Jasper Philipsen sa dočkal, porazil Jakobsena (2. etapa Vuelta 2021)

Vuelta a España 2021
Jasper Philipsen 2. etapa La Vuelta a Espaňa 2021

zdroj: ©Photogomezsport

2. etapa La Vuelta a Espaňa 2021 bola rovinatou skúškou. Šprintovalo sa. Belgičan Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix) bol v cieli najrýchlejší. Slovinec Primož Roglič (:tjb:) si udržal priebežné vedenie.

Šprint v poslednom polkilometri rozbehol Matteo Trentin (:uae:) pre Sebastiana Molána (:uae:). Spoza neho v záverečných sto metroch vystrelil Philipsen, ktorý na ľavej strane cesty pri bariére našiel najvyššiu rýchlosť. V strede vozovky špurtovali druhý Holanďan Fabio Jakobsen (:dqt:) a tretí Austrálčan Michael Matthews (:bex:).

23-ročný Philipsen konečne získal víťazstvo po tom, čo mu na Tour de France niekoľkokrát len tesne ušlo. Belgičan získal po roku druhé víťazstvo na Vuelte, tentokrát v drese Alpecin-Fenix.

V prvej etape na Grand Tour po takmer tragickom páde sa 24-ročný Fabio Jakobsen pohyboval medzi kolesami a naplno špurtoval až na poslednú chvíľu.

Roglič sa udržal v celkovom vedení. Neohrozil ho Španiel Alex Aranburu (AST), ktorý skončil piaty – iba dve priečky od bonusových sekúnd. Baskovi len tesne unikla možnosť získať červený dres. Unikol mu aj zelený dres.

Bodovaciu súťaž vedie Philipsen s 50 bodmi na konte vďaka víťaznej etape. Rovnaký počet však majú vďaka prémii a druhému miestu Jakobsen a 50 má aj Aranburu. V prospech Philipsena rozhodol počet víťazných etáp.

So 4 km do cieľa sa udial hromadný pád. Pád zastavil šprintéra Arnauda Démara (FDJ) od dobrej pozície.

Väčšina favoritov na celkové poradie čas netratila. Výnimkou bol Adam Yates (:ins:), ktorý preťal pásku s 31-sekundovým oneskorením, celkovo stráca 51 sekúnd. 38 sekúnd nabrali Hugh Carthy (:efn:) či Mark Padun (TBV). Pavel Sivakov bral až 1:15 min. Priamym účastníkom pádu bol Max Schachmann (BOH) so stratou 2:35 min.

Jasper Philipsen ovládol 2. etapu La Vuelta (video):

Ako prebehla 2. etapa La Vuelta a Espaňa 2021?

Preteky zostali po úvodnej časovke v regióne Burgos na severe Španielska. Druhá etapa neobsahovala žiadne kategorizované stúpanie. Pre Vueltu bola trasa dlhá 166,7 km až nezvyčajne rovinatá. Finišovalo sa v meste Burgos, v časti Gamonal.

Na jazdcov si opäť počkalo horúce počasie, bolo viac ako 32 ºC. V závere sa zdvihol vietor, šprintovalo sa proti nemu.

2. etapa La Vuelta a Espaňa 2021 – profil:

2. etapa Vuelta a Espaňa 2021
2. etapa Vuelta a Espaňa 2021. © Unipublic

Zlatí víťazi MTB, časovky a cestných pretekov na olympiáde:

Zľava: Tom Pidcock, vedúci Primož Roglič a Richard Carapaz. ©Photogomezsport

Prokontinentálny únik

Ani nie desať kilometrov po štarte mal skorý únik už trojminútový náskok. Trojica domácich jazdcov Diego Rubio (Burgos-BH), Sergio Martin (Caja Rural-Seguros RGA) a Xabier Mikel Azparren (Euskaltel-Euskadi) nepredstavovala pre pelotón žiaden problém. Aj keď Azparren strácal len 30 sekúnd na vedúceho Rogliča, jeho šance na červený dres na konci dňa boli len minimálne.

Na čele pelotónu pracovali šprintérske tímy, hlavne Deceuninck – Quick-Step a Groupama-FDJ, pre Jakobsena a Démareho.

únik v 2. etape Vuelta a Espaňa 2021
Únik v druhej etape Vuelty – Martin, Azparren, Rubio. ©Photogomezsport

Na čele už iba Rubio

31 km pred cieľom bol náskok trojice už len na úrovni 40 sekúnd. Vtedy sa rozhodol zaútočiť a získať cenu pre najbojovnejšieho jazdca dňa.

V pelotóne panovala menšia nervozita, keďže na otvorených cestách sa hocikedy mohol zdvihnúť vietor. Nič sa však nedialo.

Diego Rubio bol dostihnutý 20 kilometrov pred cieľom.

Jakobsen prvý na prémii, Aranburu cítil zelený dres

Keď do cieľa ostávalo 17 km, prišla šprintérska prémia. 20 bodov si pripísal Fabio Jakobsen (:dqt:), ale po práci Astany si po 17 bodov prišiel Alex Aranburu (AST). Druhý muž prvej etapy sa pre chvíľu ostamostatnil na čele bodovacej súťaže, navyše získal dve bonusové sekundy a strácal už len štyri. Zelený dres, ktorý nosil počas etapy namiesto Rogliča, musel ešte potvrdiť v cieli.

Tretie miesto na prémii získal rozbiehač z Deceuninck – Quick-Step, Bert van Lerberghe (:dqt:). Štvrtý skončil Tom Pidcock (:ins:), ktorý si však vystúpil z pelotónu o pár kilometrov.

Pád v posledných 5 km

Posledné kilometre sa niesli vo veľkom súboji o pozície. Štyri kilometre pred cieľom došlo v strede pelotónu k hromadnému pádu. Incident sa udial mimo ochrannej zóny troch kilometrov, čiže stratený čas sa skutočne počítal.

Dlhšie na zemi ležali jazdci z BORA – hansgrohe, hlavne Patrcik Gamper (BOH). Zdržal sa Max Schachmann (BOH), ale aj šprintér Jordi Meeus (BOH), ktorý prišiel o možnosť šprintovať na konci.