Okolo Baskicka: Tvrdý pád Alaphilippa využil na finálnom kopci Schachmann

Okolo Baskicka 2019

zdroj: twitter.com/CyclingBoomer

Dnes bola na programe tretia etapa pretekov Okolo Baskicka. Tá mala 191,4 kilometra, čo bol najdlhší deň v sedle na tomto španielskom závode. Išlo sa zo Sarriguren do Estibaliz. Počas etapy sa prešlo kopcami Goni a Opakua, posledný vrchol sa nachádzal vyše 60 kilometrov pred cieľom. Záver tvoril kopec dlhý 1,4 kilometra s priemerným sklonom 4,2 percent.

Brejk utvorili jazdci Ben King (DDD), Bruno Armirail (FDJ), Julien Bernard (TFR), Toms Skujins (TFR), Garikoitz Bravo (Euskadi-Murias), Nicolas Sessler (Burgos-BH), José Fernandes (Burgos-BH) a José Joaquin Rojas (MOV). Ich náskok sa v prvej polovici trasy pohyboval okolo dvoch minút, pelotón viedli viaceré favorizované tímy ako Astana a Sky. V žltom drese pre priebežného lídra bol stále Maximilian Schachmann (BOH). Jeho tím veľmi neťahal, keďže nikto z úniku nebol hrozbou pre vedúceho Nemca.

zdroj: twitter.com/TrekSegafredo

Po pokojných častiach pretekov viacero mužov spadlo. Medzi nimi boli aj Steve Cummings (DDD) a majster sveta v časovke Rohan Dennis (TBM). Tí museli byť prevezení do nemocnice. Spadli aj Sepp Kuss (TJB) či Markel Irizar (TFR), no bez vážnejších následkov. Na 5-kilometrovom kopci Opakua začalo pršať, na mokré cesty si museli jazdci dávať pozor hlavne v prudkom klesaní. Po ňom nasledovala rovina do cieľovej destinácie, zrážky sa zastavili a na jazdcov čakali len mokré cesty.

Po zvýšení tempa v poslednej dvadsiatke kilometrov sa náskok úniku začal rýchlo sťahovať. Astana chcela udržať v hre viacerých ašpirantov na celkové či etapové víťazstvo ako Jakoba Fuglsanga (AST), bratov Izagirreovcov (AST) či Omara Fraileho (AST). Sky držal šance pre Michala Kwiatkowskeho (SKY) a Gerainta Thomasa (SKY).

Ťažký pád top favoritov – schytali to Alaphilippe, Kwiatkowski, Thomas aj Mas

6  km pred koncom sa na ľavej strane pelotónu udial hromadný pád. Na zemi sa ocitlo okolo 20 ľudí, medzi nimi aj najväčší favoriti na etapu a celkové víťazstvo. Najdlhšie na zemi ležal Julian Alaphilippe (DQT). Okrem súčasne najúspešnejšieho jazdca pelotónu spadli aj Enric Mas (DQT), Michal Kwiatkowski (SKY) a Geraint Thomas (SKY). Tí mohli pokračovať, ťažké následky však utrpel Jonathan Castroviejo (SKY).

Takmer celý tím Deceuninck-Quick Step sa zoskupil okolo španielskeho vrchárskeho lídra Masa a snažil sa limitovať straty. Francúz Alaphilippe sa po niekoľkých minútach postavil a do cieľa došiel s 12-minútovým odstupom. Aj keď si ihneď po páde držal zápästie a rameno, zaprel sa a etapu dokončil, čiže zraneniu nebudú úplne najhoršie. O jeho prípadných zdravotných problémoch a ďalšom priebehu dominantnej sezóny vás budeme informovať.

Záverečný kopec

Bez najväčšieho favorita vo finále bol súboj otvorenejší. V závere bol najsilnejší Max Schachmann, ktorý nastúpil spoza Diega Ulissiho (UAE) a Alexeja Lutsenka (AST) v poslednej dvestovke metrov. 25-ročný víťaz si vysokou rýchlosťou ihneď vytvoril slušný náskok. V posledných momentoch sa na neho nedolepili Taliani Ulissi a ani Enrico Battaglin (ISN), ktorí doplnili pódiové priečky.

Štvrtý skončil talentovaný Švajčiar Marc Hirschi (SUN), ktorý sa túto sezónu ukázal aj v top-10 na E3 BinckBank Classic. Adam Yates (MTS) sa tentoraz vyhol problémom a na rozdiel od včerajška, tento deň dokončil bez straty a v najlepšej desiatke. Celkové poradie je však mimo jeho dosah.

Video z cieľa:

Celkové poradie

Max Schachmann druhým víťazstvom na pretekoch ostáva na čele celkovej klasifikácie. Po úspešnom začiatku v časovke včera získal šieste miesto a dnes pridal ďalších desať bonusových sekúnd v cieli. Pád zničil ambície poľského šampióna Kwiatkowskeho, ten došiel s viacminútovou stratou. Na druhé miesto v GC sa tak posunul Ion Izagirre (AST) so stratou 33 sekúnd. Tretia priečka v celkovom poradí sa ušla kolegovi lídra Patrickovi Konradovi (BOH), ktorý stráca rovnaký počet sekúnd.

Štvrtý je Ír Dan Martin (UAE). Ďalšie etapy ponúknu drsnejší vrchársky profil, kde Schachmann nemá najväčšiu šancu. Tú majú práve jeho konkurenti pod ním, medzi nimi aj čistí vrchári ako Emanuel Buchmann (BOH), Daniel Martínez (EFD), Mikel Landa (MOV) či Sam Oomen (SUN).

Žltý dres sa vzdialil okrem Kwiatkowskeho aj Thomasovi, ktorý bral viac ako päťminútovú stratu. Enric Mas mal v cieli manko 1:43 a taktiež prišiel o možnosť bojovať o žltý dres. Do konca pretekov ostávajú tri etapy.

Profil:

Výsledky 3. etapy:

1.Maximilian Schachmann (Ger)BOH3:29:37
2.Diego Ulissi (Ita)UAE0:00:01
3.Enrico Battaglin (Ita)ISN
4.Marc Hirschi (Swi)SUN
5.Ion Izagirre Insausti (Spa)AST
6.Jon Aberasturi Izaga (Spa)Caja Rural-Seguros RGA
7.Adam Yates (GBr)MTS
8.Bauke Mollema (Ned)TFR
9.Carlos Julian Quintero Noreña (Col)Manzana Postobon
10.Grega Bole (Slo)TBM

Celkové poradie:

1.Maximilian Schachmann (Ger)BOH8:34:31
2.Ion Izagirre Insausti (Spa)AST0:00:33
3.Patrick Konrad (Aut)BOH
4.Daniel Martin (Irl)UAE0:00:49
5.Emanuel Buchmann (Ger)BOH0:00:51
6.Daniel Martinez (Col)EFD0:00:53
7.Pello Bilbao (Spa)AST0:00:54
8.Dylan Teuns (Bel)TBM0:01:11
9.Mikel Landa (Spa)MOV0:01:16
10.Sam Oomen (Ned)SUN
Zdroj: cyclingnews
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár