Hart vyhral 15. etapu Giro d’Italia. Almeida odolal Keldermanovi

Giro d'Italia 2020
Tao Geoghegan Hart vyhral 15. etapu Giro d'Italia 2020

zdroj: twitter.com/INEOSGrenadiers

15. etapa Giro d’Italia 2020 ukončila druhý závodný blok. Prvú z ťažkých vrchárskych etáp v druhej polovici pretekov vyhral Tao Geoghegan Hart (INS) po silnom výkone, keď na záverečnom stúpaní Piancavallo útočil Team Sunweb. Brit sa dostal na štvrtú pozíciu celkového poradia. V ňom sa útočilo, Joaõ Almeida (DQT) síce stratil 35 sekúnd, ale udržal sa v ružovom drese. Čas na neho dnes získal Wilco Kelderman (SUN), ktorý s domestikom Jaiom Hindleym (SUN) vyzeral najlepšie.

14. etapa Giro d’Italia sa konala v Dolomitoch na severovýchode Talianska. Po etapách číslo 3 a 9 išlo o ďalšiu vrchársku skúšku, zatiaľ najťažšiu. Po časovke, kde boli najlepší Almeida, McNulty a Kelderman z celkového poradia, mala rozdať karty pred brutálnym alpským týždňom. Pred záverečným Piancavallo (14,5 km – 7,8%) sa prešli tri približne desaťkilometrové stúpania. Celkovo mal deň 185 km a takmer 4500 výškových metrov.15. etapa Giro d’Italia 2020 – profil:

15. etapa Giro d'Italia 2020
15. etapa Giro d’Italia 2020

Almeida v ružovom pri štarte na leteckej základni Rivolto:

Priebeh 15. etapy Giro d’Italia:

Nibali prišiel už aj o Brambillu

Ešte pred štartom sme sa dozvedeli, že po včerajšom páde v časovke nebude štartovať Juan Sebastían Molano (UAE). Ten síce došiel do cieľa, ale ráno ho bolel prst a mal pomliaždenú nohu.

Po páde v 8. etape sa bolesť kolena stále prejavovala u Gianlucu Brambillu (TFR). Po odstúpení vrchárov Cicconeho Weeninga z Trek-Segafredo stratil ich líder Vincenzo Nibali (TFR) ďalšieho dôležitého vrchára. V tíme ostali už len piati na pretekoch.Skorý únik dňa

Na rovinatej časti sa do úniku dostali Andrea Vendrame (ALM), Luca Chirico (Androni Giocattoli – Sidermec), Manuele Boaro (AST), Mark Padun (TBM), Nathan Haas (COF), Daniel Navarro (ISN), Thomas De Gendt (LTS), Matthew Holmes (LTS), Rohan Dennis (ISN), Giovanni Visconti (Vini Zabù-KTM) a Sergio Samiter (MOV).

Najprv im pelotón nedával veľký priestor, ale s prvými sklonmi sa tempo v hlavnej skupine zvoľnilo. Po pár kilometroch mali náskok piatich minút.

Visconti bral prémie a je vrchárskym lídrom

Na šprintérskej prémii dnes kompletne bodoval únik. Vedúci muž bodovacej súťaže Arnaud Démare (FDJ) mal aj po etape náskok 37 bodov na Petra Sagana (BOH). Títo dvaja šprintéri a viacerí ďalší jazdci si už po druhom stúpaní dňa vystúpili do grupetta a s odstupom dokončili etapu.

Tri vrchárske prémie druhej kategórie počkali na únik v strede. Giovanni Visconti bol pred etapou na druhom mieste vo vrchárskej klasifikácii. Talian získal dve z nich a pripísal si na každej 18 bodov, v tretej bol tretí a získal 6 bodov.

37-ročný jazdec sa dostal na čelo vrchárskej klasifikácie. Jej doterajší líder Ruben Guerreiro (EFD) odpadol aj z hlavnej skupiny a dnes nemal dobrý deň.Po páde odstúpili Edet a Narváez

55 km pred koncom sa na zjazde v hlavnej skupine udial pád. Spadli Jefferson Cepada (Androni Giocattoli – Sidermec), Jhonatan Narváez (INS) a Nicolas Edet (COF). Poslední dvaja skončili na zemi najhoršie a potom museli kvôli zraneniam odstúpiť.

Počas dňa pracoval Team Sunweb, Dennis odolával ako posledný

Počas celého dňa pracoval najmä Team Sunweb, za ktorý jazdí celkovo druhý jazdec Wilco Kelderman (SUN). Udržiaval na bezpečnej vzdialenosti únik a pod posledné stúpanie sa išlo s minútovým náskokom.

Ešte na Forcella Di Palla Barzana sa osamostatnil Rohan Dennis (INS), ktorý ostal ako posledný muž z úniku dňa. Ostatní utečenci boli pohltení približne 20-člennou skupinou vrchárskych favoritov.Na stúpaní Piancavallo odpadli viacerí favoriti

Záverečné stúpanie sa na začiatočnej strmej časti držalo v rovnakom trende, ako celá etapa. Až troch ľudí tam mal sebavedomý Sunweb. Po pár kilometroch bol Dennis chytený a išlo tak už iba o záležitosť favorizovaných vrchárov zo špice celkového poradia.

Jai Hindley (SUN), Sam Oomen (SUN) dnes odviedli neskutočnú robotu pre Keldermana a výsledky bolo cítiť takmer okamžite. Ako prví zo skupiny odpadli Jakob Fuglsang (AST) a Brandon McNulty (UAE). Na tempo nestačil ani Domenico Pozzovivo (NTT), ktorý dnes najprv dostal defekt v strede etapy a musel vynaložiť úsilie, aby sa dostal naspäť.

7 km pred koncom sa do problémov dostal aj Vincenzo Nibali (TFR), spomalil, aby mohol limitovať svoje straty. Zaradil sa do druhej skupinky s Patrickom Konradom (BOH) a Pellom Bilbaom (TBM). S menšou stratou boli pred nimi osamotení Rafal Majka (BOH) s Faustom Masnadom (DQT).

Jai Hindley a Kelderman dostali Almeidu pod tlak

Vpredu zostali už len azda najsilnejší muž Gira Wilco Kelderman (SUN) so superdomestikom Hindleym, vedúci Joaõ Almeida (DQT) a vo výbornej forme Tao Geoghegan Hart (INS). Vedúci Portugalčan však 6,5 km pod vrcholom odpadol z kolies dvojice Sunwebu a bojoval o to, aby nestratil viac ako 50 sekúnd Keldermana, s ktorými nastupoval do etapy.

Trápiaci sa Almeida vstupoval do posledných 4 km so stratou 20 sekúnd, Majka nabral už takmer minútu a o pár desiatok sekúnd viac Nibaliho skupina. Fuglsang a James Knox (DQT) sa s ňou 3 km pred cieľom spojili.Tao Hart vyhral 15. etapu Giro d’Italia 2020

Do cieľa prichádzala vedúca trojica Hindley-Hart-Keldrman na čele. 300 metrov pred cieľom sa na špicu posadil Kelderman, ale nedokázal nájsť dynamiku na špurt. Vtedy zaútočil Brit Tao Geoghegan Hart a s náskokom dvoch sekúnd vyhral svoju prvú etapu na Grand Tours. Druhý došiel Kelderman a pripísal si dôležitých 6 bonusových sekúnd v cieli, Hart bral 10. Tretí bol najužitočnejší muž dňa Austrálčan Hindley.

Brit Hart získal piate víťazstvo na tomto Gire pre INEOS Grenadiers. Tri etapy z tohto tímu vyhral Ganna, jednu smoliar dnešného dňa Narváez. Sám 25-ročný Hart vyhral tretie profesionálne preteky v kariére. Tento triumf venoval zosnulému športovému riaditeľovi tímu Nicovi Portalovi.

Almeida prišiel do cieľa 37 sekúnd po víťazovi, čo mu stačilo na udržanie sa v ružovom drese o 15 sekúnd. V posledných kilometroch sa nevzdal a predviedol veľmi bojovný výkon. 1:22 stratil Poliak Majka, až 1:36 skupina, kde boli Knox, Bilbao, Fuglsang a Nibali. Stratu 1:54 dnes nabral Pozzovivo.

Zmeny v celkovom poradí

Joao Almeida v ružovom drese. zdroj: twitter.com/giroditalia

Joaõ Almeida (DQT) opäť stratil čas na dlhom stúpaní, ale limitoval svoje straty. V 16. etape, ktorá má klasikársky profil, bude nosiť ružový dres, 13. deň v rade. Na chrbát mu dýcha Holanďan Wilco Kelderman (SUN), ktorý jazdí v životnej forme. 28-ročný jazdec je teraz najväčším favoritom na celkové víťazstvo. Tretí je jeho mladý tímový kolega Jai Hindley (SUN), ktorý na 22-ročného Portugalčana stráca 2:56.

Wilco Kelderman Giro d'Italia
Wilco Kelderman vstupuje do tretieho týždňa vo veľmi dobrej pozícii. zdroj: twitter.com/CanadianCycling

Hart dnes skočil dopredu najviac, je už štvrtý s odstupom takmer troch minút.

Na štvrté miesto spadol Pello Bilbao (TBM). Majka sa udržal na piatej pozícii a pravdepodobne ešte niečo v treťom týždni ukáže, keďže bol silnejší ako skupinka za ním. V nej už 3:29 stráca dvojnásobný víťaz Gira Vincenzo Nibali (TFR). Na ôsmej priečke je Domenico Pozzovivo (:ntt). Najviac sa dnes prepadol 22-ročný Američan Brandon McNulty (UAE). Včerajšia časovka ho dostala na tretiu pozíciu, ale momentálne je 11. Za ním je tesne Jakob Fuglsang (AST).

15. etapa Giro d’Italia – výsledky:

1.Tao Geoghegan Hart (GBr)INS04:58:52
2.Wilco Kelderman (Ned)SUN0:00:02
3.Jai Hindley (Aus)SUN0:00:04
4.João Almeida (Por)DQT0:00:37
5.Rafal Majka (Pol)BOH0:01:22
6.Patrick Konrad (Aut)BOH0:01:29
7.James Knox (GBr)DQT0:01:36
8.Pello Bilbao (Spa)TBM
9.Jakob Fuglsang (Den)AST
10.Vincenzo Nibali (Ita)TFR

Giro d’Italia – priebežné poradie:

1.Joao Almeida (Por)DQT59:27:38
2.Wilco Kelderman (Ned)SUN0:00:15
3.Jai Hindley (Aus)SUN0:02:56
4.Tao Geoghegan Hart (GBr)INS0:02:57
5.Pello Bilbao (Spa)TBM0:03:10
6.Rafal Majka (Pol)BOH0:03:18
7.Vincenzo Nibali (Ita)TFR0:03:29
8.Domenico Pozzovivo (Ita)NTT0:03:50
9.Patrick Konrad (Aut)BOH0:04:09
10.Fausto Masnada (Ita)DQT0:04:12


Zdroj: 
giroditalia.it

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár