto sezóne a aj v novom tíme. Druhý skončil Thomas a a tretie miesto obsadil Adam Yates.

Poradie v celkovej klasifikácii:

Vďaka dobrému výkonu v samotnom závere stratil Thomas na víťaza iba 4 sekundy. Britský jazdec sa dostal na čelo celkovej klasifikácie a na druhého Damiana Carusa (BMC) má náskok minútu a deväť sekúnd. Pódium uzatvára Gianni Moscon (SKY). Prepad zaznamenal aj Kwiatkowski, ktorý je na piatom mieste v GC.