Okolo Katalánska: Posledná etapa putuje do Bory, López si ustrážil celkový triumf

Okolo Katalánska 2019

zdroj: twitter.com/DavideFormoloFC

Siedma etapa pretekov Okolo Katalánska mala 143 kilometrov, záver tvorilo sedem okruhov v Barcelone. V každom z nich sa nachádzal kopec Montjuico, ktorý ešte sľuboval napínavé divadlo od jazdcov, ktorí bojovali o celkový triumf.

Útok napokon prišiel od Adama Yatesa (:mts:) 20 km pred cieľom. Brit sa nachádzal na druhom mieste celkovej klasifikácie, kopcovitý profil mu veľmi sedel. Hneď si vytvoril 40-sekundový náskok. V nástupe mu pomáhal brat Simon Yates (:mts:).

To donútilo pracovať tím Astana, za ktorý jazdil priebežne vedúci Miguel Ángel López (AST). Pre tretieho muža GC Egana Bernala (:sky:) pracovala zostava Team Sky. Napokon dokázali dolapiť Yatesa a všetci hlavní favoriti ostali aj napriek útokom Movistaru od Quintanu (MOV) či Valverdeho (MOV) pohromade. Ku koncu si zo skupiny vyskočil Enric Mas (:qst:) a skončil o pár sekúnd pred favoritmi na druhom mieste.

Etapu vyhral Talian Davide Formolo (BOH), ktorý ako posledný zostal zo skorého úniku. 26-ročný jazdec mal v cieli náskok 51 sekúnd. Od talentovaného jazdca sa v tíme Bora – hansgrohe v lete 2017 čakalo naozaj veľa, no po vyše roku v tíme Sagana je to iba jeho prvé víťazstvo v tomto drese. Jeho jediným ďalším kariérnym triumfom zostáva etapové víťazstvo na Giro d’Italia z roku 2015. Tím Bora získal druhé etapový vavrín na 99. ročníku katalánskych pretekoch, radovali sa ešte v piatej etape po výhe Maxa Schachamanna (BOH).