Tour de France: Francúzi sa dočkali, najlepší vrchár ovládol Bastille day

Tour de France 2017

zdroj: twitter.com/letour

Zdieľaj článok:

Preteky Tour de France majú za sebou 13. etapu. Už na nultom kilometri tesne po štarte takmer predbehol rozhodcovské auto Thomas Voeckler z Direct Energie a Warren Barguil (SUN). Dopredu sa natlačila aj trojica Philippe Gilbert (DQT), Alessandro De Marchi (BMC) a Sylvain Chavanel z Direct Energie. Michael Matthews (SUN) stiahol na Marcela Kittela (DQT) na šprintérskej prémii dva body, a potom sa už k slovu dostali vrchári.  Na Col de Latrape si po 10 bodov prišiel De Marchi (BMC) a Barguil (SUN) si upevnil bodkovaný dres ziskom 8 bodov. Zozadu už dobiedzala španielska dvojica Mikel Landa (SKY) a Alberto Contador (TFR), ktorá šliapala na Col d’Agnes už v osamote. V zjazde už tradične exceloval Landa (SKY) a Contador (TFR) mal čo robiť, aby s Baskom udržal kontakt. Útok inicioval aj Nairo Quintana (MOV), ktorého však kontrolovali Michal Kwiatkovski (SKY) a Warren Barguil (SUN). O selekciu v zjazde mal záujem včerajší víťaz Romain Bardet (ALM). Chris Froome (SKY) a takisto Fabio Aru (AST) ale ostali pozorní a dali Francúzovi najavo, že touto cestou to dnes nepôjde. Medzičasom svoje pôsobenie na Tour ukončil Jakob Fuglsang (AST). Dánsky víťaz Dauphiné sa prezentoval na Tour v solídnej forme, ale so zlomeninami na ruke sa ostatné dva dni iba trápil na chvoste a jeho odstúpenie bolo najrozumnejším riešením. Pred vrcholom Mur de Péguère si to ku Contadorovi (TFR) a Landovi (SKY) doskočil Quintana (MOV) a Barguil (SUN). S náskokom dvoch minút na „žltú skupinu“ začala štvorica klesať do cieľa. Posledné stúpanie dňa poriadne precedilo štartové pole a v skupine favoritov sa začalo útočiť. Zo sedla sa niekoľkokrát zdvihol Froome (SKY), ale pravá akcia nastala v zjazde, kde sa išla úplná hrana. O etapovom triumfe sa nakoniec rozhodlo v šprinte čelnej štvorice. Na frustráciu z fotofinišu v Chambéry dal zabudnúť držiteľ bodkovaného dresu Warren Barguil (SUN) a v deň dobytia Bastily nadviazal na štvrtkovú francúzsku eufóriu.

Contador s plnou poľnou

V itinerári dnešnej etapy chýbal bufet, na čo sa jazdci museli dopredu pripraviť. Kým väčšina jazdcov si natlačila jedlo do vreciek na drese, Alberto Contador (TFR) si uskladnil zásoby veľmi svojsky. Dvojnásobný víťaz Tour si naložil občerstvenie do bidonu a nemusel sa viac stresovať. Aj keď vodu si musel brať pravidelne ako každý, človek na tohtoročnej Tour nikdy nevie, za čo mu rozhodcovia naparia penalizáciu.

Slováci na Tour de France

Na tomto podniku už nefiguruje ani jeden Slovák. Petra Sagana (BOH) komisári diskvalifikovali v štvrtej etape za neprimeraný šprint, keď sa vďaka tomu ocitlo na zemi niekoľko jazdcov. Odvolania nezabrali a tak sme prišli o veľkú hviezdu tohtoročnej Tour. Jeho brat Juraj Sagan (BOH) nesplnil limit v deviatej etape a tak sa s podnikom taktiež rozlúčil.

Dojazd

Výsledky 13. etapy:

1. Warren Barguil (Fra) SUN 02:36:29
2. Nairo Quintana (Col) MOV
3. Alberto Contador (Spa) TFR
4. Mikel Landa (Spa) SKY 00:00:02
5. Simon Yates (GBr) ORS 00:01:39
6. Daniel Martin (Irl) DQT
7. Michal Kwiatkowski (Pol) SKY 00:01:48
8. Christopher Froome (GBr) SKY
9. Fabio Aru (Ita) AST
10. Rigoberto Urán (Col) CDT

Celkové poradie:

1. Fabio Aru (Ita) AST 55:30:06
2. Christopher Froome (GBr) SKY 00:00:06
3. Romain Bardet (Fra) ALM 00:00:25
4. Rigoberto Uran (Col) CDT 00:00:35
5. Mikel Landa (Spa) SKY 00:01:09
6. Daniel Martin (Irl) DQT 00:01:32
7. Simon Yates (GBr) ORS 00:02:04
8. Nairo Quintana (Col) MOV 00:02:07
9. Louis Meintjes (RSA) UAE 00:04:51
10. Alberto Contador (Spa) TFR 00:05:22

Bodovacia súťaž:

1. Marcel Kittel (Ger) DQT 363 b
2. Michael Matthews (Aus) SUN 235 b
3. André Greipel (Ger) LTS 180 b

Súťaž o najlepšieho vrchára:

1. Warren Barguil (Fra) SUN 94 b
2. Mikel Landa (Spa) SKY 33 b
3. Thomas de Gent (Bel) LTS 32 b

Súťaž mladíkov:

1. Simon Yates (Gbr) ORS 55:32:10
2. Louis Meintjes (RSA) UAE 00:02:47
3. Pierre Latour (Fra) ALM 00:08:29

zdroj: cyclingnews.com

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.