Gent – Wevelgem preview: Saganova šanca na víťazný hetrik

zdroj: facebook.com/UnionCyclisteInternationale

Dva dni po skvelom taktickom výkone tímu Quick-Step Floors na E3 Harelbeke, pokračuje flámsky víkend podujatím Gent – Wevelgem. Trasa pretekov vedie na západ Belgicka, z čoho vyplýva, že uvidíme iné stúpania, na aké sme na dláždených klasikách zvyknutí. Prvá polovica 251 kilometrovej porcie bude prebiehať na rovine, ale čím viac sa jazdci budú blížiť k pobrežiu, tým viac síl im uberie silnejúci bočný vietor.

Jedenásť stúpaní bude postupne lemovať belgicko-francúzsku hranicu. Za zmienku určite stojí Kemmelberg s dĺžkou 3000 metrov, prevýšením 156 metrov, priemerným sklonom 4 %, ale v najprudších pasážach dosahuje až 22 %. Pelotón sa s týmto úsekom bude musieť vysporiadať hneď dvakrát. Zároveň je to aj posledné stúpanie dňa, z ktorého vrcholu ostáva do cieľa vo Wevelgeme ešte 31 kilometrov.

Favoriti

V ostatnom ročníku triumfoval v západnom Flámsku Greg Van Avermaet (BMC), ktorý sa výsledkovo pripomenul v piatok. Na E3 Harelbeke predviedol aktívnu stíhaciu jazdu úniku a v unavenom závere ešte našiel silu na záverečný šprint. Olympijský víťaz z Ria vyslal súperom signál, že jeho forma pred Ronde graduje.

O lepší výsledok ho olúpila rozumná jazda Quick-Stepu. Belgický celok mal vždy minimálne dvoch jazdcov v prvej alebo druhej skupine, čo „vlčej svorke“ umožnilo sústrediť sa výlučne na svoj výkon v úniku a zároveň kontrolovať situáciu za ním. Klasikármi prešpikovanú zostavu zdobia aj tentoraz Philippe Gilbert (DQT), Niki Terpstra (DQT) a Zdeněk Štybar (DQT).

Piatkový hromadný pád vyradil z hry o dobrý výsledok viacero favoritov, vrátane Petra Sagana (BOH). Majster sveta vyhral Gent – Wevelgem v rokoch 2013 a 2016. K vylepšeniu minuloročného tretieho miesta mu bude pomáhať aj jeho brat Juraj.

Domáci fanúšikovia budú tlačiť dopredu Jaspera Stuyvena (TFR), Sepa Vanmarckeho (EFD) a cyklokrosovú superstar Wouta van Aerta z Vérandas Willems-Crelan.  Na štart v Gente sa postavia aj Alexander Kristoff (UAE), Michael Matthews (SUN), Arnaud Démare (FDJ), Sonny Colbrelli (TBM) alebo Mateo Trentin (MTS). Hviezdami nabitý pelotón sľubuje opäť napínavé cyklistické divadlo.

Trasa

Profil

 

Zdroj: gent-wevelgem.be

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár