Fabio Jakobsen bol najrýchlejší a má druhý triumf (8. etapa Vuelta 2021)

Vuelta a España 2021
Fabio Jakobsen 8. etapa Vuelta 2021

zdroj: ©Photogomezsport

8. etapa pretekov Vuelta a Espaňa 2021 ponúkla ďalšie šprintérske rozuzlenie. V závere bol najrýchlejší Holanďan Fabio Jakobsen (Deceuninck – Quick-Step), ktorý získal svoje druhé víťazstvo na pretekoch. 

Jakobsen v závere stratil kolesá svojho vlaku, ale 300 metrov pred cieľom sedel na kolese Juana Sebastiana Molána (UAE) až na šiestej pozícii. Dvesto metrov pred koncom vyrazil a bol jednoznačne najrýchlejší.

Druhý skončil Talian Alberto Dainese (DSM), z horšej pozície špurtoval tretí Belgičan Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix).

Moláno (UAE) bol následne penalizovaný za nebezpečný šprint. Kolumbijčan pôvodne skončil na šiestej priečke.

Primož Roglič (TJB) a ostatní jazdci na celkové poradie finišovali bezpečne v pelotóne bez strát. Slovinec je stále v červenom drese.

Vďaka 50 bodom v cieli sa Fabio Jakobsen dostal späť do zeleného dresu. Vedie so 180 bodmi na konte, druhý Philipsen stráca 16 bodov.

Fabio Jakobsen po etape:

„Byť tu opäť je veľmi špeciálne. Tím urobil perfektnú prácu, dostali pelotón do vysokej rýchlosti. Trochu som svojich kolegov stratil, ale stále som bol v dobrej pozícii. V zákrute som spustil svoj šprint 200 metrov do konca a bol som najrýchlejší. 

Bolo to o načasovaní. V predošlých etapách som dvakrát začal príliš neskoro, tentokrát som však všetko urobil správne. Som nesmierne šťastný, som vďačný za to, že tu môžem byť. Dnes je tu s nami aj Patrick Lefevere [šéf tímu, pozn. red.], som si istý, že je rád.“

24-ročný Holanďan získal štvrté víťazstvo po návrate na cesty v apríli. V auguste minulého roka utrpel devastačné zranenia v páde na Okolo Poľska. Po veľkom množstve operácií sa víťazne vrátil na Okolo Valónska. Neskôr získal zatiaľ dve etapy na Vuelte – pretekoch, kde pred dvoma rokmi získal rovnaký počet triumfov.

Jakobsen v poslednom kilometri (video):

Nalini - procycling

Profil – 8. etapa La Vuelta a Espaňa 2021:

8. etapa Vuelta a Espaňa 2021
8. etapa Vuelta a Espaňa 2021. ©Unipublic

Juhovýchod Španielska priniesol pomerne jednoduchý deň. Finišovalo sa na úzkom polostrove v Stredozemnom mori La Manga del Mar Menor. Na rovinatej trase dlhej 173,7 km sa nastúpalo 1000 výškových metrov.

Bolo 31 ºC. Horzil silný východný vietor v druhej polovici na otvorených pobrežných cestách.

Ako dnes prebehla 8. etapa Vuelta a Espaňa 2021?

Do pretekov už nenastúpil Alejandro Valverde (MOV). 41-ročný jazdec podľa najnovších správ úspešne podstúpil operáciu kľúčnej kosti. Zranenie utrpel v páde v piatok.

Malý únik s malou šancou

Ander Okamika (Burgos-BH), Aritz Bagues (Caja Rural-Seguros RGA) a Mikel Iturria (Euskaltel-Euskadi) sa v prvých kilometroch dostali do úniku dňa.

Brejk bol kontrolovaný skrze šprintérske tímy Deceuninck – Quick-Step a Alpecin-Fenix. Trojička mala náskok najviac štyroch minút, ale dostihnutá bola už 36 km pred cieľom.

 

Na šprintérskej prémii vyhral Bagues. Z pelotónu si po 13 bodov prišiel Jasper Philipsen v zelenom drese, po 10 Arnaud Démare. Jakobsen sa do špurtu o body nezapojil.

Z pretekov odstúpil odolný šprintér Davide Cimolai (ISN). Posledné dva dni mal opuchnuté koleno po páde. Po Madsowi Würtzovi a Alexandrovi Catafordovi je tretím odídencom z tímu Israel Start-Up Nation.

Nalini - procycling

 

Pokus o terezíny

38 km pred cieľom prišla očakávaná hrozba vetra. Na špicu pelotónu sa posadil tím Astana Premier-Tech, ktorý v nasledujúcich kilometroch rozdelil pelotón na tri skupiny.

Z jazdcov na celkové poradie bol vzadu Giulio Ciccone (TFR). Trek-Segafredo tak mal čo robiť. K tempu sa pridali UAE Team Emirates a INOES Grenadiers. 30 km pred koncom sa však všetky skupinky spojili. Vietor totiž ustál a strany ciest sa zakryli.

Bitka o pozície

V posledných 25 km sa tempo zvýšilo a začala klasická bitka o pozície, medzi šprintérskymi i vrchárskymi zostavami. Cieľ nebol technický, v podstate išlo o priamu cestu priamo v mori.

V bezpečí na špici zostávali INEOS Grenadiers, Movistar Team, Astana Premier-Tech i Bahrain – Victorious. V posledných desiatich kilometroch boli vlaky pre Jakobsena, Démara a Philipsena skryté a vyčkávali na správnu chvíľu.Prišla v posledných šiestich kilometroch, keď sa na vzduchu objavil Josef Černý (DQT). Zvyšok sa niesol vo vedení práve belgickej zostavy. Pridala sa aj viditeľná formácia Groupama – FDJ, či BORA – hansgrohe a UAE Team Emirates.

Vyhral Fabio Jakobsen

Dva kilometre pred cieľom nastúpil Jetse Bol z Burgos-BH, ale bol dostihnutý Trentinom na čele.

Nakoniec došlo ku chaotickému šprintu, kde žiaden tím nemal presilu. Do poslednej miernej zákruty vchádzal ako prvý Florian Sénéchal (DQT). jeho kolega Jakobsen si na vnútornej stope vybojoval nejaké pozície a šprintovať začal ešte pred Philipsenom.

Arnaud Démare mal svoj vlak rozbitý, skončil na šiestej priečke pre zlú pozičnú jazdu.

Nalini - procycling

 

8. etapa Vuelta a Espaňa 2021 – výsledky:

01Fabio JakobsenDeceuninck-Quick Step03:56:05
02Alberto DaineseTeam DSM+ 00
03Jasper PhilipsenAlpecin-Fenix+ 00
04Jordi MeeusBORA-hansgrohe+ 00
05Sebastian MolanoUAE Team Emirates+ 00
06Itamar EinhornIsrael Start-Up Nation+ 00
07Arnaud DémareGroupama-FDJ+ 00
08Michael MatthewsTeam BikeExchange+ 00
09Martin LaasBORA-hansgrohe+ 00
10Piet AllegaertCofidis+ 00
11Jon AberasturiCaja Rural-Seguros RGA+ 00

Celkové poradie pretekov Vuelta a Espaňa 2021:

01Primoz RoglicJumbo-Visma29:14:40
02Felix GroßschartnerBORA-hansgrohe+ 08
03Enric MasMovistar Team+ 25
04Miguel Ángel LópezMovistar Team+ 36
05Jan PolancUAE Team Emirates+ 38
06Egan BernalINEOS Grenadiers+ 41
07Jack HaigBahrain Victorious+ 57
08Sepp KussJumbo-Visma+ 59
09Aleksandr VlasovAstana-Premier Tech+ 01:06
10Adam YatesINEOS Grenadiers+ 01:22
11Giulio CicconeTrek-Segafredo+ 01:28
12Mikel LandaBahrain Victorious+ 01:42
13Fabio AruTeam Qhubeka NextHash+ 01:47
14David De La CruzUAE Team Emirates+ 02:14
15Louis MeintjesIntermarché-Wanty-Gobert+ 02:19
16Richard CarapazINEOS Grenadiers+ 02:48
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár