Giro d’Italia: Yates nenechal nič na náhodu a ovládol dôležitú etapu

Giro d'Italia 2018

zdroj: twitter.com/giroditalia

Zdieľaj článok:

Po náročnej horskej etape prišla na rad ďalšia skúška pre vrchárov. 15. etapa obsahovala  niekoľko stúpaní a 4648 nastúpaných metrov. Jednalo sa o jedinú dolomitskú etapu v tejto edícii Giro d’Italia. Trasa dlhá 176 kilometrov viedla z Tolmezza do mesta Sappada.

Stúpalo sa hneď od začiatku a bolo zložité vytvoriť únik. O útok sa pokúsil aj Fabio Aru (UAE), ale ostatní jazdci si na neho dali pozor. Talian totiž vyhorel vo včerajšej náročnej vrchárskej etape. Vpredu sa bojovalo hlavne o body do vrchárskej prémie. Hneď prvé stúpanie Passo della Mauria ovládol Quentin Jauregui (ALM), ktorý sa nachádzal v štvorčlennom úniku. Niektoré tímy ako Sky alebo Mitchelton Scott sa snažili spomaliť tempo, ale jazdci Bahrain-Merida a Trek-Segafredo sa neuspokojili s prednou štvoricou.

Následne sa vytvorila početná skupina. Tempo pelotónu sa ustálilo a na čele bola skupina pozostávajúca z 24 jazdcov. Jazdci ako Mikael Chérel (ALM), Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec), Diego Ulissi (UAE), Gianluca Brambilla (TFR), Giovanni Visconti (TBM), Zdenek Štybar (DQT) alebo Sacha Modolo (EFD) nepredstavovali výraznú hrozbu pre favoritov na celkové poradie. Štybar vyhral šprintérsku prémiu a pokryl tak prípadné posuny v bodovacej súťaži, kde stále vedie jeho tímový kolega Elia Viviani (DQT). Ballerini ovládol druhé stúpanie.

Posledná trojica stúpaní

Z početného úniku ostala do posledných 30 kilometrov iba dvojica v zložení Gulio Ciccone (CSF-Bardiani) a Nico Denz (ALM). Tých stíhali Chérel a Dáyer Quintana (MOV). Ciccone ovládol preposlednú horskú prémiu a za čelom sa rútila stíhacia skupina, v ktorej pracovali hlavne tímy Sunweb, Sky a Mitchelton-Scott. Z hlavnej skupiny vypadol Fabio Aru, ktorému sa na domácich pretekoch nedarí. Podľa novín La Gazetta zvažuje Aru odchod z Gio d’Italia, ale jeho tímový šéf sa ho snažil presvedčiť.

Denz predviedol svoje zjazdárske kvality a pred stúpaním na Costalissoio sa osamostatnil na čele. Na predposlednom stúpaní taktiež zaútočil priebežný líder, Simon Yates (MTS). Toho stíhali hlavní favoriti ako Pozzovivo (TBM), Dumoulin (SUN), Miguel Ángel López (AST). Favoriti sa opäť spojili. Yates to opäť vyskúšal a 17 kilometrov pred cieľom skúsil sólovú jazdu. Brit si chcel pred časovkou vytvoriť ešte vačší náskok v celkovom poradí na Toma Dumoulina(SUN). V zadnej skupinke sa ocitol Chris Froome (SKY). Víťaz včerajšej etapy po predposlednom stúpaní strácal viac ako jednu minútu.

Pred záverečným stúpaním do Sappada mal Yates po riskantnom zjazde 40-sekundový náskok na stíhaciu skupinku, kde boli Dumoulin, Thibaut Pinot (FDJ), Domenico Pozzovivo, Miguel Ángel López a Richard Carapaz (MOV).

Yates si svoj náskok poctivo udržoval. Za ním pracovali hlavne Dumoulin a Pinot. Následne zaútočil Carapaz a Dumoulin nezachytil tento nástup a prepadol sa za stíhací balík. Časovkárskym tempom sa potom opäť dotiahol na svojich najväčších konkurentov.

Simon Yates v ružovom drese ovládol tretiu etapu na tohtoročnom Gire po 17-kilometrovom úniku. Druhý skončil López a pripísal si dôležité bonusové sekundy. Tretí došiel Dumoulin.

Zmeny v GC:

Froome došiel so stratou minúty a 32 sekúnd. V GC sa prepadol o 2 priečky a momentálne už stráca 4 minúty a 52 sekúnd. Svoje 33-narodeniny si asi zapamätá tak, že práve dnes stratil asi všetky šance na zisk maglia rosaYates sa pred utorkovou časovkou rozhodol ešte zvýšiť svoj náskok. Jeho hlavný konkurent, Dumoulin v GC stráca minútu a 24 sekúnd.

Zajtra je na programe voľný deň a potom 34-kilometrová časovka.

Záver etapy:

Profil etapy:

Výsledky 15. etapy:

1.Simon Yates (GBr)MTS4:37:56
2.Miguel Angel Lopez (Col)AST00:00:41
3.Tom Dumoulin (Ned)SUN
4.Domenico Pozzovio (Ita)TBM
5.Richard Carapaz (Ecu)MOV
6.Thibaut Pinot (Fra)FDJ
7.Alexandre Geniez (Fra)ALM00:01:20
8.Davide Formolo (Ita)BOH
9.Pello Bilbao (Spa)AST
10.Sam Oomen (Ned)SUN

Celkové poradie:

1.Simon Yates (GBr)MTS65:57:37
2.Tom Dumoulin (Ned)SUN0:02:11
3.Domenico Pozzovivo (Ita)TBM0:02:28
4.Thibaut Pinot (Fra)FDJ0:02:37
5.Miguel Angel Lopez (Col)AST0:04:27
6.Richard Carapaz (Ecu)MOV
7.Chris Froome (GBr)SKY0:04:52
8.George Bennett (NZl)LOT0:05:34
9.Pello Bilbao (Spa)AST0:05:59
10.Patrick Konrad (Aut)BOH0:06:13

 

Zdroj: cyclingnews.com

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.