Giro d’Italia: Peklo Dolomitov zvládol najlepšie Bilbao. Carapaz blízko k celkovému prvenstvu

zdroj: twitter.com/giroditalia

Giro d’Italia dnes pokračovalo už 20. etapou. Pelotón mal dnes rande s Dolomitmi a s ťažkými 194 kilometrami. Začiatok bol vo Feltre a dojazd bol na Croce d’Aune-Monte Avena. Jazdcov čakali tri brutálne stúpania na Cima Coppi, Passo Manghen a Passo Rolle. Črtala sa tak posledná šanca na zmeny v celkovom poradí. Do úniku dňa dnes naskočili Andrey Amador (MOV), Fausto Masnada (Androni Giocattoli), Damiano Caruso (TBM), Dario Cataldo (AST), Pello Bilbao (AST), Tanel Kangert (EFD), Ilnur Zakarin (ISN), Ama Ghebreigzabier (DDD), Jai Hindley (SUN), Eddie Dunbar (INS), Eros Capecchi (DQT) a Mikel Nieve (MTS). Skupina si vytvorila náskok 4 minúty, no pri nájazde na Passo Manghen vyštartoval Fausto Masnada (Androni Giocattoli) a vydal sa na sólojazdu. Talian bol na vrchole ako prvý a čakal ho dlhý zjazd.

Passo Manghen

Veľký útok prišiel 117 kilometrov pred cieľom. Jan Hirt (AST) v skupine favoritov nasadil smrteľné tempo a roztrhal celú skupinu favoritov. Po svojej tvrdej robote odpadol a Miguel Angel Lopez (AST) prebral oprate. Jeho tempu stačil iba Carapaz (MOV) a Landa (MOV). Nestačili Roglič (TJB) a Nibali (TBM). Za dvojicou však prišiel Sivakov (INS) a pomáhal limitovať stratu. Trojica pred nimi mala približne 15 sekúnd náskok. Pri prejazde Passo Manghen strácali 20 sekúnd, no v zjazde patria medzi špičku a docvakli skupinu pred nimi, kde sa pripojili i jazdci z úniku dňa. Dohnali ich domestici i ďalší odpadlíci, pretože sa tempo spomalilo a razom bola v skupine dvadsiatka cyklistov.

Tesne po zjazde bol pohltený i Fausto Masnada (Androni Giocatolli) a začínalo sa prakticky od nuly. Situácia sa ukľudnila a využila toho pätica jazdcov. Do ďalšieho úniku odskočili Nieve (MTS), Kangert (EFD), Dunbar (INS), Ghebreigzabier (DDD) a Bilbao (AST). Skupina spolupracovala a vytvorila si náskok 2 minúty. Hlavná skupina zvoľnila a docvakli ju ďalší odpadlíci. Roglič (TJB) bol však stále sám, Movistar tam bol v pätici. Slovinec nemal jednoducho podporu akú potrebuje adept na celkového víťaza.

Passo Rolle

Pri nájazde na Passo Rolle mal únik 2 minúty a 25 sekúnd. Päťku na čele doplnila dvojica Ciccone (TFR) – Madouas (FDJ), náskok sa vyšplhal tesne pod tri minúty a do cieľa ostávalo 70 kilometrov. O 5 kilometrov neskôr doplnil únik i osamotený Capecchi (DQT). Po prejazde vrcholu mala skupina na čele náskok 2 a pol minúty. V hlavnom balíku panovalo prímerie a útoky sa odkladali na záver etapy. Na konci dlhého zjazdu z Passo Rolle bol náskok 3 minúty a blížila sa koncovka dnešného maratónu v Dolomitoch. V tento moment prišla informácia o zotrvaní Juliana Alaphilippea (DQT) v Quick-Stepe. Francúz predĺžil zmluvu o 2 roky.

Julian Alaphilippe ostáva v Quick-Stepe

Záver

Pri nájazde na posledné dvojstúpanie v etape bola skupina na čele o dve a pol minúty pred hlavným balíkom. V prvej fáze stúpania sa úplne zastavil Capecchi (DQT) a skončili jeho šance na úspech. Ako prvý vyskúšal šťastie Madouas (FDJ) a podarilo sa, odskočil skupine o 25 sekúnd. V hlavnej skupine favoritov začal s nástupami Lopez (AST), no situáciu využil Landa (MOV) a odtrhol zbytok skupiny. Pomaly si vypracoval 15 sekúnd. V zjazde ho však dohnal Carapaz (MOV) a Nibali (TBM). Miguel Angel Lopez (AST) si vypil pohár horkosti až do dna. Bláznivý fanúšik pri bežaní spadol a zobral so sebou i Kolumbíjčana, ten mu päsťami naštvane ukázal čo si o ňom myslí. Žralok z Messiny na čele tlačil na pílu, no Carapaz (MOV) odolával. Roglič (TJB) definitívne prišiel o šance na titul, strácal už pol minúty.

Incident Lopeza

V nájazde do posledného kilometra bola v hre o prvenstvo v etape stále osmička jazdcov. Najlepšie šance mala dvojica Movistaru CarapazLanda. Líder pretekov evidentne tlačil v prospech tímového kolegu zo Španielska. Mikel Landa (MOV) vyštartoval a udržal sa ho iba Pello Bilbao (AST). Baskický súboj napokon ovládol druhý menovaný a zmaril tak veľmi dobrú prácu tímu Movistar.

Dojazd:

Celkové poradie:

Na čele je stále Ekvádorčan Richard Carapaz (MOV) a s 99% pravdepodobnosťou ovládne celé Giro, za ním sedí domáci Vincenzo Nibali (TBM) s mankom necelých dvoch minút. O tretiu priečku prišiel Primož Roglič (TJB), ktorého predstihol Mikel Landa (MOV).

Profil:

 

Výsledky 20. etapy:

1.Pello Bilbao (Spa)AST5:46:02
2.Mikel Landa (Spa)MOV
3.Giulio Ciccone (Ita)TFR0:00:02
4.Richard Carapaz (Ecu)::mov0:00:04
5.Vincenzo Nibali (Ita)TBM
6.Tanel Kangert (Est)EFD0:00:15
7.Mikel Nieve (Spa)MTS
8.Valentin Madouas (Fra)FDJ0:00:25
9.Rafal Majka (Pol)BOH0:00:44
10.Domenico Pozzovivo (Ita)TBM

Celkové poradie:

1.Richard Carapaz (Ecu)MOV83:52:22
2.Vincenzo Nibali (Ita)TBM0:01:54
3.Mikel Landa (Spa)MOV0:02:53
4.Primož Roglič (Slo)TJB0:03:06
5.Bauke Mollema (Ned)TFR0:05:51
6.Miguel Angel Lopez (Col)AST0:07:18
7.Rafal Majka (Pol)BOH0:07:28
8.Simon  Yates (GBr)MTS0:08:01
9.Pavel Sivakov (Rus)INS0:09:11
10.Ilnur Zakarin (Rus)ISN0:12:50

Zdroj: giroditalia.it

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár