E3 Harelbeke: Terpstra zúročil dokonalú taktiku Quick-Stepu

zdroj: facebook.com/nikiterpstraracing

Klasikárske dianie dnes pokračovalo pretekmi E3 Harelbeke, známe aj ako malé Okolo Flámska. Jazdcov čakalo na štarte chladné počasie, a tak sa na prvé kilometre zabalili do viacerých vrstiev oblečenia. Už po niekoľkých kilometroch sa sformoval únik dňa v zložení Pim Ligthart z Roompot-Nederlandse Loterij, Damien Gaudin z Direct Energie, Kevin Van Melsen z Wanty-Groupe Gobert, Lukas Spengler z WB Aqua Protect Veranclassic, Truls Engen Korsaeth (AST), Nelson Oliveira (MOV), Simone Consonni (UAE) a Jeremy Lecroq z Vital Concept. Náskok vedúcej osmičky dosahoval v polovici pretekov pohodlných 6 minút.

Horúce chvíľky prišli v pelotóne ešte skôr ako bolo očakávané. Bohužiaľ sa o ne postaral hromadný pád, ktorý spravil škrt cez rozpočet aj štvorici lídrov – Sepovi Vanmarckemu (EFD), Arnaudovi Demarovi (FDJ), Michaelovi Matthewsovi (SUN) a Oliverovi Naesenovi (ALM). Bicykle leteli do poľa a pelotón sa následne rozdelil na dve časti. Druhá časť balíka nabrala ihneď minútovú stratu.

Bočný vietor a tím Quick-Step začal určovať tempo pretekov. Dopredu sa predralo duo Niki Terpstra (DQT) a Yves Lampaert (DQT), ktoré si 60 kilometrov pred páskou vypracovalo 40 sekundový náskok. Za nimi sa sformovala zaujímavá skupina s Petrom Saganom (BOH), Gregom Van Avermaetom (BMC), Tiesjom Benootom (LTS), Lukeom Durbridgeom (MTS), Damienom Gaudinom a trojicou z Quick-Stepu  – Gilbertom, Štybarom a Sénéchalom. Na taktickú hru Quick-Stepu sa odmietol prizerať Van Avermaet a na dláždenom úseku vytvoril solídnu medzeru. Philippe Gilbert takisto pochopil situáciu a svojho krajana si spolu s Benootom rýchlo dolepil. Až by sa nechcelo veriť, že takýto pohyb prišiel vyše 50 kilometrov pred cieľom.

Zatiaľ čo sa Gilbert viezol na zadnom kolese Van Avermaeta a Benoota, jeho tímový kolegovia sa vpredu úspešne bok po boku preniesli cez Paterberg aj Oude Kwaremont. Peter Sagan rýchlo pochopil, že preteky sú dávno stratené, a tak vyvesil nohy v štvrtej skupine.

Pred predposledným stúpaním dňa sa zozadu začala nebezpečne približovať tretia skupina so silným zložením – Vanmarcke, Stuyven, Naesen, Moscon, Štybar, Trentin, Küng a a Roelandts. Quick-Step chcel v tej chvíli dostať k vedúcej dvojici pomerne čerstvého Gilberta, avšak jeho pokus o doskočenie si vedúcej dvojice stroskotal. Druhá a tretia skupina sa následne spojili a Terpstra dal unavenému Lampaertovi na čele zbohom. Dvadsať kilometrov pred Harelbeke sa jeho náskok pohyboval na úrovni 30 sekúnd.

Spolupráca stíhajúcej deviatky však na rovine viazla a na bočnom vetre nechcel nikto spraviť ani o šliapnutie viac. Prebudenie prišlo v posledných piatich kilometroch. K nástupu zavelil postupne Trentin Van Avermaet, zatiaľ čo Štybar a Gilbert úspešne kontrolovali situáciu. Individuálna časovka Nikiho Terpstru nakoniec slávila úspech a perfektnú súhru Quick-Stepu podčiarkol druhým miestom Philippe Gilbert. Tretie miesto si v šprinte zabezpečil Greg Van Avermaet.

Výsledky:

1.Niki Terpstra (Ned)DQT05:04:18
2.Philippe Gilbert (Bel)DQT
3.Greg Van Avermaet (Bel)BMC
4.Oliver Naesen (Bel)ALM
5.Tiesj Benoot (Bel)LTS
6.Jasper Stuyven (Bel)TFR
7.Sep Vanmarcke (Bel)EFD
8.Gianni Moscon (Ita)SKY
9.Zdeněk Štybar (Cze)DQT
10.Stefan Küng (Swi)BMC

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár