Okolo Baskicka: Náročnú časovku ovládol Schachmann

Okolo Baskicka 2019

zdroj: twitter.com/BORAhansgrohe

Dnes odštartovali preteky Okolo Baskicka úvodnou individuálnou časovkou. Tá mala 11,3 kilometra, od začiatku druhej polovice trasy sa stúpalo na kopec Antio. Ten mal dĺžku 2,2 kilometra a vôbec nešlo o jednoduchú záležitosť, jeho priemerný sklon bol 9,5%. Niektoré úseky dokonca dosahovali úmorných 22%. Po vrchole nasledoval zjazd a mierne sklonená rovinka do mesta Zumarraga.

Niektorí jazdci si vybrali časovkársky špeciál či výmenu počas pretekov, iní zvolili klasický cestný bicykel, ktorý im mohol pomôcť hlavne pri stúpaní. Situáciu sťažil aj dážď, ten dal favoritom zabrať hlavne v technických zákrutách. Ľahší bicykel zvolil aj vrchár George Bennett (:tjb:) z Nového Zélandu. Ten pred vrcholom kopca kvôli prešmykovaniu kolesa spadol.

Najlepšie si počínal Maximilian Schachmann (BOH), ktorý traťou preletel v čase 17 minút a 10 sekúnd. Čerstvá akvizícia Bory si vybrala časovkársky bicykel, čo sa v rovinatých a prechodných častiach zdalo ako správna voľba. Z horúceho kresla poslal preč rakúskeho kolegu Patricka Konrada (BOH).

Druhý napokon skončil Daniel Martínez (:efd:). Kolumbijčan s kvalitnou časovkou bol o deväť sekúnd pomalší ako víťazný Nemec. Tretie miesto bral Poliak Michal Kwiatkowski (:sky:), štvrté Julian Alaphilippe (:qst:). Z veľkých časovkárskych favoritov stratil najviac azda Geraint Thomas (:sky:). Víťaz Tour de France v cieli nabral stratu 30 sekúnd.

25-ročný Schachmann vyhral už tretie preteky v novom drese Bora, pridal ich tak k trom z minulej sezóny, kedy ešte jazdil za Quick-Step. Naposledy triumfoval v piatej etape na Okolo Katalánska. Celkové poradie je identické s výsledkami časovky, odstupy sú však prakticky zanedbateľné a pri vrchárskom profile skoro všetkých zvyšných etáp sa to všetko môže zmeniť, hlavne v prospech vrchárov, medzi ktorých Schachmann veľmi nepatrí. Preteky majú prd sebou ešte 5 etáp, všetky s hromadným štartom.