Okolo Romandie: Šprintérov zastavil silný výkon domáceho Künga

Okolo Romandie 2019

zdroj: twitter.com/Delo_Sport

Zdieľaj článok:

Druhá etapa pretekov Okolo Romandie mala 174,4 kilometra a ponúkla jednoduchší profil. Stúpania prišli hneď po začiatku, po zjazde a rovine nasledovala najdlhšia prekážka – Col du Mollendruz (dĺžka 21,3 km; sklon 3,3%). Tento najvyšší bod etapy sa však nachádzal až 70 km pred páskou, po klesaní prišla na rad zvlnená časť etapy. Do cieľa v Morges na západe Švajčiarska sa došlo po jednoduchších častiach, na triumf si brúsili zuby hlavne rýchli jazdci a šprintéri. Pri Neuchâtelskom a Ženevskom jazere dnes pršalo a teplomer ukazoval iba 10 ºC.

Arcas (MOV), Backaert (Wanty Groupe Gobert), Bagdonas (ALM), Brown (EFD), Imhof (Švajčiarsko) a domáci Küng (FDJ) sa dostali do silného úniku dňa. Ich náskok neprešiel cez päť minút, keďže pelotón zodpovedne viedol tím Jumbo-Visma. Holandský celok dostal túto povinnosť, keďže ich Primož Roglič (TJB) je na čele celkovej klasifikácie. Išlo o kontrolovanú etapu, ani na tiahlom stúpaní v strede sa nevytvorili rozdiely. V upršanom počasí sa k stíhaniu brejku pridali aj Deceuninck-Quick Step so šprintérskym lídrom Eliom Vivianim (DQT) a Bora – hansgrohe so Samom Bennettom (BOH). Na špici sa objavil aj Slovák Erik Baška (BOH). Vrchársky dres si aj po dnešnom dni a neúčasti v úniku udržal Švajčiac Simon Pellaud (Švajčiarsko).

V úniku zatlačil silný tempár Stefan Küng a v poslednej dvadsiatke kilometrov sa mu podarilo osamostatniť na čele. Švajčiar mal pred sebou rovinatú časť etapy až do cieľovej destinácie To sa v pelotóne pozbierali aj iné tímy, napríklad UAE-Team Emirates, a náskok rýchlo klesol na rozdiel jednej minúty. Každý si hľadal pozíciu v prednej časti, keďže na trati pršalo a nikto nechcel riskovať zbytočný pád. Náskok Künga sa však počas ubiehajúcich kilometrov nezmenšoval, práve naopak. 5 km pred páskou to bolo 1:20 a šprintérske tímy ukázali znaky frustrácie a pomaly prestali ťahať, lebo vedeli, že na motorové tempo Künga s veľkým náskokom nemajú šancu.

25-ročný Stefan Küng tak zaznamenal víťazstvo v treťom dni závodu. Zároveň ide o jeho tretí triumf na tomto podniku, etapy s hromadným štartom vyhral v rokoch 2017 a 2015. Počas svojej kariéry získal jazdec Groupama-FDJ celkovo desať triumfov, z toho šesť v individuálnych časovkách. Dnes ukázal nielen silu a výdrž, ale aj motiváciu, veď na čele pretekov sa nachádzal už od utvorenia úniku, kde taktiež zanechal mnoho síl. V posledných sezónach pôsobil v bývalom tíme BMC, tento rok prišiel ako jeden z lídrov do francúzskej stajne FDJ. Po príchode už stihol vyhrať časovku na Okolo Algarve.

Dojazd:

V pelotóne vyhral šprint o druhé miesto Sam Bennett (BOH) so stratou minúty. Ír ukázal slušnú formu, no Vivianimu sa „iba“ o miesto porazeného zjavne nechcelo bojovať na 100 percent. Za nimi skončili ďalší Taliani, Sonny Colbrelli (BMT), Simone Consonni (UAE) a až po nich finišoval Viviani.

Slováci

Jediný slovenský zástupca Erik Baška (BOH) skončil na 130. priečke so stratou 14 minút a 25 sekúnd.

Celkové poradie:

Po druhom mieste z prológu a včerajšom etapovom vavríne sa na prvom mieste generálky udržal Roglič. Druhý ostáva Rui Costa (UAE) a tretí je kolega dnešného víťaza David Gaudu (FDJ). Všetci favorizovaní vrchári došli bezpečne v pelotóne. O držiteľovi dresu napovedia viac ostávajúce tri etapy, ktoré prinesú viaceré kopce. Zajtra pôjde o etapu s menšími, no intenzívnejšími stúpaniami, veľké vrchárske predstavenie bude nasledovať vo štvrtej etape, ktorá bude finišovať na 10-kilometrovom kopci Torgon. Posledný deň bude patriť individuálnej časovke.

V najlepšej pozícii je Roglič, keďže je aj skvelým časovkárom, no v tíme má aj Stevan Kruijswijka (TJB). Podľa ohlasov z tímu je možné, že Slovinec prenechá pozíciu lídra práve na Holanďana. Priebežný líder sa totiž pripravuje na trojtýždňový etapák Giro d’Italia a bolo by nesprávne zbytočne míňať sily na tomto menšom podniku.

Profil:

Výsledky 2. etapy:

1. Stefan Küng (Swi) FDJ 4:10:59
2. Sam Bennett (Irl) BOH 0:00:59
3. Sonny Colbrelli (Ita) BMT
4. Simone Consonni (Ita) UAE
5. Elia Viviani (Ita) DQT
6. Patrick Bevin (NZl) CCC
7. Michael Albasini (Swi) MTS
8. Viacheslav Kuznetsov (Rus) KAT
9. Giacomo Nizzolo (Ita) DDD
10. Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert

Celkové poradie:

1. Primož Roglič (Slo) TJB 8:32:13
2. Rui Costa (Por) UAE 0:00:10
3. David Gaudu (Fra) FDJ 0:00:12
4. Geraint Thomas (GBr) INS 0:00:13
5. Carlos Betancur (Col) MOV 0:00:14
6. Felix Großschartner (Aut) BOH 0:00:15
7. Steven Kruijswijk (Ned) TJB 0:00:17
8. James Knox (GBr) DQT 0:00:18
9. Damien Howson (Aus) MTS
10. Winner Anacona (Col) MOV 0:00:19

Zdroj: cyclingnews; tourderomandie.ch

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.