Okolo Británie 2021 1. etapa: Wout van Aert s prehľadom

Wout van Aert Julian Alaphilippe

zdroj: © SWpix.com

Belgický majster Wout van Aert (TJB) triumfoval v 1. etape pretekov Okolo Británie 2021. Stal sa lídrom celkového poradia.

Na druhom mieste skončil Holanďan Nils Eekhoff (DSM) a tretí bol Španiel Gonzalo Serrano (MOV).

Etapa sa rozhodla v hromadnom šprinte do falošnej rovinky, rovinatí šprintéri o víťazstvo nebojovali. Ako prvý do posledného kilometra vstupoval tím Deceuninck – Quick-Step, pre ktorý na čele pracoval aj Mark Cavendish (DQT), neskôr Yves Lampaert (DQT).

Keď sa cesta 500 metrov pred cieľom zdvihla, majster sveta Julian Alaphilippe (DQT) zaútočil, ale bez výsledku. Van Aert sa na neho zavesil a sto metrov pred koncom sa dostal na vzduch. Zvíťazil s prehľadom, ešte sa dokázal pozrieť za seba, aby uvidel, že v cieli mal na mladého Holanďana z DSM náskok niekoľkých dĺžkok bicykla.

Wout van Aert
Van Aert. © SWPix

Ako prebehla 1. etapa Okolo Británie?

Joey Rosskopf (Rally Cycling), Oliver Stockwell (Great Britain), Max Walker (TRINITY Racing), Jacob Scott (Canyon dhb SunGod) a Nic Dlamini (Team Qhubeka NextHash) vytvorili únik dňa. Šprintérske tímy im však na trase dlhej 180 km vedúcej z Penzance do Bodminu nedali šancu. Preteky patria do kategórie Pro Series.

1. etapa Okolo Británie 2021

Na juhozápade Anglicka pracovali tímy Jumbo-Visma a Deceuninck – Qucik-Step. Na špici sa okrem Cavendisha otočil druhý najúspešnejší šprintér posledných 15 rokov, André Greipel (ISN), ktorý ide na jedných z posledných pretekov kariéry. Tempo na klesaniach a v mnohých zákrutách bolo vysoké, k tomu prispel aj tím INEOS Grenadiers, ktorý pracoval pre štvrtého Ethana Haytera (INS). Pelotón sa rozbil a vpredu ostalo len približne 40 jazdcov.

Nakoniec bol najrýchlejší 26-ročný Van Aert, ktorý sa pripravuje na majstrovstvá sveta vo Flámsku. Stal sa nositeľom modrého dresu pre celkového lídra. Rodák z Herentalsu patrí popri Alaphilippovi k najväčším kandidátom na celkové víťazstvo osemetapových pretekov.

V druhej etape sa končí na ešte ťažšom kopci. Preview každej etapy s favoritmi nájdete v samostatnom článku.