Giro d’Italia: Odvážny únik Petersa zachránil AG2R, aktívny Movistar opäť trestal

Giro d'Italia 2019

zdroj: twitter.com/giroditalia

Preteky Giro d’Italia pokračovali 17. etapou. Tá viedla z mesta Commezzadura do Anterselva pri taliansko-rakúskych hraniciach. Po troch kopcoch v priebehu trasy dlhej 181 km sa cieľ nachádzal na kopci Antholz (6,6 km; 7,6%). V posledných 30 km sa však celý čas mierne stúpalo. Išlo o akúsi „stredne ťažkú” horskú etapu.

O únik bol dnes veľký záujem, keďže profil aj postavenie etapy v kalendári priali utečencom. Včerajšia kráľovská etapa ubrala sily mnohým vážnym kandidátom na celkové poradie, v ktorom dnes bol na čele Richard Carapaz (MOV).  Ekvádorčan tak oslávil svoje narodeniny relatívne pokojne. Jeho tím Movistar viedol pelotón naprieč známou dolomitskou dolinou Val di Sole.

18 jazdci v úniku boli: Formolo (BOH), Masnada, Vendrame (Androni – Giocattoli – Sidermec), De La ParteAntunes (CCC), Kangert (EFD), Conti (UAE), Jungels (DQT), C. HamiltonBakelants (SUN), Chaves  (MTS), Bouwman (TJB), BrambillaConci (TFR), De Gendt (LTS), Peters (ALM), Neilands (Israel Cycling Academy) a Maestri (Bardiani Valvole – CSF Inox – GreenTeam). Vypracovali si náskok siedmich minút. Pelotón zvolil jednoduchšie tempo a skupine dával dosť veľký priestor.

Najlepšie postaveným pretekárom v GC z úniku bol Davide Formolo (BOH). Talian strácal pred etapou na prvého Carapaza 11:51. Jeho 12. priečka sa tak mohla zlepšiť prienikom do prvej desiatky.

Únik s istou šancou na etapový triumf

Po stúpaní Elvas (3,4 km; 4,5%) si z úniku vyskočil Belgičan Bakelants a vydal sa na sólovú jazdu s minútovou výhodou na únik. Pred dvojkovým kopcom Terenten (6,6 km; 7,6%) sa k nemu pridali Amaro Antunes (CCC) a Thomas De Gendt (LTS). Tieto pohyby nikam neviedli. Na niekoľko kilometrov sa utečenci rozdelili, no pred začiatkom stúpania bolo 18 dobrodruhov stále pokope. Držali si stále pohodlný náskok 6 minút na hlavný pelotón.

Bakelants Masnada boli najaktívnejší na vrchárskych prémiách, no na modrý dres Giulia Cicconeho (TFR) už pravdepodobne nikto počas ostávajúcich etáp nesiahne. Talian Conti skúsil nastúpiť ešte pred výrazným zdvihnutím cesty. Únik však ostal kompaktný.

V pelotóne nikto nemal snahu útočiť, k udržaniu takéhoto stavu prispela aj zostava Astany na špici. Pomocnú ruku podal aj tím Ineos, keďže Talian Formolo ohrozoval pozíciu Pavela Sivakova (INS) na deviatej priečke.

15 km pred cieľom sa zdvihol Nans Peters z Francúzska a vyskúšal šťastie. Do posledných 10 km vstupoval s náskokom 50 sekúnd na kolegov z celodenného úniku. Tam nikto nereagoval, chýbal aj kúsok spolupráce. Už bolo takmer isté, že niekto z týchto borcov získa etapový triumf. Na krátke, nie silné striedania sa už nedokázal pozerať Valerio Conti a tesne pod kopcom zaútočil.

To vyprovokovalo Boba Jungelsa, ktorý útočníka chytil. Talian to však vyskúšal ešte raz a ani tentokrát nikto okamžite nereagoval. Až o minútu ho nasledoval Esteban Chaves. Malý Kolumbijčan sa k nemu pridal. Petersov náskok však stále nestrácal na kvantite. Trojicu prenasledovateľov uzavrel Neilands z Lotyšska. Skupina za nimi nebola pri tejto ofenzíve veľmi aktívna.

Záverečné stúpanie

25-ročný Peters mal pred sebou ťažkú úlohu – udržať kvalitných jazdcov za sebou. K dispozícii mal stále menej ako minútový náskok, percentá cesta začala naberať 6 km pred cieľom. Za ním ťahal hlavne lotyšský šampión, Conti odmietal striedať, keďže mal kolegu v zadnej skupine a neskôr už nemal čo ponúknuť, lebo mu došli sily. To iba hralo do karát Francúza na čelnej priečke. Jeho výhoda sa nezačala zmenšovať, naopak, bola ešte o niekoľko sekúnd vyššia.

Početnejšia skupinka sa začala trhať. Zo stíhacej grupy nezostalo nič. Chaves ukazoval jasne najlepšie vrchárske kvality. Bol to sympatický výkon a po problémoch jazdca Mitchelton-Scott aj určitá dávka dôvery a motivácie.

Nans Peters si sebavedome išiel do cieľa po prvé profesionálne víťazstvo v kariére. Ani odvážny Chaves ho už nedokázal zastaviť. Za ním sa ešte sformovali MasnadaNeilands Formolo.

Nans Peters napokon s prehľadom vyhral 17. etapu po bojovnom výkone v samostatnom úniku. Finišovalo sa na biatlonovom štadióne a mladý jazdec si svoj prvý víťazný dojazd vôbec dokonale užil. Druhý došiel Chaves, tretí Formolo. Tí vo finále stratili 1:34 a 1:54. Útok jazdca AG2R La Mondiale zjavne podcenili. Jeho tím sa na Gire spoliehal hlavne na služby Tonyho Gallopina (ALM), no ten po viacerých dňoch v úniku nedokázal doručiť dobrý výsledok a odstúpil. Stajňa tak našla záchranu v podobe rodáka z Grenoble a z Talianska nepocestuje s prázdnymi rukami.

Bitka v pelotóne

Záverečné stúpanie prinieslo s rozdielom piatich minút „druhé” preteky. Prácu Astany vyústila až do pokusu o utrhnutie viacerých favoritov. Jan Hirt (AST) rozbehol tempo, no jeho líder Miguel Ángel López (AST) nemal dynamiku na pokračovanie. Selekciu favoritov využil Mikel Landa (MOV), ktorý zaútočil spoločne s Hughom Carthym (EFD). Za nimi ich stíhali Pozzovivo Nibali (TBM), Roglič (TJB), López (AST), Mollema (MOV) a Carapaz (MOV), ktorý sa prizeral na získavanie času kolegu Landu.

Španielovi sa podarilo vytvoriť väčší náskok a chcel sa dostať na priebežne pódium prvej Grand Tour sezóny. Nelenil ani ružový dres a pri útoku Lópeza sa Carapaz na neho nalepil a začal sa vzďaľovať Nibalimu Rogličovi. Napokon sa favoriti roztrhali a sekundy opäť zbierali jazdci Movistaru.

Ako prvý z GC jazdcov finišoval Landa s mankom 4:26 na víťaza, Carapaz López prišli s 12-sekundovým odstupom. Skupina s Nibalim Rogličom dostala od vedúceho Ekvádorčana sedem sekúnd. Nešlo o veľké medzery, no určite to pridá na morálke jazdcov Movistaru.

Celkové poradie

Defenzíva pri nosení ružovej? Carapaz povedal nesúhlasil. 26-ročný oslávenec si doprial útok a Giro d’Italia vedie už o 1 minútu a 54 sekúnd na domáceho Vincenza Nibaliho (TBM). 35-ročný Talian pykal za včerajší dlhý útok. O pódiové umiestnenie sa na moment musel báť Primož Roglič (TJB), ktorý nevyzeral najistejšie. Číslo v tabuľke sa mu však nemenilo, čas už áno. Celkovo stráca 2:16.

Pred týždňom bolo pódium pre Mikela Landu fantastickou predstavou, no o pár horských etáp sa to môže stať skutočnosťou. 29-ročný cyklista z Baskicka na svoj reálny cieľ potrebuje už len menej ako minútu. Bauke Mollema (TFR) sa zaradil do stíhacej skupiny s Nibalim a post sa mu nemení.

O snoch na prvú päťku môže začať myslieť Kolumbijčan Miguel Ángel López, ktorý dnes nasledoval Carapaza a polepšil si na šieste miesto. Môže za to aj ďalší z nevydarených dní Rafala Majku (BOH). Poliak obsadzuje až siedmu priečku a tretí týždeň mu vôbec nevychádza. Simon Yates došiel po Rogličovi a Nibalim a udržal sa na 8. mieste. Síce nie na úkor Sivakova, no Davide Formolo sa predsa len dostal do top-10. Talian stráca vyše 9 minút.

Posledné kilometre:

Profil:

Výsledky 17. etapy:

1.Nans Peters (Fra)ALM4:41:34
2.Esteban Chaves (Col)MTS0:01:34
3.Davide Formolo (Ita)BOH0:01:51
4.Fausto Masnada (Ita)Androni Giocattoli-Sidermec
5.Krists Neilands (Lat)Israel Cycling Academy
6.Tanel Kangert (Est)EFD0:02:02
7.Valerio Conti (Ita)UAE0:02:08
8.Gianluca Brambilla (Ita)TFR
9.Chris Hamilton (Aus)SUN0:02:22
10.Andrea Vendrame (Ita)Androni Giocattoli – Sidermec0:02:34

Celkové poradie:

1.Richard Carapaz (Ecu)MOV74:48:18
2.Vincenzo Nibali (Ita)TBM0:01:54
3.Primož Roglič (Slo)TJB0:02:16
4.Mikel Landa (Spa)MOV0:03:03
5.Bauke Mollema (Ned)TFR0:05:07
6.Miguel Angel Lopez (Col)AST0:06:17
7.Rafal Majka (Pol)BOH0:06:48
8.Simon  Yates (GBr)MTS0:07:13
9.Pavel Sivakov (Rus)INS0:08:21
10.Davide Formolo (Ita)BOH0:08:59

Zdroj: giroditalia.it

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár