Critérium du Dauphiné: Teuns na páske premohol Martina

Druhá etapa pretekov Critérium du Dauphiné mala 180 kilometrov. Trasa medzi francúzskymi mestami Mauriac a Craponne-sur-Arzon v strednej časti krajiny mala profil ovešaný ôsmimi kategorizovanými stúpaniami. Posledné Saint-Victor-sur-Arlanc (3,2 km; 8,9%) sa nachádzalo 18 km pred mierne zvlneným záverom.

Prvé časti etapy boli dosť hektické, keď sa do úniku dostalo plno zaujímavých mien. V skupine sa nachádzal aj Julian Alaphilippe (DQT), ktorý pozbieral prvé miesta na prvých piatich kopcoch. Francúz, ktorý bodkovaný dres obhajuje aj na Tour de France, získal 12 bodov. To na priebežného lídra klasifikácie Caspera Pedersena (SUN) nestačilo. V skorom úniku sa nachádzal aj Tom Dumoulin (SUN). Útočníci vydržali do značky 35 km do cieľa.

V chladnom a daždivom počasí to tak vyskúšali iní. V novom úniku sa nachádzali napríklad Dylan Teuns (TBM), Philippe Gilbert (DQT), Guillaume Martin (Wanty-Gobert), Petr Vakoč (DQT) alebo Nils Politt (ISN). Tí si vypracovali náskok 40 sekúnd na zriedený pelotón s hlavnými favoritmi na celkové poradie. V ňom sa už nenachádzal držiteľ žltého dresu Edvald Boasson Hagen (DDD). Po jeho včerajšom víťazstve sa vedelo, že dnes sa bude líder meniť.

Na kopci Côte de Saint-Victor-sur-Arlanc atakovali Martin Teuns. Ostatní členovia ich skupiny nedokázali reagovať a táto francúzsko-belgická dvojica sa osamostatnila na čele s príjemnou časovou výhodou.

Za nimi útočili hlavní vrchári. Na poslednom stúpaní nastúpil Thibaut Pinot (FDJ) a bezprostredne sa ho chytil Michael Woods (EFD). Pridali sa k nim Adam Yates (MTS), Chris Froome (INS), Jakob Fuglsang (AST) a Nairo Quintana (MOV). S tempom mali problém Dan Martin (UAE), Romain Bardet (ALM), Richie Porte (TFR) alebo Steven Kruijswijk (TJB).

Záver

Náskok vedúceho dua bol v posledných 5 km dostatočný na to, aby sa začali pripravovať na súboj o víťazstvo. Profil už nebol tak náročný. V poslednej zákrute vrcholil pozičný súboj. Šprint najprv v posledných 200 metrov otvoril domáci Martin, ktorý mal istý čas navrch. Napokon však svoju rýchlosť potvrdil klasikár Teuns, ktorý v úplne posledných metroch predbehol 26-ročného jazdca pro-konti tímu Wanty-Gobert.

Skupina GC favoritov došla za nimi so stratou 13 sekúnd, finišoval aj v nej Petr Vakoč. Čech tak zaznamenal prvé umiestnenie v top-10 od svojho návratu na cesty po ťažej kolízii s nákladným autom.

Ďalšia grupa vrchárov došla s mankom 44 sekúnd na víťaza etapy.

Celkové poradie

27-ročný Teuns sa dostal do žltého dresu pre lídra pretekov. Martin je druhý, Dán Fuglsang s rozdielom 20 sekúnd tretí.

Posledný kilometer:

Záber z cieľovej čiary:

Profil:

Výsledky 2. etapy:

1.Dylan Teuns (Bel)TBM4:12:41
2.Guillaume Martin (Fra)Wanty-Gobert
3.Jakob Fuglsang (Den)AST0:00:13
4.Thibaut Pinot (Fra)FDJ
5.Michael Woods (Can)EFD
6.Alexey Lutsenko (Kaz)AST
7.Petr Vakoc (Cze)DQT
8.Nairo Quintana (Col)MOV
9.Wout Poels (Ned)INS
10.Adam Yates (GBr)MTS

Celkové poradie:

1.Dylan Teuns (Bel)TBM7:37:03
2.Guillaume Martin (Fra)Wanty-Gobert0:00:03
3.Jakob Fuglsang (Den)AST0:00:20
4.Alexey Lutsenko (Kaz)AST0:00:21
5.Nairo Quintana (Col)MOV0:00:24
6.Michael Woods (Can)EFD
7.Wout Poels (Ned)INS
8.Chris Froome (GBr)INS
9.Thibaut Pinot (Fra)FDJ
10.Adam Yates (GBr)MTS

Zdroj: www.criterium-du-dauphine.fr

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár